Technologia

Jaki tablet z Androidem warto kupić i czym się różnią systemy operacyjne

Dłonie robiące zdjęcie miasta przy użyciu tabletu

Fot. Busakorn Pongparnit / Getty Images

Technologia

Jaki tablet z Androidem warto kupić i czym się różnią systemy operacyjne

Dłonie robiące zdjęcie miasta przy użyciu tabletu

Fot. Busakorn Pongparnit / Getty Images

Decydując się na zakup tabletu, zwykle od razu musimy podjąć dosyć ważną decyzję: jaki system operacyjny wybrać. Obecnie na rynku dostępne są trzy możliwe do wyboru systemy: Android, Windows i IOS. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, chociaż w Polsce niewątpliwe najbardziej popularny jest Android.

Wybierając tablet, warto przyjrzeć się systemom operacyjnym i dobrać taki, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Dziś na tapet weźmiemy tablety z Androidem.

iPad czy tablet z Androidem?

Kupując nowy tablet, zwykle nie musimy wybierać od razu marki, tylko system operacyjny. Użytkownicy smartfonów z reguły mają już wyrobione zdanie na temat przynajmniej dwóch z nich: IOS i Android.

iPad to urządzenie stabilne, bezpieczne, wydajne i bardzo dobre jakościowo. Oparcie na systemie IOS sprawia, że działanie tabletów typu iPad jest bardzo szybkie i precyzyjne, a sam system jest łatwy w obsłudze. Zdecydowanym plusem tego typu urządzeń jest wsparcie techniczne i ciągłe aktualizacje. Dodatkowo iPady to urządzenia, które mają wbudowaną kartę SIM, a także umożliwiają wykonywanie połączeń, pisanie wiadomości i rozmowy przez FaceTime. Sporym minusem iPadów jest ich cena, ponieważ przekracza ona 3-4 tysiące złotych. Ponadto urządzenia te są bardziej przydatne tym użytkownikom, którzy mają iPhone’a czy MacBooka, ze względu na możliwość łączenia funkcji tych urządzeń.

Z drugiej strony mamy dużo tańsze tablety z Androidem , które są wygodne w użyciu, a sam system charakteryzują spore możliwości związane z personalizacją. Warto dodać, że dostępne są darmowe programy na tablet z Androidem . Na rynku zdecydowanie najwięcej jest właśnie tabletów z systemem operacyjnym Android, co z jednej strony jest zaletą (klient ma duży wybór), a z drugiej wadą (klient wybierając pomiędzy markami, może mieć zbyt wiele opcji).

Tablet z androidem czy Windowsem 10?

Windows to system znany od dawna, ponieważ już w latach dziewięćdziesiątych obecny był na komputerach stacjonarnych. Kolejne wersje tego systemu zmieniały jego oblicze, jednak obecna „dziesiątka” jest przystosowana do pracy z ekranem dotykowym, dlatego bardzo dobrze sprawdza się w przypadku tabletów. Niestety, wielu użytkowników może zrazić brak smartfonów z tym systemem, ponieważ wszystkie telefony zostały wycofane. Warto dodać, że tablety z Windowsem są wielozadaniowe, ponieważ dopasowują się zarówno do klientów, którzy są konsumentami, jak i do użytkowników, którzy są twórcami. Do wielu tabletów z systemem Windows można dopasować klawiaturę, myszkę, a nawet dodatkowy monitor.

Z drugiej strony ciekawą opcją są tablety hybrydowe, które mają powoli zastępować laptopy. Windows zdecydowanie zmierza w stronę stworzenia urządzenia doskonałego, o czym można się przekonać, pracując przynajmniej kilka godzin na Surface Pro. Minusem tego tabletu jest jednak jego cena.

Tablety z Androidem zwykle uznawane są za wybór uniwersalny, tani i pozwalający na korzystanie z wielu aplikacji, gier mobilnych, przeglądania Internetu. Co ważne, kupując urządzenie z Androidem, wcale nie musimy rezygnować z systemu Windows, ponieważ w sieci możemy znaleźć filmiki pokazujące, jak wgrać Windows na tablet z Androidem .

Jeżeli tablet ma służyć głównie do pracy, to lepiej zdecydować się na IOS lub Windows, jednak jeżeli główną funkcją urządzenia ma być szeroko pojęta rozrywka, czyli przeglądanie stron internetowych, słuchanie muzyki, oglądanie filmów, czytanie książek, to tablet z Androidem będzie świetnym wyborem!

Zobacz film: Nowoczesne technologie w służbie policji. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jaki tablet z Androidem wybrać

Na tablet z Androidem zwykle decydują się dwie grupy użytkowników – osoby, które lubią ten system i są do niego przyzwyczajone, używają smartfonów z Androidem i cenią ten system, oraz osoby, które nie mogą sobie pozwolić na flagowe produkty Microsoftu czy na iPada z powodów czysto ekonomicznych. Aplikacje na Androida są darmowe, dostępne są fajne gry na tablet z Androidem , a sam system jest dosyć przejrzysty. Wybierając tablet z Androidem, zdecydowanie należy zwrócić uwagę na przekątną ekranu. Na przykład Huawei MediaPad M3 to duży tablet z Androidem , który umożliwia wygodne przeglądanie książek czy oglądanie filmów. Z kolei Samsung Galaxy Tab E to tani tablet z Androidem o przekątnej 9,6 cala. Na rynku, zwykle co roku, pojawiają się nowe odsłony systemu Android. O ile tablet z Androidem 5.0 czy tablet z Androidem 6.0 to modele przeceniane, to tablety z systemem Oreo (czyli 8.0) zwykle są droższe. Dostęp do aplikacji, gier, personalizacja urządzenia i cena to cechy, które przemawiają za tabletem z systemem Android. Na koniec pozostaje trudne pytanie o najlepszy tablet z Androidem . Na nie użytkownik powinien odpowiedzieć sobie sam, kierując się wymiarami tabletów, funkcjami, ceną i możliwościami.

Co sądzisz o tym artykule?
49
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0