Zobacz też: Pieniny – szlaki turystyczne i rezerwaty przyrodnicze >>>
Współcześnie Zamek Królewski w Warszawie to miejsce, od którego wielu turystów zaczyna zwiedzanie Starego Miasta. Wraz z pobliską kolumną Zygmunta to najchętniej fotografowany obiekt historyczny w Warszawie, a zarazem miejsce, w którym mieszkańcy świętują ważne w życiu miasta wydarzenia. Zamek Królewski i Stare Miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zamek Królewski w Warszawie – historia
Historia Zamku Królewskiego w Warszawie zaczyna się od momentu, gdy jako część murów otaczających miasto powstała tu tzw. wieża Grodzka (około 1350 roku). Za panowania Zygmunta III Wazy zamek rozbudowano. Zyskał on wówczas formę zamkniętego pięcioboku. Podczas wojen ze Szwecją w XVII wieku zamek zniszczono – jak dziś wiemy – nie ostatni raz. Za panowania Wettinów zamek odzyskiwał swoja dawną świetność. Również wtedy skończył się etap kształtowania wyglądu zamku z zewnątrz. Wygląd, jaki znamy dziś, zawdzięcza on przebudowom, które miały miejsce w latach 1721–1722 i w latach 40. XVIII w.
Zobacz też: Jakie korzyści przynosi podróżowanie? >>>
W XVIII wieku Stanisława August przebudował komnaty zamku i utworzył apartamenty: Wielki i Królewski. W XIX wieku podczas zaborów zrabowano znaczną część dzieł sztuki, z których część powróciła z Rosji do kraju dopiero po odzyskaniu niepodległości. Zamek poważnie uszkodziły niemieckie naloty we wrześniu 1939 roku. Gdyby nie prof. Stanisław Lorentz (późniejszy dyrektor Muzeum Narodowego) i grupa warszawskich muzealników, prawdopodobnie nie udałoby się uratować od zniszczenia nawet nielicznych dzieł sztuki i elementów wystroju wnętrz. Pod koniec wojny, we wrześniu 1944, Zamek Królewski wysadziły niemieckie wojska. Odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie rozpoczęto dopiero w latach 70. Władze PRL zwlekały z tą decyzją przez niemal 25 lat. Na pytanie z czego zbudowany jest Zamek Królewski w Warszawie (a właściwie z czego jest „obudowany”) odpowiedź jest prosta – ze standardowych, „współczesnych” cegieł. Można więc powiedzieć, że odpowiedź na pytanie „ ile lat ma Zamek Królewski w Warszawie ” w tym kontekście nie jest jednoznaczna.
Zrekonstruowane wnętrza udostępniono do zwiedzania dopiero w 1984 roku, a sama odbudowa nie doszłaby w ogóle do skutku, gdyby nie ofiarność społeczeństwa. Zamek Królewski przed wojną wyglądał delikatnie inaczej (np. część dociekliwych porównuje ile wież ma Zamek Królewski w Warszawie dziś, a ile było ich przed wojną).
Od 1995 aż przez 14 lat trwał remont Arkad Kubickiego. W 2011 zakończono renowację pałacu Pod Blachą, w którym znajduje się odtworzony apartament księcia Józefa Poniatowskiego.
Zwiedzanie Zamku Królewski w Warszawie
Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie możliwe jest codziennie, oprócz poniedziałków. Za darmo zwiedzimy Arkady Kubickiego, Dziedziniec Wielki, Ogród Górny. Zwiedzanie pozostałych atrakcji zamku wymaga zakupu biletów. Aktualne informacje o Zamku Królewskim w Warszawie (np. o biletach, godzinach) warto sprawdzać na oficjalnej stronie. Pojawiają się tam też informacje o czasowym wyłączeniu danej części zamku czy ekspozycji ze zwiedzania.
Zobacz też: Ostra Brama – jeden z najcenniejszych zabytków Wilna >>>
Historia Zamku Królewskiego w Warszawie wielu Polakom kojarzy się z jego zbombardowaniem i odbudową. Opowiada o tym wystawa „Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie”. Warto wspomnieć, że nadal odbudowywane są Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie (tzw. Ogród Dolny). Miłośnicy sztuki zdecydowanie powinni zobaczyć sale na parterze, a w nich obrazy Rembrandta w Galerii Lanckorońskich (do której dzieła sztuki podarowała w 1994 roku prof. Karolina Lanckorońska). Zwiedzimy tu również galerię malarstwa, rzeźby i sztuki zdobniczej, oraz bibliotekę królewską. Na piętrze pierwszym do zobaczenie są Pokoje Królewiczowskie – z obrazami Jana Matejki, sale sejmowe, apartamenty: Wielki i Królewski oraz Galeria Czterech Pór Roku.
Co jeszcze znajduje się z Zamku Królewskim w Warszawie ? Inne ekspozycje stałe to:
- wnętrza siedziby księcia Józefa Poniatowskiego (oczywiście odrestaurowane) w pałacu Pod Blachą z apartamentem księcia Józefa Poniatowskiego,
- Arkady Kubickiego oraz Ogród Górny,
- gabinet numizmatyczny – to liczące 15000 monet, banknotów, medali, a także odznak i odznaczeń zbiory powstałe dzięki przekazom instytucji, darom i zakupom,
- mieszkanie Stefana Żeromskiego, który zamieszkiwał on tu z rodziną w latach 1924–1925.
- unikalny zbiór moździerzy z kolekcji prof. Krzysztofa Górskiego.
Liczne ciekawostki o Zamku Królewskim w Warszawie mamy okazję usłyszeć podczas zwiedzania zamku z przewodnikiem, dlatego warto skorzystać z tej opcji i wysłuchać dokładnie tego, co ma nam do przekazania.
Zobacz też: Hanna Stadnik: "Kochaliśmy Polskę i kochamy Polskę"! 75. rocznica Powstania Warszawskiego >>>
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN