Gwiazdy

Księżna Yorku odwiedziła szpital w Zabrzu. "Babcia zawsze mi powtarzała, że jeśli jest ci źle, zrób coś dla innych"

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Marta Buchla 
Księżna Yorku z wizytą w Polsce

Księżna Yorku Sarah Ferguson przyjechała do Polski. W poruszającym wywiadzie z prowadzącą Dzień Dobry TVN Anną Kaczyńską opowiedziała, dlaczego to właśnie Zabrze jest bliskie jej sercu oraz kogo wciąż czule wspomina.

Sarah Ferguson odwiedziła Polskę

To nie pierwsza wizyta Sarah Ferguson w Polsce. W rozmowie z Anną Kalczyńską księżna wyjawiła, że czuje się bardzo związana z naszym krajem.

- Pierwszy raz byłam tutaj w 1992 roku. Babcia zawsze mi powtarzała, że jeśli jest ci źle, zrób coś dla innych. Przyjechałam wtedy na Górny Śląsk. Wybrałam Katowice, Zabrze i skoncentrowałam się na szpitalu dziecięcym. Przechadzając się po korytarzu szpitala w Zabrzu, zobaczyłam płaczącą dziewczynkę Anię. Biła się w rękę, bo nie chciała, by wbijano jej kolejną igłę. Była w trakcie chemioterapii. Zapamiętałam pielęgniarkę, która powiedziała mi, że robią co mogą, nie mając wtedy do dyspozycji najnowocześniejszych metod leczenia – wspominała.

Wydarzenia te spowodowały, że księżna postanowiła założyć fundację Children in Crisis, by pomagać dzieciom w Polsce. – Ania wciąż jest w moim sercu – zadeklarowała.

Księżna Yorku odwiedziła szpital w Zabrzu

Kilkanaście lat później Sarah Ferguson po raz kolejny spotkała pielęgniarkę, która obecnie jest szanowaną lekarką. – Przypomniała mi naszą historię z Zabrza. Tą pielęgniarką była dr Gabriela, to ona zaprosiła mnie znów do Polski. Zorganizowała mój przylot. Jestem zaszczycona, że znów mogłam odwiedzić Zabrze, spotkać się z profesorem Zembalą, dziećmi po przeszczepach płuc, chorych na mukowiscydozę - zaznaczyła.

Jaką mamą i babcią jest księżna? Czy książka Sarah Ferguson będzie wydana również po polsku? Posłuchaj wyjątkowej rozmowy w materiale wideo.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Marta Buchla 

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości