Obowiązujące wytyczne zalecają wszystkim pozostanie w domu. Istnieją jednak przypadki, gdy dzieci żyją w dwóch domach jednocześnie. Jak w obecnej sytuacji mają poradzić sobie rozwodnicy, którzy wspólnie wychowują swoje pociechy?
Przepisy prawne w dobie koronawirusa
Na ten moment nie zostały wprowadzone żadne rozwiązania legislacyjne, które odnosiłyby się do sytuacji rozwodników wspólnie wychowujących dzieci. Oznacza to, że dotychczasowy porządek prawny, podobnie jak zawarte wcześniej ugody i wyroki, obowiązuje również w obecnej rzeczywistości.
To prawo, które obowiązywało nas przed stanem epidemicznym, dotyczące spraw rodzicielskich obowiązuje w dalszym ciągu
– zauważyła Ewa Zdunek, prawnik, mediator.
Jej zdaniem, w sytuacji, w której żaden z członków rodziny nie jest objęty obostrzeniami, które uniemożliwiłyby kontakt z dzieckiem, ustalenie zasad w ramach których mogłoby dochodzić do spotkań zależy od decyzji rodziców.
To wszystko sprowadza się do zdrowego rozsądku rodziców, do tego, żeby się dogadali i ustalili wspólnie, jak będzie to wyglądało, czy jest to bezpieczne. Trudno tutaj przewidzieć odgórnie, co może być bezpieczne, a co nie, bo każdy może mieć trochę inną sytuację
– wyjaśniła Zdunek.
Nie mamy tutaj zmian prawnych jako takich. Nie przewidujemy, że pandemia to będzie czas na lata. W związku z tym trudno byłoby przewidzieć to ustawą i zagwarantować jakąś sytuację szerokiej grupie odbiorców. Lęk czasem może być albo powodem do nadużyć albo może być wyolbrzymiony. Tutaj sytuacje będą bardzo indywidualnie rozważane
– dodała.
Nowy porządek
Obecna sytuacja wymaga od rodziców nawiązania porozumienia i wykazania się kreatywnością w kwestii kontaktów z dzieckiem. Jednocześnie prawnik zwróciła uwagę na to, że warto wykorzystać istniejące okoliczności do naprawienia i uporządkowania swoich relacji.
Zapytana o to, czy w obecnej sytuacji dochodzi do spotkań rodziców w obecności kuratora, Ewa Zdunek odpowiedziała:
Z tego, co wiem, to nie. Prace sądów również są zawieszone. Tak samo w trudnej sytuacji są rodzice, którzy maja np. problem z egzekwowaniem alimentów, z egzekwowaniem wizyt, jeżeli drugi rodzic nie chce realizować uprawnienia i zarazem obowiązku. W tej sytuacji trudno pójść do sądu, złożyć wniosek, żeby to zostało szybko rozpatrzone. W normalnych warunkach nie dzieje się to z dnia na dzień, a teraz tym bardziej nie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Jaka jest procedura unieważnienia małżeństwa kościelnego?
Jest rozwód, jest impreza. Nowa moda: divorce party
Autor: Agata Polak