Za zaparcie uznaje się oddawanie twardego i zbitego stolca, które odbywa się z wyraźnym bólem. Ponadto, zatwardzenia charakteryzują się też wypróżnianiem się o niskiej częstotliwości. W przypadku małych dzieci sprawa może być jednak nieco bardziej skomplikowana. Jak rozpoznać zaparcia u niemowląt i co zrobić, gdy się pojawią? Te pytania stawia sobie wielu rodziców.
Co powoduje zaparcia u niemowląt?
Zatwardzenia u małych dzieci mogą być zależne od wielu czynników. Mimo to, statystycznie, zaparcia u niemowląt karmionych sztucznie są o wiele częstsze niż zaparcia u niemowląt karmionych piersią. Przyczyną tego może być niewłaściwe przygotowanie mleka, a także dobór nieodpowiedniej mieszanki. To, jakie mleko modyfikowane dla niemowląt z zaparciami wybrać, najlepiej więc skonsultować z pediatrą.
Mimo że pomiędzy karmieniem piersią a zaparciami u niemowląt nie występuje żadna zależność, mogą pojawić się inne czynniki sprzyjające powstawaniu tej dolegliwości. W związku z tym, dzieci, które piją naturalne mleko matki, również mogą zmagać się z tą przypadłością. Dotyczy to zwłaszcza małych alergików. Poza tym powstawaniu zatwardzeń sprzyja też zaburzona mikroflora jelitowa. Może być ona skutkiem przyjmowania przez maluszka antybiotyków. Takiej sytuacji można jednak zapobiec poprzez stosowanie probiotyków z kwasem mlekowym.
Tak naprawdę jednak większość zaparć u niemowląt zdarza się w momencie przejścia na „dorosłe” pokarmy, czyli po ok. 6 miesiącu życia. O to, jakie produkty powodują zaparcia u niemowląt , najlepiej wówczas zapytać lekarza. Z pewnością jednak warto wystrzegać się podawania białego pieczywa, słodyczy czy smażonych potraw, a także, co ciekawe, kleików i kaszek ryżowych oraz gotowanych jabłek. Co prawda, owoce te zawierają błonnik, jednak przetworzone termicznie jabłko na zaparcia u niemowląt nie pomoże, a wręcz przeciwnie – wzmoże dolegliwości.
Zaparciu u niemowląt – objawy
Jak jednak rozpoznać zaparcia u niemowląt? Przede wszystkim należy uważnie obserwować dziecko. Niestety, nie powie ono samo o swoich dolegliwościach, ale jego zachowanie może wskazać na to, że zmaga się z problemem.
Zarówno zaparcia u niemowląt karmionych sztucznie, jak i tych karmionych piersią rozpoznaje się tak samo. U dziecka poniżej 6. miesiąca życia objawami będą trudności przy wypróżnianiu się, którym towarzyszy płacz, a także brak apetytu, niespokojność, twardy i nabrzmiały brzuch oraz twardy stolec. Częstotliwość oddawania kału nie jest aż tak istotna - robienie kupki przez malca tylko raz w tygodniu wcale nie musi oznaczać zatwardzenia.
Jeśli chodzi o zaparcia u niemowląt powyżej 6. miesiąca życia, charakteryzują się wypróżnianiem rzadszym niż 2 razy w tygodniu, wstrzymywaniem defekacji, bólem, wzdęciami, osłabieniem apetytu oraz oddawaniem twardego i zbitego stolca.
Co na zaparcia u niemowląt?
Niestety nie istnieje jeden uniwersalny sposób na zaparcia u niemowląt. Na szczęście jednak można spróbować różnych metod, również tych naturalnych. Warto wiedzieć, że na zaparcia u niemowląt domowe sposoby często są wystarczającym rozwiązaniem.
W przypadku najmłodszych dzieci polecane jest masowanie brzuszka. Ponadto, mama karmiąca piersią powinna zadbać o wprowadzenie do swojej diety produktów bogatych w błonnik. Będą to, np. razowe pieczywo, kasze czy surowe warzywa. W przypadku karmienia sztucznego, należy dobrać odpowiednią mieszankę - dobrze dostosowane mleko na zaparcia dla niemowląt szybko pomoże w rozwiązaniu problemu. Ważne także, aby maluch przyjmował duże ilości płynów. Oprócz mleka przydatna może okazać się herbatka na zaparcia dla niemowląt. Można kupić ją w każdej aptece bez recepty, przy czym należy sprawdzić dla dzieci, w jakim wieku jest przeznaczona. Skład takich specyfików jest naturalny. Użyty w nich koperek lub rumianek na zaparcia u niemowląt działa bowiem bardzo dobrze.
Gdy problem z zaparciami mają starsze niemowlęta, które jedzą już produkty stałe, należy wzbogacić ich dietę o błonnik pokarmowy, czyli głównie owoce i warzywa. Do posiłków warto również dodać łyżkę oliwy z oliwek. Nie można też zapominać o odpowiednim nawadnianiu dziecka. Najlepiej podawać mu do picia przegotowaną wodę źródlaną, a także inne napoje. Przykładowo, rozcieńczony sok z marchwi na zaparcia u niemowląt sprawdzi się bardzo dobrze, podobnie jak ten z gruszek, jabłek czy śliwek.
Gdy te sposoby nie przynoszą rezultatu, pora sięgnąć po coś innego. Można zastosować lek na zaparcia u niemowląt. Jeden z podstawowych specyfików tego typu można kupić bez recepty w aptece. Będzie to laktuloza, czyli syrop na zaparcia u niemowląt. Oprócz tego zalecany jest też probiotyk na zaparcia dla niemowląt. Znacząco łagodzi on bowiem problemy żołądkowe.
Czasami jednak żadne metody nie pomagają na zaparcia u niemowląt. Jak pomóc wtedy dziecku? Przede wszystkim niezwłocznie należy udać się do lekarza. Zaordynuje on wymagane środki. Mogą być to czopki dla niemowląt na zaparcia, a także np. lewatywa.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN