Masaż segmentarny grzbietu – na co pomaga i jak go wykonać?

Kobieta podczas masażu grzbietu
Mallika Wiriyathitipirn / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm
Masaż segmentarny grzbietu cieszy się coraz większą popularnością. Wbrew pozorom korzystają z niego nie tylko osoby cierpiące na bóle kręgosłupa czy mające spięte mięśnie, ale również te, które walczą np. z problemami oddechowymi.

Kiedy warto udać się na masaż segmentarny? Jakich efektów leczniczych można się spodziewać i jak wygląda taki zabieg krok po kroku?

Masaż segmentarny jest masażem leczniczym, który ma na celu złagodzenie zmian chorobowych poprzez zaangażowanie skóry, tkanki okostnej i mięśniowej. Doskonale sprawdza się w leczeniu chorób narządów wewnętrznych i przynosi bardzo dobre efekty, jeśli jest stosowany łącznie z masażem klasycznym.

Masaż segmentarny – techniki

Wykonując masaż segmentarny grzbietu w odpowiedni sposób, możemy świadomie oddziaływać na tkanki i zmiany chorobowe zachodzące w organizmie. Warto wiedzieć, że przy tym rodzaju masażu nie należy używać olejków i kremów do masażu, które dają dłoniom poślizg. Jeden zabieg najczęściej trwa do 30 minut i w jego trakcie przechodzi się przez wszystkie etapy masażu – od głaskania, przez wałkowanie, ugniatanie i rozcieranie, aż do wibracji. W masażu segmentarnym stosuje się też specjalne chwyty, czyli np. śrubowanie, rolowanie, posuwanie, chwyt okołołopatkowy czy wstrząsanie miednicą.

W jakich jednostkach chorobowych stosuje się masaż segmentarny?

Masaż segmentarny doskonale sprawdza się w rwie kulszowej i w tej chorobie jest najczęściej wykorzystywany, ponieważ pozwala na szybkie pozbycie się dolegliwości bólowych. Należy jednak wiedzieć, że to nie jedyna choroba, na którą pomaga.

Masaż segmentarny dobrze działa także na skórę, lecząc odmrożenia czy choroby naczyń limfatycznych lub krwionośnych. Poza tym rozluźnia napięcie mięśni oddechowych oraz pobudza pracę mięśni gładkich narządów znajdujących się w ciele człowieka. Masaż segmentarny dobrze działa również na nerwobóle, leczy dolegliwości pourazowe, zapalenia stawów czy więzadeł. Stosuje się go także w przykurczach stawów oraz w guzkowatym zapaleniu żył i przy żylakach.

Jak wykonuje się masaż segmentarny grzbietu?

Udając się do salonu masażu w celu poddania się zabiegowi masażu segmentarnego grzbietu, warto wiedzieć, jak to będzie przebiegać. Pacjent układany jest w pozycji leżącej (na brzuchu).

Ręce powinien mieć ułożone wzdłuż ciała, a głowę na boku. Pierwszym obszarem ciała poddawanym zabiegowi jest kręgosłup, następnie grzbiet i jego pasma podłużne oraz poprzeczne, a potem okolica łopatkowa. Choć do wykonania tego masażu nie używa się relaksujących olejków, to dzięki zastosowaniu wszystkich technik po kolei (od głaskania do wibracji) osiąga się efekt relaksujący i rozluźniający. Osoba poddana takiemu zabiegowi wychodzi z gabinetu w bardzo dobrym nastroju – z jednej strony wypoczęta, a z drugiej pełna energii.

Masaż segmentarny w rwie kulszowej – jak szybko widać poprawę?

Rwa kulszowa jest wyjątkowo dokuczliwą chorobą, szczególnie pod względem bólowym, dlatego trudno się dziwić, że tak wiele cierpiących na nią osób szuka dla siebie jak najszybszego ratunku. Poza stosowaniem silnych leków przeciwbólowych dobrze jest się zdecydować także na wizytę u doświadczonego masażysty.

Masaż segmentarny w przypadku rwy kulszowej daje bardzo dobre efekty. W zasadzie już po pierwszym zabiegu człowiek czuje się zdecydowanie lepiej, ale zaleca się wykonanie serii masaży, aby osiągnąć lepsze rezultaty i dłużej utrzymać dobry stan zdrowia. Powinno to być przynajmniej 6 masaży. W poważniejszych dolegliwościach rekomenduje się nawet 20 zabiegów.

Masaż segmentarny w rwie kulszowej zalecany jest przede wszystkim wtedy, gdy zdiagnozowano zmiany w kręgosłupie, choroby miednicy, przepuklinę czy tzw. wypadnięcie jądra miażdżystego. Masażu niestety nie można wykonać w przypadku mocnego zaostrzenia objawów rwy kulszowej, u osób walczących z chorobą nowotworową lub takich, które aktualnie mają gorączkę niezdiagnozowanego pochodzenia.

Warto wiedzieć, że każdy ruch, każdy chwyt wykonywany przez masażystę ma przynieść konkretny efekt, np. rozluźnienie, zmniejszenie napięcia, poprawienie przepływu krwi, zwolnienie ucisku. Profesjonalny masaż segmentarny powinien wykonać tylko doświadczony specjalista.

Zobacz film: Naturoterapia - czym jest?

Zobacz film: Naturoterapia - czym jest? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości