Świat

Zwiedzanie Neapolu. Co warto zobaczyć?

Widok na Neapol

Fot. Picasa/Getty Images (1)

Świat

Zwiedzanie Neapolu. Co warto zobaczyć?

Widok na Neapol

Fot. Picasa/Getty Images (1)

W Neapolu znajdują się zabytki sięgające czasów starożytnych. Atrakcje turystyczne miasta to także średniowieczne kościoły, barokowe pałace, zamki oraz... katakumby i podziemne miasto.

Neapol to trzecie pod względem wielkości miasto Włoch, położone u stóp Wezuwiusza, nad morzem Tyrreńskim (to część Morza Śródziemnego). Jego bogata historia zaczyna się w VIII w p.n.e. Neapol był jednym z najważniejszych miast starożytnej Grecji.

Neapol, Włochy. Zwiedzanie

Polecamy zwiedzanie Neapolu i okolic szczególnie turystom zainteresowanym historią starożytną. Ale nie tylko oni znajdą tam coś dla siebie...

Z praktycznych informacji dotyczących zwiedzania miasta Napoli - jeśli planujemy wypady poza ścisłe centrum, warto poruszać się po mieście metrem. To nie tylko szybko środek transportu, ale i atrakcja turystyczna Neapolu . Niektóre stacje metra są upiększone przez artystów, najbardziej znana pod tym względem jest stacja Toledo.

Jeśli np. chcemy zwiedzić Neapol w 3 dni , skoncentrujmy się przede wszystkim na ścisłym historycznym centrum. I tak będzie co oglądać! Z planem pt.: „Neapol w jeden dzień” będzie podobnie. Tylko plan zwiedzania będzie okrojony wyłącznie do najważniejszych miejsc.

Neapol, zabytki: kościoły, pałace, zamki

Co zobaczyć w Neapolu? Zwiedzanie Neapolu nie będzie kompletne bez zobaczenia historycznego centrum miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie tam znajdziemy najpiękniejsze zabytki Neapolu.

Gotycka katedra św. Januarego, patrona miasta, jest punktem orientacyjnym i znana jest pod nazwami: Duomo di San Gennaro oraz Duomo di Santa Maria Assunta.

Neapol może poszczycić się wieloma zabytkowymi kościołami, m.in.:

· Kościołem Santa Maria del Carmine z XII w.,

· San Domenico Maggiore, w którym mieści się starszy kościół z X w.,

· Santa Maria la Nova z XIII w. z pięknymi freskami.

Dużą grupą zabytków Neapolu są barokowe i renesansowe pałace. W jednym z nich mieści się wspomniane muzeum sztuki. W Pałacu Królewskim z kolei znajdziemy muzeum, Bibliotekę Narodową i teatr operowy. Nie dajmy się zwieść skromnemu wyglądowi! W środku będziemy zaskoczeni przepychem.

Najbardziej znanym średniowiecznym zamkiem Neapolu jest Castel Nuovo. Jest uznawany za symbol miasta i pochodzi z XIII w.

Świetnym punktem widokowym na Neapol i Zatokę Neapolitańską jest Castel Sant’Elmo, położony na wzgórzu.

Ciekawa jest też malutka wyspa koło Neapolu . Znajduje się na niej średniowieczny Castel dell’Ovo, czyli Zamek Jajeczny. Wcześniej w tym miejscu były budowle z czasów rzymskich.

Neapol - atrakcje, muzea

Jedne z największych atrakcji turystycznych Neapolu kryją się w murach muzeów. Najcenniejsze zbiory znajdziemy w Narodowym Muzeum Archeologicznym, gdzie są przechowywane zabytki z Pompejów, Stabii i Herbakulum, czyli trzech miast zniszczonych przez erupcję Wezuwiusza w 79 r. Muzeum Archeologiczne w Neapolu jest uznawane za najważniejsze na świecie, jeśli chodzi o czasy rzymskie. Mieści się w budynku z XVI w.

Kolejnym ciekawym miejscem, które warto zobaczyć w Neapolu jest muzeum sztuki - Museo di Capodimonte. Są tam m.in.: obrazy Tycjana, Pietera Bruegela (starszego) i Francisco Goi. On z kolei znajduje się w barokowym pałacu - Palazzo di Capodimonte z XVIII w.

Podziemne atrakcje Neapolu

Niewątpliwą atrakcją Neapolu są katakumby: Catacombe di San Gennaro i Catacombe di San Gaudioso. Są położone poza ścisłym, historycznym centrum, gdyż w dawnych czasach starano się nie chować zmarłych w obrębie murów miejskich.

Pod Neapolem znajduje się także Napoli Sotteranea, miasto 40 m pod miastem. Zwiedza się (razem z przewodnikiem) pozostałości sprzed 2,4 tys. lat. Można zobaczyć starożytny akwedukt, teatr rzymski, a także schrony, w których mieszkańcy Neapolu ukrywali się przed nalotami w czasie II wojny światowej.

Zwiedzanie Neapolu pod Neapolem trwa ok. 1 godzinę.

Neapol - plaża

Jeśli plan zwiedzania Neapolu pozwala, można przeznaczyć czas na typowe plażowanie. Aby nie oddalać się zbytnio od fascynujących zabytków, warto wybrać kąpieliska i miejskie plaże Neapolu , np. Bagno Elena, Bagno Sirena, Lido 21 Srl.

Niedaleko Neapolu leżą wyspy Ischia i Capri.

Neapol i okolice

Jeśli dysponujemy czasem i możliwościami, to na wycieczce do Neapolu warto zwiedzić również okolice miasta. W odległości 20 km leżą ruiny starożytnych Pompejów. Stanowisko archeologiczne zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest udostępnione dla zwiedzających.

Ważne! Ze względu na to, że zwiedzamy praktycznie całe miasto, warto zaopatrzyć się w mapę lub dołączyć do grupy z przewodnikiem (obowiązuje dodatkowa opłata). W pierwszą niedzielę miesiąca wejście jest darmowe, ale będzie tam wtedy także więcej turystów.

Zobacz film: Podróże Moniki Mariotti - Neapol. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
77
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0