Materiał promocyjny

Historia Pojazdu - usługa, która sprawia, że kupno samochodu jest bezpieczne

W felietonie Robert Stockinger, reporter „Dzień Dobry TVN” odwiedza komis samochodowy. Ogląda samochody oraz rozmawia z pracownikiem komisu. Następnie odwiedza Ministerstwo Cyfryzacji, gdzie ekspert pokazuje mu, jak można korzystać z usług publicznych przez internet.

Kupowanie używanego auta do tej pory wiązało się z ryzykiem: czy samochód na pewno nie miał wypadku albo "kręconego licznika. Dzięki cyfrowej usłudze "Historia Pojazdu" możemy kupować spokojnie! dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger sprawdził, jak to działa!

„Historia Pojazdu" to usługa świadczona przez Ministerstwo Cyfryzacji dla wszystkich, którzy planują zakup używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Dane otrzymywane dzięki tej usłudze, mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o pojeździe otrzymuje się całkowicie bezpłatnie.

Czego można się dowiedzieć?

Usługa wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Pozwala sprawdzić m.in.:

  • dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,
  • terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym informację, czy posiada aktualne badanie,
  • odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (Uwaga: w CEP gromadzi się informacje o odczycie licznika począwszy od 2014 roku),
  • informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • liczbę właścicieli i województwo rejestracji,
  • informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
  • czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.

Jak uzyskać dane?

Wystarczy wpisać trzy dane:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • datę pierwszej rejestracji pojazdu,
  • numer VIN - jest to unikalny numer pojazdu, który jest nadawany i umieszczany na pojeździe przez producenta.

Powyższe dane znajdują się m.in. w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Można je otrzymać od właściciela lub sprzedawcy.

Skąd pochodzą dane?

Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Cyfryzacji na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Dane do Ewidencji przekazywane są od 2004 r. przez kilka tysięcy niezależnych od Ministra Cyfryzacji podmiotów, korzystających z różnych narzędzi teleinformatycznych, co w niektórych przypadkach może powodować niezgodności danych. Prace nad usunięciem możliwych niezgodności danych zawartych w CEPiK są przedmiotem projektu CEPiK 2.0 i docelowo mają doprowadzić do znacznego ich ograniczenia. Otrzymane w ramach raportu informacje nie powinny być jedynym kryterium decyzji o zakupie pojazdu, mogą one jednak znacząco pomóc kupującemu w ocenie oferty.

Otrzymane w ramach raportu informacje nie powinny być jedynym kryterium decyzji o zakupie pojazdu, mogą one jednak znacząco pomóc kupującemu w ocenie oferty. Informacje zaprezentowane w sekcji „Dane zagraniczne” pochodzą z systemu zewnętrznego i opierają się na danych uzyskiwanych przez ten system m.in. z terenu USA, Kanady i niektórych krajów europejskich, m.in. Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii.

Inne informacje o tym pojeździe, w tym ryzyka, zidentyfikowane w innych krajach, mogą nie być włączone do tego raportu.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!