Majówka 2020 - inna niż wszystkie. Co wolno robić, a co jest niezgodne z prawem?

Gorące tematy

Aktualizacja:

Tegoroczna majówka, ze względu na pandemię, będzie wyglądała zupełnie inaczej niż dotychczas. Gdzie można pojechać, aby skorzystać ze słonecznych dni? Co możemy robić, a co jest zabronione? Wątpliwości rozwiali radca prawny Przemysław Ligęzowski i podróżnik Łukasz Supergan.

Majówka 2020 - czy możemy wynająć domek?

Od 20 kwietnia obostrzenia rządu nieco zelżały, co zaowocowało otwarciem parków i lasów. Możemy więc spacerować na świeżym powietrzu bez ryzyka, że zostaniemy zatrzymani przez policjanta, który zażąda przedstawienia celu przechadzki. W majówkę będziemy mogli więc biegać i jeździć rowerem.

W dalszym ciągu wyjazdy, podczas których będziemy potrzebować zakwaterowania, są niedozwolone. Wszelkie hotele i pensjonaty są dla nas zamknięte

- wyjaśnia Przemysław Ligęzowski, radca prawny.

Czy to oznacza, że nie można wynająć zdezynfekowanego domku wyłącznie dla swojej rodziny?

Po pierwsze, trzeba zastanowić się, czy to jest wynajem komercyjny - jeśli tak, takie działanie jest zabronione. W przypadku jednak, gdy ktoś z naszych znajomych ma domek, ale nie zamierza korzystać z niego w tym czasie, nie widzę przeszkód. To samo dotyczy naszych własnych nieruchomości "na świeżym powietrzu"

- dodaje prawnik w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Majówka 2020 - z kim możemy ją spędzić?

Wątpliwości nastręcza również dobór odpowiedniego towarzystwa. Pamiętajmy bowiem, że wciąż obowiązuje zakaz spotkań i zgromadzeń.

Na taką wycieczkę czy spacer nie może wybrać się z nami osoba trzecia - ani znajomy, ani dalsza rodzina nie ma prawa przebywać z nami w danym miejscu. Wyjechać możemy jedynie z domownikami

- podkreśla radca. Czy możemy w takim razie wybrać się na wędrówkę z przyjaciółmi, którzy nie są naszymi domownikami, zachowując dwa metry odstępu?

Wiele zależy od funkcjonariusza, którego spotkamy na swojej drodze. W rozporządzeniu mowa jest o spotkaniach i zgromadzeniach, zaś wyjście na spacer z osobami, które nie są domownikami, może zostać uznane za takie spotkanie. W tym przypadku wolałbym więc, abyśmy stosowali się do zaleceń i przeciwwskazań

- zaznacza Przemysław Ligęzowski.

Kiedy na żagle?

Na żagle możemy wybrać się, jeśli mamy własny jacht lub żaglówkę . Problemem może być samo wynajęcie łódki, ponieważ wszystkie mariny są zamknięte. Wynajem komercyjny w dalszym ciągu jest niedozwolony, dlatego o pomoc w tym zakresie można prosić jedynie znajomych właścicieli, którzy w tym czasie nie będą korzystali ze swoich jachtów.

Majówka 2020 - gdzie możemy pojechać?

Podróżnik Łukasz Supergan radzi, aby długi weekend spędzić na własnej działce . Warto również skorzystać z uroków zalesionych miejsc tam, gdzie mieszkamy - warszawiacy mogą wybrać się do Puszczy Kampinoskiej lub dalej na zachód - w kierunku Mazowieckiej. Mieszkańcom Krakowa zaś poleca szlaki okrężne wokół Opactwa w Tyńcu czy Las Bronaczowa. Zamieszkali w okolicach Białegostoku mogą natomiast odwiedzić Puszczę Knyszyńską.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska