Zające na łące.
Co jedzą zające
Źródło: Gary Chalker/Getty Images

Co jedzą zające?

Zające występują na terenie całej Polski, a ich głównym wrogiem w środowisku naturalnym są lisy. Nie każdy jest świadomy tego, co jedzą zające, a okazuje się, że wiedza ta może być bardzo przydatna. Porzucone przez matkę zwierzęta nie są rzadkim widokiem i należy im pomóc. Warto więc wiedzieć, jak zrobić to poprawnie.

Dla osób, które zdecydowały się hodować zająca w domu, ważna jest informacja na temat tego, jak dbać o jego zdrową dietę. Zatem, co je zając w środowisku naturalnym, a co podawać mu, jeśli znalazł się pod ludzką opieką?

Zając szarak to zwierzę, którego liczebność regularnie spada. Głównymi przyczynami są nie tylko działania myśliwych, ale także ruch drogowy, mechanizacja rolnictwa, stosowanie chemii na polach, wycinka drzew czy obecność zdziczałych psów i kotów. Populację zajęcy sukcesywnie redukuje też zwiększająca się liczebność lisów. Jak wygląda zając szarak? Jego długość ciała nie przekracza zazwyczaj 75 cm, a maksymalna waga wynosi ok. 6 kg. Zając ten ma uszy dłuższe od głowy i tylne nogi znacznie dłuższe od przednich. Jego ogon ma czarne zabarwienie na wierzchu, a od spodu białe. Futro zaś ma kolor szarobrązowy i zmienia barwę na nieco jaśniejszą w sezonie zimowym. Zające nie kopią nor, a śpią w wyciśniętych podczas leżenia nieckach. Ich długość życia w naturalnym środowisku wynosi ok. 5 lat.

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Co jedzą zające polne?

Na początku należy zaznaczyć, że zając jest stworzeniem roślinożernym. W środowisku naturalnym, czyli na polach uprawnych czy łąkach, odżywia się głównie nadziemnymi częściami roślin, zwłaszcza młodymi pędami. Ulubione przysmaki zajęcy to marchew, ziemniaki, jabłka, buraki, pietruszka, rzepak i kapusta. W sezonie jesiennym zaś ich pokarmem są korzonki roślin. Jeśli chodzi o wodę, to zwierzętom wystarcza ta pod postacią rosy na liściach. Co jedzą zające zimą? Zwykle obgryzają drzewa i krzewy. Niestety bardzo często bywa tak, że zwierzę to – jako typowy roślinożerca – nie może znaleźć pożywienia w czasie mrozów, kiedy ziemię pokrywa śnieg. W takiej sytuacji bardzo często zające zmuszone są poszukiwać go tam, gdzie są ludzie. Często zatem można je spotkać w nieogrodzonych sadach czy ogrodach przydomowych, gdzie ich szanse na znalezienie czegoś do jedzenia są znacznie większe. Zwykle jedzą wtedy kory drzew owocowych oraz pąki krzewów. 

Co jedzą małe zające? Są one żywione przez matkę bogatym w tłuszcz mlekiem jedynie dwa razy na dzień. Takie postępowanie ma jednak swoją przyczynę. Samica nie chce zostawiać przy potomstwu zapachu, który mógłby zwabić drapieżniki. Po ok. 8–10 dniach zające zaczynają jeść pokarmy stałe.

Co je mały zając, a co duży w warunkach domowych?

Jeśli ktoś został opiekunem małego zajączka, np. znalazł go w trawie po ataku jakiegoś drapieżnika, powinien wiedzieć, jak go karmić. Niezwykle ważna w takim przypadku jest regularność podawania jedzenia, bo zwierzę potrzebuje pokarmu co kilka godzin. Małemu zajączkowi należy podawać przegotowane i przestudzone mleko (najlepiej kozie lub krowie z dodatkiem witamin), posługując się pipetą lub strzykawką i dawkując pokarm wprost do pyszczka. Należy celować w kącik jego pyszczka, bo taka technika ułatwi mu przyjęcie pełnej dawki. Do tego pozwala to kontrolować tempo podawania mleka. Jeśli robi się to, co 2–3 godziny, wystarczy ok. 3–5 ml płynu (dla króliczka o wadze ok. 120–150 g). Osobnikom, które ukończyły już 10. dzień życia i które powoli pobierają już pokarm samodzielnie, można podawać owsiankę czy małe ilości trawy. Jeśli serwuje się zajączkowi zieleninę, dla ułatwienia można ją nieco posiekać, aby zwierzę chętniej po nią sięgnęło. Ważna uwaga: gdy zwierzę zaczyna jeść pokarm stały, należy zaprzestać karmienia go mlekiem. 

Mając pod opieką dorosłego osobnika, można podawać mu babkę lancetowatą, natkę pietruszki, liście mlecza, koniczynę czy trawę. Oczywiście można karmić go też przysmakami w formie surowej, np. marchewką, burakiem, zieloną sałatą czy kapustą. Warto także zakupić specjalny granulat, a dietę wzbogacić o gałązki wierzby czy osiki. W środowisku naturalnym zające pobierają wilgoć wraz z pożywieniem, jednak w warunkach domowych należy im ją zapewnić, umieszczając w zagrodzie miseczkę z wodą. 

W obu przypadkach niezależnie od tego, czy ma się do czynienia z dorosłym osobnikiem, czy tym jeszcze bardzo małym, warto w pierwszej kolejności udać się po poradę do lekarza weterynarii, który nie tylko podpowie, jak żywić zająca, ale także poinstruuje, jak z nim postępować, żeby nie zrobić mu krzywdy. 

Zobacz także:

podziel się: