Zabezpieczenia w bankowości elektronicznej. Co się zmieni od 14 września?

Banki przygotowują klientów na wejście w życie 14 września przepisów dot. bezpieczeństwa w bankowości elektronicznej. Wycofane zostaną stare metody autoryzacji i rozpocznie się stopniowe wprowadzanie dodatkowych zabezpieczeń. W studiu Dzień Dobry TVN tłumaczył nowe zasady dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.

Dodatkowe zabezpieczenia w bankowości elektronicznej

W połowie września wchodzą w życie przepisy wdrażające dyrektywę unijną PSD2. Mówi ona o nowych wymaganiach dotyczących potwierdzania tożsamości m.in. przy korzystaniu z bankowości elektronicznej i płatnościach mobilnych. Banki zobligowane są do wprowadzenia dwustopniowego uwierzytelniania na etapie uzyskiwania dostępu do konta internetowego, dokonywania transakcji i płatności internetowych.

Więcej:

Co się zmieni po wprowadzeniu przepisów?

Banki przewidują zmiany zasad korzystania z konta i aplikacji mobilnej, głównie w sposobie logowania do kont elektronicznych. Większość z nich planuje wykorzystać do tego znane już klientom narzędzia. Np. bank Millennium po 14 września będzie wykorzystywał stosowane obecnie formy uwierzytelniania - hasło SMS i autoryzację mobilną.

Banki wycofują się również z niektórych używanych teraz rozwiązań, które nie spełniają warunków "silnego uwierzytelnienia".

Od soboty, żeby uzyskać dostęp do naszego konta, nie wystarczy już login i hasło. Konieczne będzie dwustopniowe uwierzytelniane, to które dziś znamy, jeżeli dokonujemy przelewów. Oprócz loginu i hasła będziemy musieli podać PIN, który przyjdzie do nas SMS-em.

- powiedział dr Maciej Kawecki.

Co szósta transakcja potwierdzana PIN-em

Od 14 września kodem PIN trzeba będzie autoryzować również niektóre transakcje na kwoty nieprzekraczające 50 PLN. Banki będą zobowiązane do stosowania tzw. silnego uwierzytelnienia klienta (ang. strong customer authentication, SCA) przy co szóstej transakcji (piąta może być bez SCA) lub jeśli skumulowana wartość transakcji bez silnego uwierzytelniania przekroczy 150 euro. Każda transakcja powyżej 50 PLN, która automatycznie wymaga kodu PIN spowoduje, że licznik transakcji (lub kwoty) będzie startował od początku.

Zobacz film: Jaki jest stan polskiego sektora bankowego? Źródło:

Autor: Bernadetta Jeleń

podziel się:

Pozostałe wiadomości