USG narządów rodnych to jedno z elementarnych badań podczas wizyty u ginekologa. Jeśli oczekujesz dziecka, umożliwi Ci ono zobaczenie maluszka, a także wykrycie rozmaitych nieprawidłowości na wczesnym etapie ciąży. Warto jednak pamiętać, że USG narządów rodnych wykonuje się nie tylko u kobiet, ale i u mężczyzn, a w obu przypadkach pozwoli ono wychwycić różnego rodzaju zmiany w poszczególnych elementach układu rozrodczego.
Badania ultrasonograficzne to standardowy element w praktyce ginekologicznej , warto przeprowadzić je zaraz po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu ciążowego. Dzięki niemu można stwierdzić m.in., czy pacjentka jest w ciąży i czy jest to ciąża wewnątrzmaciczna.
USG narządów rodnych – co wykrywa w trakcie ciąży?
Na początku wykonuje się USG przezpochwowe, a na dalszych etapach - przez powłoki brzuszne. W USG narządów rodnych lekarz sprawdza przede wszystkim:
· czy ciąża jest wewnątrzmaciczna,
· jakie są parametry zarodka,
· jakie jest umiejscowienie łożyska,
· czy są dobre przepływy w łożysku i pępowinie,
· jak wyglądają narządy rodne kobiety.
Jeszcze do niedawna możliwe było jedynie wykonanie badania USG w technice 2D. Warto jednak wiedzieć, że w tym momencie coraz częściej przeprowadzane są badania USG 3D , które u matek w ciąży dużo lepiej diagnozują różne choroby, cechy i zaburzenia dziecka, np:
· rozszczep kręgosłupa,
· rozszczep wargi i podniebienia,
· zespół Downa,
· zniekształcenia stóp i dłoni,
· nieprawidłowe rysy twarzy.
Technologia 3D ułatwia wykrycie rozmaitych wad we wczesnym etapie, co umożliwia natychmiastową reakcję lekarza. W diagnostyce niepłodności lekarze także wykorzystują USG narządów rodnych poprzez wykrywanie nieprawidłowości w wielkości pęcherzyka.
USG w wykrywaniu nowotworów
USG narządu rodnego daje możliwość wykrycia wielu nieprawidłowości, mogących sugerować zmiany nowotworowe w obrębie narządu rodnego. W USG można wstępnie odróżnić łagodną torbiel od innego typu nowotworu. USG pozwala też np. na określenie grubości endometrium, co może skłonić do dalszej diagnostyki w celu wykluczenia raka endometrium. W przypadku podejrzenia choroby, należy dodatkowo wykonać biopsję jajnika, jak również łyżeczkowanie jamy macicy, aby pobrać materiał do badania histopatologicznego. Wykonanie tego badania pozwala na rozpoznanie nowotworu.
USG a zaburzenia miesiączkowania
USG transwaginalne wykorzystywane jest jako narzędzie przy szukaniu przyczyny zaburzeń menstruacyjnych , ponieważ obrazuje budowę jajnika oraz wszelkie zmiany jego parametrów. Dzięki badaniu można wykryć takie zaburzenia i choroby, jak:
· zespół policystycznych jajników,
· niewydolność jajników (diagnozuje się ją również po wykonaniu badań hormonalnych)
· guzy nowotworów.
Można, co prawda, wykonać badanie USG narządów rodnych podczas miesiączki, jednak – aby wyniki były miarodajne – warto przeprowadzić je w innym momencie cyklu. Jeśli jednak zdecydujemy się na USG podczas menstruacji, bardzo możliwe, że lekarz – po otrzymaniu wyników – zleci powtórnie wykonanie tego samego badania, co oznacza, że trzeba poświęcić na nie więcej swojego czasu. Jeśli jednak zauważasz u siebie pewne objawy, które bardzo Cię niepokoją, należy – bez względu na moment cyklu – jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ginekologiem.
USG męskie
USG jąder przeprowadza się w diagnostyce chorób jąder oraz najądrzy . Tak jak w przypadku USG przeprowadzanego u kobiet, jest to badanie bezbolesne, wykonuje je u mężczyzn lekarz urolog, trwa około kilkunastu minut. Co więcej, nie emituje ono promieniowania RTG, co oznacza, że nie stanowi żadnego zagrożenia dla plemników.
W większości sytuacji wskazaniem do badań jest ból moszny, zmiany w sprężystości jąder oraz niepokojące objawy przy najądrzach. Dzięki USG możliwe do wykrycia są:
· torbiele oraz guzy jądra,
· wodniaki jądra,
· skręt i przyczepka jądra,
· żylaki powrózka nasiennego,
· zmiany nowotworowe,
· niezstąpienia jądra do worka mosznowego.
Badanie wykonuje się także w przypadku urazów mechanicznych jąder. Przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia może być bardzo duży ból występujący w tych okolicach, a także stany zapalne oraz rozległe rany. USG przeprowadza się u mężczyzn praktycznie w każdym wieku , a jego wyniki otrzymuje się zaraz po badaniu, w formie opisu. Nie wymaga ono żadnych wcześniejszych przygotowań, podczas wywiadu lekarskiego warto jednak powiedzieć o wszelkich istotnych przebytych wcześniej chorobach.
A: Natalia Suchocka Z: lek. Agnieszka Widera
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto