Dobre przygotowanie do łowienia nie obędzie się bez poznania miejsc żerowania troci i odpowiednich warunków, w których ryba ta najlepiej „bierze”. Kluczowy jest też dobór właściwego sprzętu, takiego jak wędka na troć czy przynęta.
Troć – co to za ryba?
Przed wiekami troć nie była uważana za odrębny gatunek ryby. Do 1780 roku traktowano ją jako łososia ze względu na duże podobieństwo obu gatunków. Dopiero pod koniec XVIII wieku Jan Krzysztof Kluk – polski przyrodnik i ksiądz katolicki, opisał ją jako osobny gatunek i nazwał łososiopstrągiem. Ostateczną nazwę “troć”, która obowiązuje do dzisiaj, zaproponował w 1864 roku Wałecki.
Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje troci: troć wędrowną i troć jeziorową.
Troć wędrowna jest rybą dwuśrodowiskową, a cykl jej życia dzieli sią na dwa podstawowe etapy. Pierwszy to życie w środowisku słodkowodnym, drugi to etap życia w morzu i wędrówka tarłowa. Trocie wędrowne występują w wodach przybrzeżnych morza Bałtyckiego, Północnego, a także Atlantyku. Troć wędrowna osiąga do 100 centymetrów długości i waży kilkanaście kilogramów. Jej grzbiet jest szarawy lub brązowawy, a boki jaśniejsze. Głowa, grzbiet i boki pokryte są licznymi czarnymi plamkami.
Troć jeziorowa wymaga czystych, zimnych i dobrze natlenionych zbiorników. Występuje w jeziorach i zbiornikach zaporowych. W Europie najczęściej można ją spotkać w okolicach Karpat, Alp czy na Wyspach Brytyjskich. W Polsce najczęściej występuje w jeziorach mazurskich, pomorskich oraz w górach. Troć jeziorowa może osiągać zróżnicowane rozmiary – największe osobniki mają do 1,5 metra długości. Waga troci jeziorowej może wahać się od 5 do aż 30 kilogramów. Jej ubarwienie jest srebrne z wieloma czarnymi plamkami na bokach, grzbiecie i głowie.
Gdzie łowić trocie?
W polskich wodach troć wędrowna występuje głównie w Wiśle, a także w takich rzekach, jak: Wieprz, Ina, Słupia, Parsęta oraz w innych rzekach Pomorza . Szczególnie dobry moment na połowy to początek jesieni i zima. Okres ochronny troci wędrownej obejmuje termin od 1 października do 31 grudnia, a jej wymiar ochronny w Polsce to 35 centymetrów.
Troć jeziorową najłatwiej spotkać przy kamiennych brzegach, zatopionych drzewach i gałęziach oraz w wodnej roślinności. Wymiar ochronny troci jeziorowej w Polsce to 50 centymetrów. Polska jest ewenementem jeśli chodzi o łowiska troci – w naszym kraju występują osobniki o wadze kilkunastu kilogramów, które trudno spotkać w innych obszarach.
Jak przygotować się do polowania na trocie
Trocie jeziorowe najlepiej łowić na spinning lub metodą trollingową (wypuszczenie za burtę odpowiedniej długości linki z przynętą i ciągnięcie jej za łódką). Wędki powinny mieć długość 2,70-3,00 metra, a żyłka lub plecionka powinna mieć wzmocnioną wytrzymałość.
Najlepszą przynętą na troć jeziorową w trollingu są 15-centymetrowe błystki wahadłowe, woblery lub rippery. Na spinning najlepiej użyć 15-20 centymetrowe woblery lub błystki.
Natomiast najlepszy sposób na połów troci wędrownej to spinning i metoda muchowa. Optymalna długość wędki to 2,7 metra, a żyłka musi być wytrzymała, gdyż troć jest silną rybą, która potrafi agresywnie walczyć. Podobnie jak przy połowach troci jeziornej najlepsze przynęty to błystki wahadłowe, woblery i rippery. W mniejszych rzekach dobrze sprawdzają się wahadłówki, a podstawą skutecznego połowu jest umiejętne prowadzenie przynęty na sporej głębokości (można ją prowadzić zarówno z prądem, jak i pod prąd).
Troć bałtycka – jak przygotować się do jej połowu?
Troć bałtycka , to troć wędrowna, która dotarła do morza. Najlepszy okres do łowienia troci bałtyckiej wypada od listopada do połowy maja, kiedy temperatura wody nie przekracza 10oC, stąd polowanie na nią jest szczególnym wyzwaniem dla prawdziwego wędkarza. Jako że połowy troci odbywają się przy niskich temperaturach, do takiego „polowania” trzeba się odpowiednio przygotować. Wchodząc do morza o temperaturze od 1oC do 5oC trzeba koniecznie być ubranym w spodnie neoprenowe (pokryte warstwą specjalnego kauczuku zapewniającego nieprzemakalność, elastyczność oraz dobrą ochronę termiczną) i odpowiednią nieprzemakalną kurtkę, chroniącą przed przemoknięciem nawet przy dużej fali.
Najważniejszym elementem wyposażenia jest oczywiście odpowiednia wędka. Dobry spinning musi umożliwić dalekie podanie przynęty i być sprężysty oraz wytrzymały, aby móc holować agresywną i walczącą troć bałtycką. Bardzo ważny jest dobór kołowrotka – musi być odporny na działanie wody morskiej, aby nie zawiódł w najważniejszym momencie.
Jak więc widać, złowienie troci to zadanie niełatwe, ale nagrodą jest duża satysfakcja i smaczna potrawa z ryby.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: E+