Aranżacje wnętrz

Artystyczne malowanie ścian – jak dobrać odpowiednie farby i technikę?

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
Dziewczyna siedzi i patrzy na ścianę zachlapaną kolorowymi farbami ścianę

Marzysz o pięknym i oryginalnym mieszkaniu? Postaw na artystyczne malowanie ścian. Malowidła ścienne to efektowna aranżacja wnętrz, która każdej przestrzeni nada indywidualnego charakteru. Dowiedz się, jakich farb i sposobów użyć do artystycznego malowania ścian, także w technice 3D.

Istnieje wiele sposobów na upiększenie i zindywidualizowanie przestrzeni wokół siebie. Jednym z nich jest oryginalne pomalowanie ścian. Najprostszą metodą do uzyskania ciekawych efektów jest użycie farby o niebanalnej kolorystyce lub nietypowej tapety. Jeśli jednak rezultat ma być idealnie uszyty na miarę upodobań, to warto skorzystać z możliwości, jakie daje artystyczne malowanie ścian .

Na czym polega artystyczne malowanie ścian?

Artystyczne malowanie ścian polega na pokryciu powierzchni różnego rodzaju motywami malarskimi lub graficznymi. Dzięki temu zabiegowi wnętrze nabiera unikatowego charakteru i jest w stu procentach dopasowane do gustu właściciela. Ściana traktowana jest w tym przypadku jak ogromne płótno, którego format daje olbrzymie możliwości twórcze. Aranżacja wnętrz przy wykorzystaniu artystycznego malowania ścian pozwala na umieszczenie oryginalnych i niepowtarzalnych wielkoformatowych obrazów np. w głównym punkcie mieszkania. Tego typu dekoracje w znakomitej większości można nazwać prywatnymi dziełami sztuki. Ich tematyka jest ograniczona wyłącznie wyobraźnią właściciela i talentem wykonawcy, najczęściej – artysty malarza.

Iluzja na ścianie – efekt 3D

Niezwykłego charakteru, bez wątpienia, nabiera wnętrze ozdobione z wykorzystaniem techniki artystycznego malowania ścian 3D . Malarstwo iluzjonistyczne bazuje na zastosowaniu złudzenia przestrzenności naniesionego na ścianę obrazu. W celu osiągnięcia efektu trójwymiaru należy m.in. perfekcyjnie posługiwać się zasadami perspektywy i odpowiednio używać światłocieni oraz przejść tonalnych pomiędzy nimi. Prawidłowo pomalowana metodą 3D ściana potrafi diametralnie odmienić wygląd całego pomieszczenia, znacznie powiększając je optycznie. Technika malowania 3D pozwala na artystyczne malowanie ścian również w takich wnętrzach, które nie mają idealnie płaskich powierzchni . W takim przypadku malarz włącza do swojego dzieła zastane w pomieszczeniu fragmenty architektury (np. belkę podsufitową lub wnękę) i wkomponowuje je do obrazu w taki sposób, że potęgują one efekt trójwymiaru.

Artystyczne malowanie ścian – jakie farby wybrać?

Zastosowanie dobrej jakości materiałów plastycznych ma ogromne znaczenie dla uzyskania zamierzonego efektu malowania. Stąd pytanie: jakie farby wybrać do artystycznego malowania ścian? Najlepszym rozwiązaniem są farby akrylowe. Przemawia za nimi szereg argumentów. Przede wszystkim warto podkreślić, że akryle są łatwe w użyciu, a także dostępne w szerokiej gamie barw. Charakteryzują się gładką konsystencją, co znacząco wpływa na możliwość uzyskania zarówno miękkich, jak i twardych przejść kolorystycznych. Dodatkowymi atutami farb akrylowych są: brak drażniącego zapachu i szybkie wysychanie (10–15 minut). Ponadto nie ma przeszkód, aby kłaść je warstwowo, używając pędzli lub szpachelek, i w konsekwencji uzyskać pożądaną fakturę malowidła. Z powodzeniem można też łączyć akryle na przykład z pastelami, tuszem, gwaszem, węglem czy ołówkiem. Ciekawym sposobem na oryginalną aranżację wnętrza jest stworzenie dekoracji ściennej przy użyciu farb UV lub dodaniu do akryli medium luminescencyjnego . Dzięki zawartym w ich pigmentach związkom chemicznym (luminoforom) cały obraz lub jego wybrane fragmenty świecą w ciemności.

Artystyczne malowanie ścian – rodzaje technik malarskich

Dobór odpowiedniej techniki w artystycznym malowaniu ścian stanowi kluczową kwestię, ponieważ ma największy wpływ na estetykę tworzonego obrazu. Przed przystąpieniem do pracy należy ustalić, czy w ogóle możliwe jest nanoszenie dekoracji z wyobraźni, czy też trzeba trzymać się szczegółowych wytycznych i korzystać z uprzednio przygotowanego projektu. W sytuacji, gdy w grę wchodzi przeniesienie gotowego szkicu na ścianę, warto skorzystać z rzutnika, który pozwoli idealnie odwzorować każdy szczegół malowidła. Trzeba także przygotować (zagruntować) podłoże.

Artystyczne malowanie ścian można zrealizować, stosując m.in.:

· metodę natryskową aerografem (miniaturowy pistolet do precyzyjnego malowania, dający efekt aksamitnego wykończenia),

· tradycyjny pędzel,

· szpachlę,

· marker,

· tynk dekoracyjny,

· pastę strukturalną.

Malowidła ścienne, podobnie do tradycyjnych obrazów wykonywanych na płótnie, po wyschnięciu należy zabezpieczyć przed płowieniem z powodu ekspozycji na światło słoneczne i inne czynniki zewnętrzne. W tym celu można zastosować dostępne w wielu wersjach bezzapachowe lakiery (błyszczący, matowy, jedwabisty, bezbarwny czy z brokatem).

Zobacz film: Malowane ptaki w miejskiej przestrzeni

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości