Horoskop

Sennik - co oznacza sen o zmarłym?

Horoskop

Aktualizacja:
Cmentarz

Sny, w których pojawiają się zmarli, często przeradzają się w koszmary. Jednak czy każde marzenie senne z nieboszczykiem ma negatywny wydźwięk? Często śnią nam się bliscy zmarli. Czy przychodzą z ostrzeżeniem? Jak sennik interpretuje sen, w którym pojawia się zmarły?

Marzenia senne to bardzo ciekawa sfera naszego życia. To, co widzimy w snach, często odzwierciedla stan naszego ducha, a także nawiązuje do etapu w naszym życiu. Dlatego tak wiele niepokoju budzą sny, w których pojawiają się osoby zmarłe, zwłaszcza te, które były nam bliskie. Takie sny kojarzone są ze smutkiem i tragedią. Często też są interpretowane jako ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem, tak jak np. sen o zmarłej babci. Jak sennik interpretuje sny z osobą zmarłą? Co warto wiedzieć na ten temat?

Magia w różnych kulturach
Magia w różnych kulturachDzień Dobry TVN
wideo 2/10

Co oznacza sen o zmarłej osobie?

Sny o osobach zmarłych najczęściej pojawiają się u osób, które w swoim życiu zmagają się z silnymi emocjami. Ich życie znajduje się w trudnym punkcie. Są dręczone myślami związanymi z rozwiązaniem problemów, ale często nie wiedzą, jak sobie z nimi poradzić. Tego rodzaju marzenia senne mogą pojawić się też u osób czujących bezsilność w związku z tym, co się wydarzyło w ich życiu, a także samotnych. Sennik wskazuje, że u takich osób w marzeniach sennych pojawiają się najczęściej osoby dawno zmarłe. Takie sny odzwierciedlać mają ich bezradność w stosunku do przeszłości i wskazywać na to, że trzeba w końcu się z nią pogodzić i patrzeć w przyszłość, by przestać się ograniczać. Sen o zmarłym może też wskazywać na to, aby nie rozgrzebywać dawnych spraw, gdyż może to być zbyt bolesne, a także nie przyniesie żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie – może doprowadzić do nieszczęścia.

Widzieć zmarłą osobę jako żywą – co na ten temat mówi sennik?

Osoby zmarłe, które pojawiają się w snach, mogą ostrzegać przed zagrożeniem, które czeka nas w najbliższym czasie. Tak sennik tłumaczy sen, w który zmarłego widzi się jako żywego. W tym przypadku marzenie senne może być ostrzeżeniem przed nieszczerymi zamiarami osób z bliskiego otoczenia. Mogą one źle życzyć śniącemu lub wręcz specjalnie działać na jego niekorzyść. Takie działanie często nazywane jest grzebaniem czyichś marzeń lub szans, co nawiązuje do postaci zmarłego pojawiającego się w nocnych marzeniach.

Wyraźną przestrogą jest też pojawienie się we śnie bliskiej osoby, szczególnie przodka. Tak sennik tłumaczy sny o zmarłym dziadku i babci. Kiedy śnią się zmarłe bliskie osoby, sen może być również odzwierciedleniem tęsknoty za nimi.

Sen o zmarłym ojcu – co on oznacza?

Sen o zmarłym ojcu również wskazuje na potrzeby osób w realnym życiu. Chodzi tutaj głównie o wsparcie w podejmowaniu ważnych, życiowych decyzji. W prawdziwym życiu to często właśnie ojciec jest podporą i wspiera nas w trudnym okresie – pomaga podejmować decyzje i zawsze służy dobrą radą. Jest wzorem do naśladowania. Z drugiej strony sen o zmarłym ojcu może wiązać się z nieporadnością życiową śniącej osoby, a także być wyrazem tęsknoty za bliskimi.

Co oznacza sen o zmarłej matce?

O ile sen o zmarłym ojcu jest odzwierciedleniem zagubienia i potrzeby wsparcia, to już sen o zmarłej matce można odczytywać jako wyraźne ostrzeżenie przed tym, co ma się stać w najbliższej przyszłości oraz dylematami na tle moralnym. Sen, w którym pojawia się zmarła mama, sennik wyjaśnia również jako zwiastun utraty w krótkim czasie bliskiej osoby.

Widzieć siebie jako zmarłego – jak sennik wyjaśnia taki sen?

Kiedy w czasie snu pojawi się widok nas samych jako zmarłych, często wybudzamy się przestraszeni, zlani zimnym potem i roztrzęsieni. Czy faktycznie jest się czego bać? Mimo że taki sen budzi negatywne emocje, nie zwiastuje złych wydarzeń. Wręcz przeciwnie, może być zapowiedzią końca problemów, które aktualnie nas trapią i powodują, że nasze życie kręci się wokół nieprzyjemnych myśli.

Sennik – co oznacza zmartwychwstanie widziane we śnie?

Niekiedy osoba zmarła w czasie snu zmartwychwstaje. Sen taki tłumaczony jest jako rychłe nadejście gwałtownych zmian, które mogą powodować problemy zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Inną interpretacją takiego snu jest to, że w najbliższym otoczeniu osoby śniącej znajduje się ktoś, kto będzie chciał ją oszukać.

Natomiast, gdy w śnie to sam śniący zmartwychwstaje, może to dla niego zwiastować dobre wiadomości – w jego życiu zacznie się dobrze dziać. Może nastąpić też pozytywny zwrot w ważnej dla niego sprawie.

Czasem w snach o zmartwychwstaniu pojawiają się również wątki religijne – widzi się zmartwychwstanie Chrystusa. Taki sen może być odzwierciedleniem tego, że w prawdziwym życiu musimy walczyć o swoje racje. Z drugiej strony pojawiający się we śnie zmartwychwstały Jezus może zwiastować ukojenie, szczególnie osobom wierzącym.

Bardzo często słyszy się o problemach wielu osób z bezsennością. Czy w takich przypadkach warto posiłkować się środkami nasennymi? Odpowiedzi na to pytanie udzielił psycholog i ekspert snu Mateusz Majchrzak.

Zobacz także:

Autor: Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: Andrew Fox/Getty Images

Pozostałe wiadomości