Gorące tematy

Gitara Kurta Cobaina z Nirvany sprzedana na aukcji charytatywnej za rekordową kwotę

Gorące tematy

Aktualizacja:
Hinterhaus Productions/Getty Images

Gitara Kurta Cobaina z kultowego odcinka "MTV Unplugged" została wystawiona 20 czerwca na charytatywnej aukcji i sprzedana za rekordową kwotę 6 010 000 dolarów. Pomimo sprzeciwu byłej żony i córki wokalisty, instrument zyskał nowego właściciela.

Gitara Kurta Cobaina

Gitara akustyczno-elektryczna Martin D-18E z 1959 roku znacznie przekroczyła swoje pierwotne szacunki wynoszące 1 milion dolarów. Nabywcą został Peter Freedman, założyciel RØDE Microphones, który planuje wyeksponować ją na światowej wystawie, a cały dochód przekazać organizacjom sztuk performatywnych. Oprócz samego instrumentu, gitara została wyposażona w oryginalny futerał - ozdobiony przez Cobaina ulotką z albumu "Feel the Darkness" z 1990 roku, trzy odcinki biletu bagażowego i naklejkę Alaska Airlines - a także w połowie zużytą paczkę strun gitarowych Martina i trzy kostki gitarowe.

Przed aukcją zrezygnowano z kontrowersji dotyczących własności instrumentu. Przez ostatnich kilka lat Courtney Love i Frances Bean Cobain toczyły spór o gitarę z byłym mężem Frances, który twierdzi, że otrzymał ją jako prezent ślubny. Instrument został wystawiony na aukcję przez anonimowego sprzedawcę, ale kobiety uważają, że to właśnie Isaiah Silva chciał zarobić na nim fortunę.

Pamięć po Kurcie Cobainie

W ostatnim czasie pojawiło się wiele pamiątek po wokaliście. Na aukcję trafił jego niewyprany sweter z odcinka "MTV Unplugged", a także dom w Seattle, w którym Kurt zamieszkiwał z Courtney Love.

YouTube @Nirvana

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Lewandowska

Pozostałe wiadomości