Ogród

Efektowna trawa ozdobna Red Baron – uprawa i rozmnażanie

Ogród

Aktualizacja:
Trawa wysoka

Trawa Red Baron to ozdobna roślina, której liście zabarwiają się na czerwono. Wygląda efektownie zwłaszcza w pobliżu zbiorników wodnych, w otoczeniu kamieni, głazów i konarów.

Imperata cylindryczna Red Baron to niezwykle efektowna roślina ozdobna, której liście, wiosną zielone, zmieniają stopniowo barwę na intensywnie czerwoną. Trawa tworzy zwarte kępy, co sprawia, że wygląda jeszcze ciekawiej, zwłaszcza zasiana w okolicy oczka wodnego czy na rabatach. Trawa Red Baron nie jest zbyt inwazyjna, ponieważ dość wolno rozrasta się na szerokość. Posiada mieczykowate, wyprostowane liście.

Trawa ozdobna Red Baron na świecie

Trawa Imperata Red Baron jest japońską trawą krwistą. To właśnie czerwoną trawą Red Baron ozdabia się słynne japońskie ogrody. Znana i uprawiana jest jednak na całym świecie. Inne potoczne nazwy rośliny to „japońska trawa czerwona” lub „japońska krwista trawa”. Choć jest rośliną ozdobną, w południowo-wschodniej Azji ma bardzo szerokie zastosowanie : służy do wypełniania poszycia dachów w tradycyjnych wiejskich domach, do zabezpieczania gruntów zagrożonych erozją (sadzi się ją w pobliżu terenów nadmorskich). Trawa ozdobna Red Baron wykorzystywana jest do wytwarzania papieru, tkania mat i worków, a wyciąg z trawy jest składnikiem kremów do pielęgnacji skóry (ma głębokie działanie nawilżające). Młode kwiatostany i pędy są również gotowane i spożywane jako produkty bogate w cukier i skrobię.

Trawa Red Baron – co warto wiedzieć o roślinie

Czerwona trawa Red Baron jest unikatem wśród traw ozdobnych. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji i osiąga wysokość około 40–50 cm. Wiosną liście Imperaty cylindrycznej Red Baron są zielone, jednak stopniowo wybarwiają się na piękny czerwony kolor. Roślina ta doskonale nadaje się do obsadzania rabat, a także wszelkiego rodzaju zbiorników wodnych. Idealnym otoczeniem dla czerwonej trawy są głazy, kamienie, konary, żwir, a więc tak popularne skalniaki. Można ją także sadzić w pojemnikach, dzięki czemu stanie są wspaniałą ozdobą balkonu lub tarasu. Trawy ozdobne, a to takich należy trawa Red Baron, są coraz chętniej sadzone w ogrodach, gdyż są stosunkowo łatwe w uprawie, pielęgnacji, a przy tym są wyjątkowo mało wymagające.

Trawa Red Baron – zimowanie i uprawa

Imperata cylindryczna jest trawą mrozoodporną , dlatego bez problemu przetrwa zimę w naszym kraju. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że dotrwa zdrowo do wiosny, dobrze jest okryć ją liśćmi lub stroiszem (gałązkami drzew iglastych). Uprawa trawy Red Baron nie jest trudna, dlatego nawet początkujący ogrodnik może spróbować przyozdobić nią swój ogródek czy taras. Roślina ta najbardziej lubi gleby wilgotne i żyzne , a jeśli chcemy, by pięknie się zabarwiała, w glebie nie może zabraknąć potasu. Warto zatem nawozić ziemię w miejscach, gdzie trawa Red Baron jest posadzona. Wiosną stosujemy nawóz wieloskładnikowy, a w późniejszym okresie możemy nawozić preparatami z większą zawartością potasu. Choć czerwona trawa Red Baron lubi wilgotne podłoże, dobrze robią jej chwilowe przesuszenia, dzięki którym ładniej się wybarwia. Najlepszym okresem na sadzenie nowych roślin jest jesień. Niższe temperatury i większa wilgotność powietrza sprawiają, że trawa Imperata Red Baron łatwiej i szybciej aklimatyzuje się. Najlepszą dla tej rośliny jest organiczna, gliniasta, piaszczysta, stale wilgotna i przepuszczalna gleba, o wysokim zasoleniu i pH 4,0–7,5. Przez czerwoną trawę Red Baron preferowane jest stanowisko dobrze nasłonecznione , ewentualnie lekko zacienione. Słońce wpływa bowiem na piękną barwę rośliny. Sadząc ją w zacienionych miejscach, narażamy ją na więdnięcie (liście zaczynają usychać) i utratę koloru. Trawa Red Baron jest odporna na choroby i ataki szkodników.

Trawa Red Baron – rozmnażanie

Rozmnażanie trawy Red Baron to kolejny ważny punkt, który powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na posadzenie rośliny. Istnieją dwa sposoby rozmnażania Imperaty cylindrycznej Red Baron: przez nasiona i podziemne kłącza. W naszych warunkach klimatycznych zaleca się rozmnażanie czerwonej trawy poprzez kłącza. Trzeba też zaznaczyć, że trawa Red Baron rzadko kwitnie w Polsce (ma białe kwiaty). Jeśli odpowiednio zadbamy o naszą roślinę, sama rozrośnie się poprzez podziemne kłącza. Nie jest jednak typem rośliny ekspansywnej, nie rozrasta się natarczywie i szybko. Oczywiście musimy przestrzegać kilku zasad , jeśli chcemy zająć się uprawą Imperaty: suche liście ścinamy dopiero wiosną, po ostatnich przymrozkach, a przed rozpoczęciem kolejnej wegetacji i nie zapominamy o przykrywaniu trawy na zimę (zapobiegnie to zamarzaniu kłączy).

Trawa Red Baron – cięcie

Trawa Imperata cylindryczna Red Baron wymaga przycięcia, ale tak jak wspomniano, dopiero wiosną. Jak prawidłowo przycinać roślinę? Przede wszystkim należy poczekać do kwietnia. Najlepiej proces przycinania przeprowadzić od początku kwietnia do początku maja. Potrzebujemy do tego celu specjalnych nożyc do strzyżenia. Aby poprawnie dokonać przycięcia, wszystkie liście rośliny zbieramy w jeden pęk i tniemy jak najniżej, na wysokości około 10 cm. Usuwamy wszystkie zeschłe liście. Trawa czerwona Red Baron , która ma zapewnione odpowiednie warunki, odwdzięczy się naprawdę fantastycznym kolorem liści. Warto wypróbować trawę Red Baron w swoim ogrodzie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości