W przypadku problemów skórnych, kluczowym elementem, od którego powinniśmy zacząć leczenie, jest analiza naszych nawyków żywieniowych. Fast foody, słodycze i ostre przyprawy mogą wpływać negatywnie na naszą cerę. W takim wypadku żadne domowe sposoby nie przyniosą efektu, a pryszcze na twarzy będą pojawiać się do czasu, aż nie zmienimy naszej diety. Jak się ich jednak pozbyć, jeśli nasze codzienne posiłki obfitują w wartościowe składniki? Pora wypróbować którąś z poniższych metod.
Co najlepiej działa na pryszcze? – domowe sposoby
Pryszcze na twarzy nie są problemem, który towarzyszy jedynie nastolatkom w okresie dojrzewania. Coraz więcej dorosłych zmaga się z wypryskami, co wpływa na ich komfort życia i pewność siebie. Domowe sposoby mogą być świetnym uzupełnieniem naszej terapii, jednak warto zacząć od zbadania przyczyn problemu. Najczęściej są to zachwiania hormonalne, wynikające z niewłaściwej pracy tarczycy. W takim wypadku konieczna będzie wizyta u endokrynologa i dobranie odpowiednich leków. Jeśli jednak nasze hormony pracują właściwie, źródłem problemów może być alergia lub nietolerancja pokarmowa. W takim wypadku najlepsze, co możemy zrobić na pryszcze, to odstawienie szkodliwego składnika. W większości przypadków winowajcą okazuje się być gluten lub laktoza.
Aby wspomóc regenerację skóry, warto wypróbować domowe sposoby, które jednocześnie będą skuteczne i bezpieczne dla naszej cery. Co jest dobre na pryszcze? Najważniejszą kwestią jest oczyszczenie organizmu i naszej krwi z toksyn. Przełoży się to na poprawę stanu skóry i samopoczucia. Warto pić herbatki ziołowe. Świetnie sprawdza się połączenie mniszka lekarskiego i pokrzywy lub bratka i liścia orzecha włoskiego. Działają one antyoksydacyjnie i oczyszczająco. Po zaparzeniu naparu, należy odczekać kilka minut i wypić jeszcze ciepłą mieszankę. Kluczem jest regularność. Herbatki pijmy dwa razy dziennie. Szybkie domowe sposoby na pryszcze to na przykład maseczki. Świeże liście mniszka lekarskiego, czyli popularnego mlecza, należy zagotować i trzymać na małym gazie przez 2-3 minuty. Następnie dodajemy zmielone płatki owsiane i łyżeczkę miodu. Powinniśmy otrzymać gęstość papki, którą na 15 minut nakładamy na całą twarz. Następnie podczas zmywania, wykorzystujemy ją jako peeling. Maseczka ma działanie przeciwzapalne i mocno odżywcze. Należy ją nakładać na oczyszczoną skórę.
Jakie są inne domowe sposoby na zwalczenie wyprysków? Maseczka na pryszcze, która również świetnie wpływa na poprawę stanu naszej cery, to połączenie tabletek aspiryny z wodą i jogurtem naturalnym. Jest ona zalecana w przypadku, gdy trądzik nie ma postaci ropnej oraz na twarzy nie znajdują się żadne ranki powstałe po wyciskaniu zaskórników. Najlepiej sprawdzi się w przypadku cery tłustej. Osoby z cerą wrażliwą i naczynkową nie powinny jej stosować. 3-4 tabletki aspiryny należy rozdrobnić i połączyć z 1 łyżeczką wody termalnej/mineralnej lub hydrolatu. Zrezygnujmy z wody kranowej, gdyż może być zanieczyszczona. Powstałą mieszankę łączymy z dobrej jakości jogurtem i zostawiamy na twarzy na 15 minut. Maseczka działa przeciwzapalnie, przyspiesza również gojenie się wykwitów.
Domowe sposoby na pryszcze podskórne
Najbardziej uciążliwą wersją trądziku są podskórne stany zapalne, które nie dość że bardzo bolą, to jeszcze długo się goją. Domowe sposoby na bolące pryszcze mają na celu uspokojenie stanu zapalnego i zmniejszenie jego rozmiarów. W takim wypadku najlepiej sprawdzą się pasty nakładane punktowo na określone miejsce. Warto spróbować połączenia miodu i cynamonu. Powstałą mieszankę nakładamy na noc na bolące miejsce przez kilka dni, aż do całkowitego wchłonięcia się wyprysku. Jak zlikwidować pryszcze na twarzy, gdy mamy cerę wrażliwą? Popularne domowe sposoby to wykorzystanie punktowe olejku herbacianego lub pasty z kurkumy. Do jej przygotowania przyda się jogurt naturalny i przyprawa. Mieszankę najlepiej pozostawić na noc, a rano dokładnie zmyć żelem lub tonikiem. Skuteczne domowe sposoby na pryszcze to także pasta do zębów, którą nakładamy punktowo lub stempel z czosnku, który przykładamy do stanu zapalnego na 15 minut kilka razy dziennie.
Najlepsze efekty przynosi połączenie działań ukierunkowanych na wnętrze organizmu oraz na jego stronę zewnętrzną. Domowe sposoby na pryszcze i wągry sprawdzają się, o ile tylko będziemy pamiętać o regularności i zachowaniu sterylnych warunków podczas przygotowywania maseczek czy innych preparatów. Podane rozwiązania są zalecane głównie osobom, u których objawy trądziku nie są mocno nasilone. W przeciwnym wypadku konieczna będzie wizyta u dermatologa i dobór odpowiedniej terapii farmakologicznej.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN