Hobby

Wielkanocne pająki - dobrobyt, urodzaj, szczęście. Jak wykonać ozdobę?

Dzień Dobry TVN

Hobby

Wielkanocne pająki - dobrobyt, urodzaj, szczęście. Jak wykonać ozdobę?

Dzień Dobry TVN

Nie tylko upiększają dom, ale także zapewniają dobrobyt. Wielkanocne pająki to tradycyjna ludowa ozdoba, którą możesz wykonać własnoręcznie. Jak to zrobić? Podpowiedziała ekspertka, Hanna Stano.

Tradycyjne ozdoby

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto już teraz pomyśleć o tym jak ozdobić dom. Nasza reporterka Dagmara Kowalczyk odwiedziła dom Hanny Stano w Palowicach, niedaleko Żor. Pomimo nowoczesności, czas zatrzymał się tam w miejscu. A dokładniej pod sufitem. Chodzi o tak zwane pająki, czyli ozdoby, które pani Hanna robi własnoręcznie. Ich tradycja sięga XVIII wieku.

Podglądano w kościołach żyrandole i chciano cząstkę luksusu przenieść do swoich domów. Wykonywano te pająki z tego, co było pod ręką. Słomy, z kolorowych papierów, bibuły. Przed Wielkanocą, kiedy je robiono były to też piórka i skorupki

- tłumaczy.

Tak przygotowane ozdoby zawieszano w centralnym miejscu w domu, teraz takim miejscem może być salon. - Pierwotnie miały funkcję zdobniczą, ale miały też zapewniać dobrobyt, urodzaj, szczęście – dodaje pani Hanna.

Wielkanocne pająki – jak zrobić?

Spodobała ci się ozdoba i chcesz ją wykonać w domu? Przygotuj bibułę – zaszalej z kolorami, nitki i cienkie słomki. Zbierz całą rodzinę, bo przygotowanie bywa czasochłonne. Bibułę potnij na kółeczka, które następnie podziel na osiem części. – Takie wiatraczki trzeba poskręcać, żeby powstał pompon – tłumaczy Pani Hanna. Pompon gotowy? Żeby zobaczyć, co zrobić dalej, obejrzyj całe wideo. 

Zobacz też:

Jak zrobić palmę wielkanocną? Nasza specjalista wyjaśniła to krok po kroku

Jak samodzielnie wykonać bambusową drabinkę? "Takie dodatki i meble są bardzo popularne we wnętrzach"

Drugie życie krasnali ogrodowych. Pani Joanna stworzyła dla nich wyjątkowe miejsce 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Reporter: Dagmara Kowalczyk
Co sądzisz o tym artykule?
70
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0