Sushi Maki
Składniki (porcja na 4-5 osób):
500g ryżu do sushi
600 ml wody
300 ml octu ryżowego
70g cukru
1 serek Philadelphia
wasabi (ostry chrzan japoński)
sałata karbowana 1 główka
jedno awokado
filet z łososia
nori (alga morska prasowana)
Przygotowanie:
Bardzo dokładnie wypłucz ryż pod bieżącą wodą (przez około 20 minut - do chwili, kiedy woda będzie zupełnie czysta); w ten sposób wypłuczesz skrobię. Zagrzej wodę, dodaj ryż i gotuj na wolnym ogniu do momentu gdy wyparuje cala woda. Następnie odstaw ryż na 10 minut i trzymaj zamknięty w garnku. Resztę składników wymieszaj w miseczce (ocet ryżowy, cukier) - całość bardzo dokładnie mieszaj, co najmniej przez 3 minuty aż rozpuści się cukier i powoli dodaj do ryżu. Dobrze rozmieszany ryż (z zalewą octu i cukru) zostawiamy na 5 minut. Po zakwaszeniu ryż przekładamy do pojemnika. Maki robimy używając lekko ciepłego ryżu, wtedy najlepiej i najłatwiej można rozprowadzić go na glonach. Podczas lepienia będziemy potrzebować miseczki z wodą do moczenia rąk przed nałożeniem ryżu na nori (ryż nie będzie się wtedy kleił się do rąk).
Teraz możesz przygotować matę bambusową, na której połóż płat suszonych wodorostów (nori) chropowatą stroną do góry. Ryż równomiernie rozprowadź na nori tak, aby zostawić odstęp 1 cm od dołu i 4 cm od góry (przed rozpoczęciem zmocz ręce). Na ryżu rozprowadź pasek wasabi, a następnie serek Philadelphia, ułóż pokrojonego łososia i awokado. Zwijamy maka za pomocą maty bambusowej w rolkę. Przed krojeniem zwilżamy nóż wodą by nie przylepiał nam sie ryż i ułatwiał pracę. Kroimy na dowolnej grubości
Zupa Tom Ka Gai
Składniki (dla 4-5 osób):
2 piersi kurczaka
ok. 0,5 l bulionu drobiowego (może być z kostki)
ok. 1 l mleczka kokosowego
400g straw mushrooms (grzyby pochwiaki)
1 łodyga trawy cytrynowej
1 łyżka pasty tom ka gai lub tom yum
świeży sok z limonki
świeża kolendra
korzeń imbiru i czosnek do smaku
pieprz
sól
Przygotowanie:
Przygotować bulion. Pierś pokroić na kawałki np. paseczki lub kostkę. Trawę cytrynową posiekać drobno i zmiażdżyć - wrzucić do bulionu. Dodać połowę soku z limonki i starty korzeń imbiru. Zagotować. Zmniejszyć ogień, wlać mleko kokosowe. Zagotować. Na koniec dołożyć kurczaka i pokrojone grzyby na połówki. Gotować tak długo, aż mięso będzie ugotowane, a zupa lekko zgęstnieje. Wtedy doprawić pastą Tom Ka Gai lub Tom Yum, wlać resztę soku z limonki, popieprzyć, solić jak kto lubi. I gotowe. Nie zajmuje więcej niż 30 minut. Proste, smaczne a podczas gotowania pachnie cudownie. Posypane oczywiście posiekaną świeżą kolendrą.
Autor: TVN
Źródło: Dzień Dobry TVN