Amazonia - płoną "płuca Ziemi". Gigantyczne pożary lasów. Brazylia nie ma pieniędzy, by z nimi walczyć

Pożary w Amazonii. Brazylia nie ma wystarczających środków, aby walczyć z rekordową liczbą pożarów w Amazonii - powiedział w czwartek prezydent tego kraju Jair Bolsonaro. Problem pożarów w Amazonii wywołuje zaniepokojenie na całym świecie. O sytuacji w amazońskiej dżungli rozmawialiśmy w Dzień Dobry Wakacje z Katarzyną Karpą-Świderek i Tomaszem Siudą.

Piotr Kraśko:

Proszę sobie wyobrazić. Nasza rozmowa będzie trwała 10 minut, a w ciągu każdej kolejnej minuty w Amazonii zniknie obszar dżungli większy niż boisko piłkarskie. To jest 20 procent tlenu na naszej planecie. Niewiele brakuje, a ten las przestanie się odradzać

" Amazonia jest większa od Europy, jak można walczyć z kryminalnymi podpaleniami na takim obszarze ? Nie mamy na to środków" - powiedział Bolsonaro dziennikarzom. Ekolodzy przypominają jednak, że niedawno Bolsonaro odrzucił pomoc w walce z pożarami oferowaną przez donatorów.

Lasy płoną, a prezydent oskarża... organizacje pozarządowe

Bolsonaro, wycofał się częściowo z swych oskarżeń, iż organizacje pozarządowe (NGO) są sprawcami tych pożarów. Powtórzył jednak, że pozostają one "najbardziej podejrzanymi" o spowodowanie tej katastrofy. Przyznał, że podpalaczami mogą być też wielcy brazylijscy właściciele ziemscy i hodowcy bydła.

Według oficjalnych danych pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w ub. roku. Pastwą płomieni padły rozległe obszary puszczy tropikalnej, która jest uważana za "płuca Ziemi" i jedną z najważniejszych przeszkód przed zmianami globalnego klimatu.

Pożary tropikalnych lasów deszczowych w Amazonii są normalnym zjawiskiem o tej porze roku. Jednak tym razem ekolodzy twierdzą, że znaczna część tych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów, którzy chcą w ten sposób powiększyć swoje pastwiska i pola uprawne.

"Płonie nasz dom" - apel prezydenta Francji

Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał w czwartek na Twitterze, że pożary w Amazonii są zagrożeniem dla całego świata oraz, że ta sprawa powinna być przedyskutowana na szczycie grupy G7, który rozpoczyna się w sobotę we francuskim Biarritz.

"Nasz dom płonie. Dosłownie. Amazonia, która produkuje 20 proc. naszego tlenu jest trawiona przez pożary. To jest międzynarodowy kryzys " - napisał po francusku i po angielsku Macron.

Apel biskupów Ameryki Łacińskiej

Katoliccy biskupi Ameryki Łacińskiej zgromadzeni w stolicy Peru, Limie, wezwali w czwartek rządy Brazylii i Boliwii oraz całą wspólnotę międzynarodową do "podjęcia poważnych środków w celu ratowania płuc świata - płonących od dwu tygodni lasów Amazonii".

"To, co dzieje się w Amazonii, nie jest tylko sprawą lokalną, lecz wydarzeniem o globalnym zasięgu. Gdy cierpi Amazonia, cierpi cały świat" - ostrzegli członkowie Episkopatu Ameryki Łacińskiej (CELAM) w dramatycznym apelu zatytułowanym "Podnosimy głos w sprawie Amazonii".

Biskupi zacytowali słowa papieża Franciszka, który w 2013 roku rozpoczynając swój pontyfikat wzywał w homilii wszystkich ludzi dobrej woli do ochrony dzieła Stwórcy, jakim jest Ziemia.

Sekretarz generalny ONZ "głęboko zaniepokojony" pożarami

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził w czwartek "głębokie zaniepokojenie" trwającymi pożarami lasów deszczowych w Amazonii. Podkreślił, że ochrona tego rejonu jest szczególnie ważna w dobie kryzysu klimatycznego.

"Jestem głęboko zaniepokojony pożarami w amazońskich lasach deszczowych. W trakcie globalnego kryzysu klimatycznego nie możemy sobie pozwolić na większe szkody dla największego źródła tlenu i bioróżnorodności" - napisał na Twitterze Guterres.

"Amazonia musi być chroniona" - wezwał sekretarz generalny ONZ.

Według danych brazylijskiego państwowego instytutu badań kosmicznych INPE w bieżącym roku liczba pożarów w tym kraju wzrosła o 83 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku 2018, a dotyczy to głównie Amazonii. Za główne przyczyny tych pożarów uznaje się wylesianie i suszę. Od stycznia do trzech pierwszych tygodni sierpnia w całej Brazylii zarejestrowano około 72 tys. pożarów, z czego ponad połowę - w Amazonii.

Jak podkreśla hiszpańska agencja EFE, uważa się, że są to w ostatnich latach najgorsze pożary lasów w Brazylii, na której terenie znajduje się ponad 60 proc. lasów Amazonii. Obszar ten nazywany jest "płucami Ziemi" i ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa klimatycznego.

Według INPE w ostatnich dniach pożary dotknęły 68 obszarów chronionych, głównie w Amazonii.

Zobacz także:

Plemiona w Amazonii, które nigdy nie miały styczności z cywilizacją

Autor: Anna Kobyłka

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!