Użądlenie w większości sytuacji nie jest niebezpieczne, jednak u osoby uczulonej na pszczeli jad może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego też należy stale obserwować własne ciało i nie lekceważyć pewnych objawów. Owady błonkoskrzydłe mogą wywołać niemałe zamieszanie.
Ukąszenie pszczoły potrafi zepsuć każdy wyjazd. Aby ból, opuchlizna i zaczerwienienie nie popsuły urlopu, warto wiedzieć, jak zminimalizować różne objawy oraz nie dopuścić do użądlenia. Należy zaznaczyć, że aż 5% społeczeństwa ma alergię na pszczeli jad. Sprawdź, z jakimi objawami może się to wiązać.
Więcej:
- Pszczoły – przede wszystkim sprzymierzeniec
- Człowiek kontra kleszcze: czy stosować opryski?
- M2 dla pszczół - rodzeństwo Mai migruje do miasta
Opuchlizna i inne objawy użądlenia pszczoły
Użądlenie pszczoły wywołuje wiele nieprzyjemnych objawów. Najczęściej pojawia się wówczas opuchlizna oraz zaczerwienienie – to łagodne symptomy, które zwykle ustępują po kilku godzinach. Może się jednak zdarzyć, że opuchlizna pojawi się dopiero na drugi dzień, a nawet tydzień po użądleniu.
Zgodnie z klasyfikacją Muellera istnieją cztery stopnie alergii na jad pszczeli. Należy jednak zaznaczyć, że objawy z różnych grup mogą występować równocześnie.
- I stopień – pojawia się wówczas pokrzywka, świąd i zły nastrój.
- II stopień – wiąże się z opuchlizną, uciskiem w klatce piersiowej, bólem brzucha, rozwolnieniem, nudnościami, wymiotami oraz zawrotami głowy.
- III stopień – oznacza duszności, chrypkę i świst krtaniowy.
- IV stopień – objawia się wstrząsem anafilaktycznym i sinicą.
Należy pamiętać, że wstrząs anafilaktyczny może doprowadzić nawet do śmierci.
Co zrobić, gdy użądli cię pszczoła?
Jeśli użądli cię pszczoła, powinieneś przede wszystkim usunąć żądło. Najłatwiej to zrobić, podważając je płaskim przedmiotem, np. kartą kredytową lub kawałkiem plastiku, a następnie wyjmując przy pomocy pęsety, tak aby nie uciskać zbiorniczka jadowego. Nie należy próbować go wycisnąć, gdyż wtedy więcej jadu trafi do ciała. Jeżeli jednak podczas wyjmowania żądła przypadkowo się zranisz, odkaź ranę wodą utlenioną, a następnie nałóż jałowy opatrunek – dzięki temu nie wda się zakażenie.
Zobacz także: Tajemnicza śmierć pięciu milionów pszczół
A co na ukąszenie pszczoły będzie najlepsze? Aby zminimalizować ból i opuchliznę, do miejsca, które zostało użądlone, przyłóż po wyjęciu żądła zimny okład. Niska temperatura sprawia, że obkurczają się naczynia krwionośne, przez co jad nie przedostaje się do kolejnych komórek organizmu.
Na opuchliznę i zaczerwienienie po użądleniu pszczoły można też zastosować okład z octu. Warto również w takim przypadku zdecydować się na lek przeciwhistaminowy – można go dostać w aptece, np. w formie syropu lub tabletek.
Wciąż nie potwierdzono, że użądlenie pszczoły u kobiety ciężarnej jest niebezpieczne. Użądlenie w ciąży wiąże się z takimi samymi objawami jak w przypadku innych osób. Zalecane postępowanie też nie różni się od wyżej opisanych sposobów.
Użądlenie pszczoły – kiedy udać się do lekarza?
Kiedy udać się do lekarza, jeśli ukłuje nas pszczoła? Jeśli wiesz, że masz alergię na jad pszczoły i właśnie zostałeś użądlony, nie czekaj na pojawienie się opuchlizny, tylko jak najszybciej udaj się do gabinetu lekarskiego. W przeciwnym razie objawy zaczną się nasilać. Do specjalisty należy się udać także wtedy, gdy użądlona zostanie głowa lub szyja. Ukąszenie w okolicach krtani często powoduje powstanie obrzęku alergicznego, który może doprowadzić do uduszenia.
Jeśli dana osoba nie jest świadoma własnej alergii, ale zauważa pewne objawy, również powinna udać się do lekarza. Powinny zaniepokoić ją następujące symptomy:
- niepokój
- problemy z oddychaniem
- spadek ciśnienia krwi
- zawroty głowy
- osłabienie
- nudności i wymioty
- rozwolnienie
Co zrobić, gdy użądli pszczoła, a w pobliżu nie ma lekarza? Osoba z alergią na jad pszczeli powinna mieć przy sobie zestaw zawierający ampułkostrzykawkę z adrenaliną, maść z hydrokortyzonem oraz leki przeciwhistaminowe. To konieczne ze względu na możliwość wstrząsu anafilaktycznego, który grozi śmiercią.
Jak się chronić przed użądleniem pszczoły?
Można zminimalizować ryzyko użądlenia pszczoły przynajmniej na kilka sposobów:
- latem, na zewnątrz, uważaj na jedzenie owoców i picie słodkich napojów, które przyciągają owady
- jeżeli chcesz spędzać czas na dworze, lepiej zrezygnuj z perfumowanych kosmetyków
- zakładaj jasne ubrania – ciemne i jaskrawe przyciągają owady
- jeżeli zauważysz, że pszczoła lata tuż obok ciebie, nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie próbuj jej zabijać
- sprawdzaj na bieżąco, czy pszczoła nie wpadła np. do szklanki ze słodkim napojem.