Agnieszka Woźniak-Starak zawiozła prezent dla bezdomnych psiaków. "Jest bardzo potrzebny"

Autor:
Izabela
Dorf
Reporter:
Łukasz Kowalski
Pomagamy bezdomnym zwierzętom w Celestynowie
Pomagamy bezdomnym zwierzętom w CelestynowieDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Agnieszka Woźniak-Starak jest wielką miłośniczką zwierząt broniącą ich praw. Niedawno wybrała się do schroniska w Celestynowie, by w imieniu Dzień Dobry TVN przekazać karmę dla tamtejszych psów, a także zapytać pracowników, jak jeszcze można pomóc bezdomnym czworonogom.

Karma dla zwierząt ze schroniska

Dzień Dobry TVN przekazało około 1,5 tony karmy dla zwierzaków ze schroniska w Celestynowie. Taka pomoc jest niezwykle ważna, zwłaszcza teraz, kiedy z powodu sytuacji gospodarczej w Polsce i działań wojennych u naszych wschodnich sąsiadów rośnie liczba czworonogów oddawanych do przytulisk.

- Karma jest bardzo potrzebna. Od zeszłego roku coraz więcej psów trafia i też mniej jest adoptowanych ze względu na to, że dużo domów tymczasowych zostało zapełnionych zwierzętami z Ukrainy. Nasze schronisko także przyjęło dużo zwierzaków, które przyjechały bezpośrednio z terenów wojny - przyznał kierownik schroniska w Celestynowie Łukasz Balcer.

Wolontariusze w schronisku dla zwierząt

Organizacje zajmujące się bezdomnymi czworonogami - oprócz karmy - potrzebują także pomocy wolontariuszy, których jednym z zadań jest socjalizacja zwierząt, czyli przygotowywanie ich do życia w domu. - Gdy wypracujemy z psem zapinanie na obrożę (...), uczymy go chodzenia na zamkniętym, bezpiecznym terenie - wyjaśniła Wiktoria Polkowska. Wolontariusze wyprowadzają też swoich podopiecznych na spacery.

Warto włączyć się w pomoc czy zdecydować się na adopcję, ponieważ przebywanie ze zwierzakami ma dużo zalet. - Taka relacja daje nam bardzo wiele korzyści, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego - wyjaśniła lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka.

Dodała także, że tezę tę potwierdzają badania, które w tym obszarze nauki prowadzone są od 50 lat. Według nich dzięki zwierzętom obniża się nam: ciśnienie krwi, tętno i stężenie kortyzolu, zwanego także hormonem stresu, natomiast podnosi się poziom stężenia hormonów relaksu takich jak oksytocyna. - Wpływa ona nie tylko na empatię, ale też na budowanie więzi - stwierdziła specjalistka.

Adopcja zwierzęcia ze schroniska

Osoby, które zdecydują się na przygarnięcie czworonoga z Celestynowa mogą to zrobić przy pomocy profilu schroniska na Facebooku. - Mamy tam albumy psów i link w opisie do ankiety przedadopcyjnej - powiedział Łukasz Balcer.

Zanim rodzina będzie mogła przygarnąć psiaka, zostanie sprawdzona przez pracowników schroniska. Po wydaniu pozytywnej decyzji czworonóg trafia do domu nowych opiekunów.

Jak jeszcze można pomóc Celestyniakom? O tym w naszym materiale.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Izabela Dorf

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości