Gorące tematy

Profil zaufany. Jak założyć, jak się zalogować, gdzie można go używać?

Gorące tematy

Aktualizacja:

Film ukazuje, jak dzięki PROFILOWI ZAUFANEMU załatwimy sprawy urzędowe bez konieczności odwiedzania urzędów.Bohaterem jest Marcin Sawicki, dziennikarz "Dzień Dobry TVN". Udaje się do Urzędu Dzielnicy Ursynów, gdzie przechodzi wszystkie etapy dzielące go od urzędniczki. Potem Marcin siedzi w kawiarni przed laptopem, loguje się na stronie i korzysta z PROFILU ZAUFANEGO. Na koniec odwiedza PUNKT POTWIERDZAJĄCY, gdzie jego dane zostają zweryfikowane przez urzędniczkę.

Profil zaufany to podpis elektroniczny do podpisywania podań i wniosków składanych do podmiotów publicznych. Dzięki niemu większość spraw urzędowych możemy załatwić przez internet. Począwszy od rejestracji narodzin dziecka, na odpisie aktu stanu cywilnego skończywszy. 

Narodziny dziecka, odpis aktu stanu cywilnego. Co jeszcze możemy załatwić przez internet?

Przez Internet możemy złożyć wniosek o dowód osobisty (dla siebie i dziecka), zameldować lub wymeldować się, sprawdzić historię pojazdu czy punkty karne, złożyć wniosek o 500+, założyć działalność gospodarczą, czy rozliczyć podatki. Jest jeszcze pismo ogólne dzięki, któremu możemy załatwić… w sumie wszystko.

Profil zaufany możemy założyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej

Jest tylko jeden warunek – aby móc z tego korzystać, musimy mieć Profil Zaufany. Oczywiście można go założyć… przez Internet. Szybko i za darmo.

Jak to zrobić?

Masz dwie możliwości, by założyć Profil Zaufany. Najszybciej zrobisz to za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Obecnie założenie Profilu Zaufanego umożliwia 10 banków. Sprawdź, czy masz konto w jednym z nich.

Profil Zaufany wykorzystuje do identyfikacji tylko podstawowe informacje: imię (imiona), nazwisko oraz numer PESEL. Nasze dane w banku są już sprawdzone i wiarygodne - zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta. Dlatego nie ma potrzeby potwierdzania ich osobiście w placówce, ani w urzędzie. Cały proces to kilka kliknięć i kilka minut.

Zobacz też: Susza w Polsce. Woda będzie cenniejsza od ropy naftowej! >>> 

Drugi sposób to założenie Profilu Zaufanego przez Internet i potwierdzenie go w Punkcie Potwierdzającym. Na terenie kraju działa 1500 takich punktów. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy – są to m.in. instytucje takie jak Poczta Polska, urzędy skarbowe czy placówki ZUS.

Wszystkie informacje na temat Profilu Zaufanego znajdziesz na stronie www.pz.gov.pl

Profil Zaufany (PZ) powstał w 2011 r. Do 2016 r. – korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób, z czego w większości byli to urzędnicy. Z roku na rok coraz więcej Polaków przekonywało się, że warto go założyć. Do końca 2017 r. – zrobiło to ponad 1,3 miliona osób. Co pokazuje, że coraz chętniej korzystamy z możliwości załatwiania spraw online.

Zobacz też: Historia Pojazdu - usługa, która sprawia, że kupno samochodu jest bezpieczne 

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości