Aranżacje wnętrz

Łóżko tapicerowane z pojemnikiem, czyli luksus w sypialni

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
Łóżko z poduszkami

Wygoda to pierwsze, o czym myślimy, gdy szukamy łóżka do sypialni. Tapicerowane już na pierwszy rzut oka wyglądają komfortowo. Obicie kanciastych kształtów tkaniną sprawia, że łóżko sypialnianie tapicerowane wydaje się bardziej miękkie i wygodne niż drewniane łóżka do sypialni. Podpowiemy, jak je wybierać, by rzeczywiście tak było.

Łóżko jest najważniejszym meblem w sypialni, dlatego jego wyborowi powinniśmy poświęcić największą uwagę. Przede wszystkim starajmy się nie kierować jedynie ceną - są tanie łóżka do sypialni i ich zakup bywa kuszący, ale nie zawsze są one trwałe. Nas powinno interesować, by łóżko pasowało do wystroju naszej sypialni, wygodnie się na nim spało i było solidne.

Łóżko z tapicerowanym zagłówkiem i ramą

Nowoczesne łóżka do sypialni to zarówno modele z drewna, jak i metalu. Ale od kilku co najmniej sezonów modne są tapicerowane łóżka sypialniane . Mogą być obite tkaniną, skórą naturalną lub - częściej - jej sztucznym odpowiednikiem. Tapicerka znajduje się zazwyczaj zarówno na skrzyni, jak i na wezgłowiu. Są też drewniane łóżka z zagłówkiem tapicerowanym . Rzadziej na rynku można znaleźć metalowe łóżka do sypialni z obitym wezgłowiem.

Wybór obicia ma znaczenie. Skóra naturalna jest bardzo droga. Dostępniejsze są łóżka sypialniane tapicerowane ekoskórą. Dobrej jakości sztuczna skóra jest materiałem trwałym i niekłopotliwym w pielęgnacji, ale za to niezbyt miłym w dotyku (jest chłodna, ale gdy się na niej dłużej posiedzi nagim ciałem, zaczyna parzyć). Tkaniny tapicerskie natomiast łatwo “łapią” kurz i zapachy, trzeba je więc regularnie odkurzać i prać. Jednak to one dają nam największy wybór kolorów i wzorów.

Łóżka tapicerowane do sypialni - wymiary

W sypialni najczęściej stawiamy łóżka podwójne , które mają zwykle od 140 do 200 cm szerokości. Trzeba przy tym pamiętać, że wymiary łóżka sypialnianego podawane w sklepach dotyczą wielkości miejsca do spania. Łóżka tapicerowane mają znacznie większe wymiary “po obrysie”, co należy uwzględnić podczas projektowania sypialni.

Łóżka do sypialni 140x200 cm to najmniejsze zaliczane do podwójnych. Mogą być całkiem wygodne, gdy korzystają z nich dwie drobne osoby. Dla ludzi o średnich “gabarytach” mogą okazać się zbyt wąskie - optymalne będzie łóżko tapicerowane 160x200 cm. Natomiast dla tych, którzy mają bardziej obfite kształty, lepiej wybierać łóżka z materacem o szerokości 180 cm i więcej.

Ważna jest też długość miejsca do spania. Standardowo materace mają 200 cm długości. I tyle wystarcza ludziom przeciętnego wzrostu. Tym, którzy są dużo wyżsi, poleca się łóżka z materacami o długości 210 lub 220 cm.

Łóżka tapicerowane do sypialni z pojemnikiem na pościel

Nowoczesne łóżka sypialniane zwykle mają prostą, minimalistyczną formę, do której pojemnik na pościel nie pasuje. Ze względu na konstrukcję, łóżko tapicerowane z pojemnikiem to standard. Niezależnie od tego, czy łóżko do sypialni jest obite w całości, czy pikowany jest tylko zagłówek, stelaż i materac oparty jest na zamkniętej skrzyni łóżka, w której można ukryć schowek. Dostęp do takiego pojemnika jest prosty - unosi się do góry cały stelaż wraz z materacem. Tanie łóżka sypialniane umożliwiają najczęściej jednostronne unoszenie stelaża, luksusowe łóżka do sypialni często mają stelaż unoszony z dwóch stron, co można zrobić za pomocą pilota.Producenci stosują też inne rozwiązania - w sklepach znaleźć można niejedno łóżko tapicerowane z szufladami , wysuwanymi z boku lub od frontu.

Łóżko tapicerowane z materacem

Producenci często oferują je w komplecie z materacem. To dobry wybór, jeśli chcemy kupić tanie łóżko tapicerowane z materacem. Nabywanie osobno ramy i osobno materaca zazwyczaj podnosi koszty zakupu łóżka sypialnianego. Warto jednak brać pod uwagę takie rozwiązanie, gdy z łóżka korzystać będą osoby znacznie różniące się wagą. Wtedy lepiej kupić dwa osobne materace, każdy o twardości odpowiedniej dla danego przedziału wagowego.

Także jeśli mamy specjalne wymagania wobec materaca (jego twardości, materiału czy konstrukcji), lepiej zamówić go osobno.

Łóżko tapicerowane szare czy białe?

Gdy zaczynały być modne, w sypialniach królowały biele. Obecnie wybór kolorów i odcieni jest (choć wciąż można znaleźć łóżko tapicerowane białe ) ogromny, więc łatwo dopasować mebel do wystroju sypialni. Najczęściej łóżka tapicerowane są jednobarwne - jako wzór traktowane są ozdobne przeszycia. Zresztą, duży mebel i tak jest dominującym elementem w nawet przestronnej sypialni, wzory mogłyby wywołać wrażenie przeładowania.

Modele z tapicerką chętnie stosuje się w loftowych przestrzeniach - w niejednej znaleźć można łóżko tapicerowane szare .

Jak kupić wygodne łóżko tapicerowane

Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie: łóżko do sypialni drewniane , metalowe czy tapicerowane? Wiemy, jakie powinno mieć wymiary i czy chcemy kupić je z pojemnikiem na pościel i materacem. Jak teraz wybrać wygodne łóżko?

Przede wszystkim należy je przetestować. Nie przejmować się ludźmi w sklepie i położyć się na dłuższą chwilę, spróbować, jak czujemy się w pozycjach, które najczęściej przybieramy podczas snu. A potem uważnie wstać z łóżka, sprawdzając czy możemy to zrobić bez trudu - czy nie “zapadamy” się w nim, albo czy trudno siedząc dotknąć stopami podłogi. Najlepsza wysokość łóżka to taka, gdy siedząc mamy kolana zgięte pod kątem prostym i stopy wygodnie oparte na podłodze - łatwość wstawania z takiego mebla docenią np. kobiety w ciąży czy osoby starsze.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości