Cała prawda o Trójkącie Bermudzkim – tajemnice, ciekawostki, historia

trójkąt bermudzki
Fot. Lightguard / Getty Images
Tajemnice związane z Trójkątem Bermudzkim to popularne legendy. Bazują na prawdziwych wypadkach, a pierwszą osobą, która w tym rejonie zauważyła niewytłumaczalne zjawiska, był Krzysztof Kolumb. Co to jest Trójkąt Bermudzki? Co może wywoływać katastrofy?

Legenda Trójkąta Bermudzkiego sięga połowy XIX w., choć pierwsze obserwacje pochodzą jeszcze z XV w. Ta tajemnica do dziś budzi wielkie emocje.

Więcej:

Trójkąt Bermudzki – co to jest?

Według osób wierzących w zjawiska paranormalne , nad Atlantykiem jest rejon, w którym w tajemniczych okolicznościach znikają statki i samoloty, a także odnajdywane są opuszczone przez załogę statki. Nazywany jest Trójkątem Bermudzkim lub Trójkątem Diabła.

W rejonie rzekomo dochodzi do zakłóceń działania kompasu i urządzeń pokładowych, pojawiają się dziwne zjawiska atmosferyczne, mgła, światła.

Gdzie leży Trójkąt Bermudzki?

Trójkąt Bermudzki leży w rejonie Bermudów, stąd jego nazwa. W zależności od legendy , Trójkąt Bermudzki ma nieco inny kształt i jest w nieco innym miejscu, zajmuje od 1,3 do 3,9 mln km². Niekiedy sięga aż do Irlandii. Zazwyczaj jednak chodzi o trójkąt między Puerto Rico i San Juan, Bermudami a Miami.

Skąd się wzięła legenda Trójkąta Bermudzkiego?

Pierwszą osobą, która zaobserwowała niewytłumaczalne zjawiska w rejonie Trójkąta Diabła , był Krzysztof Kolumb. W dzienniku pokładowym opisał „jakby światła świecy tańczące w górę i w dół na horyzoncie” („After the Admiral had spoken he saw the light once or twice, and it was like a wax candle rising and falling”, http://eada.lib.umd.edu/text-entries/journal, tłum. własne).

Wzmianki na temat tajemniczych katastrof w rejonie Trójkąta Bermudzkiego pojawiły się w 1950 r. w gazecie „The Miami Herald”, w 1952 r. w magazynie „Fate” i w 1962 r. w magazynie „American Legion”.

Zobacz także: Praca w UFO uzależnia

Pierwszą osobą, która użyła nazwy „Trójkąt Bermudzki”, był Vincent Gaddis, który w roku 1964 napisał artykuł „Śmiercionośny Trójkąt Bermudzki” , opublikowany w czasopiśmie „Argosy”. Był to tzw. „pulp magazine”, czyli magazyn z treściami rozrywkowymi (nazwa pochodzi od gorszej jakości papieru). Później Gaddis wydał książkę „Invisible horizons” poświęconą właśnie Trójkątowi Bermudzkiemu.

Historia Trójkąta Bermudzkiego

Najbardziej znaną niewyjaśnioną katastrofą Diabelskiego Trójkąta był słynny lot 19. W 1954 roku eskadra pięciu amerykańskich samolotów torpedowo-bombowych zniknęła z radarów niedaleko wybrzeża Florydy. Jeden z wysłanych na ratunek samolotów także zaginął.

W artykule poświęconym katastrofie, dziennikarz gazety „American Legion” Allan W. Eckert, twierdził, że ostatnią wiadomością usłyszaną przez centralę lotów była wiadomość od dowódcy samolotu: „Nie wiemy, gdzie jest zachód, (...) nie mamy pewności co do kierunków... Wszystko jest nie tak... Dziwne... Ocean nie wygląda, jak powinien” („We cannot be sure which way is west, (...) We cannot be sure of any direction… everything is wrong… strange… the ocean doesn't look as it should.”, https://archive.legion.org/handle/20.500.12203/3950, tłum. własne). Według autora, dowódcy stwierdzili, że samolot „wyleciał na Marsa”.

Inne wybrane wydarzenia przypisywane działaniu Trójkąta Bermudzkiego:

  • 1840 r. – pojawił się francuski żaglowiec „Rosalie”, załogi nigdy nie odnaleziono;
  • 1872 r. – odnaleziono kolejny opuszczony żaglowiec „Mary Celeste”;
  • 1909 r. – zaginął Joshua Slocum razem ze swoim jachtem;
  • 1921 r. – odnaleziono opuszczony szkuner „Carrol A. Deering”;
  • 1925 r. – zaginął japoński parowiec “Raifuku Maru”;
  • 1955 r. – odnaleziono opuszczony rekreacyjny jacht „Connemara IV”;
  • 1963 r. – zderzyły się dwa samoloty, według legendy odnaleziono dwa odległe od siebie miejsca zderzeń.

Hipotezy wyjaśniające fenomen Trójkąta Bermudzkiego

Jedna teoria tłumaczy wypadki w rejonie Trójkąta Bermudzkiego wybuchami podwodnych złóż metanu. Uwolniony metan tworzy pod wodą ogromne bąble, które po wypłynięciu na powierzchnię, sprawiają, że statki tracą wyporność.

Kiedy metan unosi się dalej, ponad powierzchnię wody, może zakłócać także pracę silników samolotowych i wywołać awarię lub turbulencje.

Inną teorią tłumaczącą istnienie Trójkąta Bermudzkiego jest uprowadzanie załóg lub całych statków i samolotów przez UFO.

Kolejna teoria mówi, że katastrofy wywołują pozostałości po zapomnianych, tajemniczych technologiach Atlantydy. Wśród innych pomysłów znalazły się też anomalie magnetyczne, a nawet przejście do innego wymiaru lub czasu oraz czarna dziura.

Zobacz film: Egzotyczne wakacje. Źródło: Dzień Dobry TVN

Cała prawda o Trójkącie Bermudzkim

Oprócz książek poświęconych tajemnicy Trójkąta Bermudzkiego, powstało też kilka takich, które odsłaniały fenomen jako legendę żywiącą się niedopowiedzeniami i przeinaczeniami.

Według statystyk, w rejonie Trójkąta Bermudzkiego nie dochodzi do wypadków częściej niż gdziekolwiek indziej. Jest to natomiast bardzo uczęszczany region, gdzie krzyżuje się wiele tras statków i samolotów turystycznych czy dostawczych. WWF (Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody) opublikował listę 10 najbardziej niebezpiecznych miejsc na morzach, ale Trójkąt Bermudzki na niej się nie znalazł. Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych także potwierdza, że wypadki nie zdarzają się w rejonie częściej niż gdzie indziej.

Lawrence David Kusche napisał książkę „Trójkąt Bermudzki – zagadka rozwiązana” , w której dowiódł, że wiele z opisywanych katastrof było nieco „poprawianych” przez autorów doszukujących się sensacji. Mimo dowodów wyjaśniających przyczyny katastrof, dziennikarze nadal opisywali te wydarzenia jako tajemnicze.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!