Dom

Odmulacz – niezbędnik w pielęgnacji akwarium

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
akwarium

Odmulanie dna akwarium to czynność niezbędna do utrzymania prawidłowego środowiska, optymalnego do życia roślin i ryb. Ten rodzaj pielęgnacji powinien być powtarzany regularnie i na stałe wejść w nawyk akwaryście. Dzięki temu łatwiej i dłużej będzie można utrzymać domową hodowlę rybek w dobrym stanie. Jak czyścić akwarium i jaką rolę spełnia odmulacz?

Odmulacz do akwarium to niezbędne urządzenie, dzięki któremu czyszczenie akwarium nie tylko jest szybsze, ale i skuteczniejsze. Powinien się w nie zaopatrzyć każdy, nawet początkujący akwarysta. Dzięki niemu oczyścimy akwarium z mułu i resztek pokarmu. Odmulanie i czyszczenie akwarium powinno być przeprowadzane regularnie w każdym akwarium, jednak częstsze zabiegi oczyszczające szczególnie polecane są w przypadku tych małych i gęsto zarybionych.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Jak działa odmulacz do akwarium?

Akwarium jest zamkniętym ekosystemem, w którym nie ma możliwości samoistnego oczyszczania wody. Na jakość wody mają wpływ resztki jedzenia, resztki organiczne z roślin, środowisko bakterii gromadzące się tuż pod powierzchnią wody, temperatura, kurz dostający się z zewnątrz. Wszystko to prowadzi do zachwiania prawidłowego środowiska, dogodnego do życia ryb i roślin. Odmulacz akwarium pozwala na szybkie i skuteczne oczyszczenie wody z zanieczyszczeń, oczyszczenie dna, a także podmianę wody. Odmulacz akwarium ma dwojakie zastosowanie. Jego podstawowa funkcja to zassanie i spuszczenie wody z akwarium, a następnie oczyszczenie dna z mułu. Przeprowadzając taki zabieg, należy blisko akwarium postawić pojemnik lub wiadro, do którego zostanie odprowadzona spuszczana woda. Drugie działanie odmulacza opiera się na przefiltrowaniu wody z mułu i zanieczyszczeń. Odmulacz działa wówczas w połączeniu z sitkiem, przez które przepuszczana jest woda. Zasysany muł i zanieczyszczenia osiadają na sitku, a do akwarium trafia z powrotem oczyszczona woda. Do tego zabiegu używa się odmulacza do akwarium na baterie, który usprawnia całą pracę.

Rodzaje odmulaczy do akwarium

Rynek akwarystyczny oferuje następujące rodzaje odmulaczy:

  • odmulacz wspomagany powietrzem – działający jak odkurzacz. Dzięki niemu nie musimy wylewać wody z akwarium, a jedynie odkurzamy dno z zanieczyszczeń, które, przepuszczone przez filtr, zbierane są do pojemnika;
  • odmulacz grawitacyjny – zbudowany z końcówki zasysającej (zbierającej muł) i wężyka. Niektóre z modeli odmulaczy dodatkowo mają pompkę ręczną, pomocną w wytworzeniu ciśnienia, które zasysa wodę.

Czyszczenie akwarium krok po kroku

Całkowita wymiana wody w akwarium to ważny zabieg, pozwalający zachować ryby w dobrej kondycji. Częstotliwość wymiany wody zależy od stopnia zabrudzenia i ilości hodowanych ryb. Zwykle zabieg oczyszczania przeprowadzany jest raz na tydzień, zalecana jest wtedy wymiana 30 proc. objętości akwarium. Raz na dwa lub trzy tygodnie wskazana jest całkowita wymiana wody. Odmulanie i czyszczenie wody w naturalnym środowisku zachodzi poprzez ruchy wody powodowane wiatrem i aktywnością zwierząt. W zamkniętym ekosystemie niezbędne jest gruntowne czyszczenie. Zabieg odmulania i czyszczenia powinien przebiegać według następujących kroków:

  • w pierwszej kolejności należy całkowicie spuścić wodę za pomocą odmulacza akwarystycznego;
  • kolejny krok to odmulenie dna z pozostałych resztek. Jeśli dno akwarium wyłożone jest kamieniami, należy je wyjąć i dobrze oczyścić. Z racji naturalnego pochodzenia, na powierzchni kamieni dochodzi do rozwoju mikroorganizmów oraz glonów szkodzących rybom i wodzie. Kamienie przed włożeniem do akwarium należy dokładnie osuszyć, by wyeliminować ryzyko ponownego wprowadzenia brudu;
  • następnie należy przygotować nową wodę, na którą złoży się kranówka zmieszana z wodą RO. Warto pamiętać, że kranówka przed wlaniem do akwarium powinna odstać przynajmniej 24h, by odparował z niej chlor i inne chemikalia pochodzące z rur wodociągowych;
  • dokładne wyczyszczenie szyb i elementów dekoracyjnych oraz przycięcie roślin ozdobnych;
  • ostatnim etapem jest ponowne wlanie wody do akwarium za pomocą wężyka od odmulacza. Nie powinno się wlewać wody wiadrem lub pojemnikiem z dużym strumieniem, gdyż naruszy to przygotowane podłoże i aranżację akwarium.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Andrey Nikitin/Getty Images

Pozostałe wiadomości