Porady

Jak poradzić sobie z hałaśliwym sąsiadem? Radca prawny: "Nie jesteśmy bezradni"

Porady

Jak poradzić sobie z hałaśliwym sąsiadem? Radca prawny: "Nie jesteśmy bezradni"

Uciążliwi lokatorzy to problem wielu mieszkańców bloków. Wzrost popularności wynajmu krótkoterminowego przyczynił się do powstania nowych problemów w sferze życia sąsiedzkiego. Dowiedz się jakimi narzędziami prawnymi dysponujesz, gdy hałaśliwi sąsiedzi uprzykrzają Ci życie. Gościem Dzień Dobry TVN był radca prawny - Przemysław Ligęzowski.

Cisza nocna w praktyce

Mimo że cisza nocna nie jest terminem prawnym, nieprzestrzeganie jej może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje, jako że zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy ma prawo do spokojnego odpoczynku. Zwyczajowo przyjęło się, że między godziną 22:00 a 6:00 rano nie powinno się hałasować. Chcąc utrzymać dobre stosunki sąsiedzkie, nie należy łamać tej powszechnie panującej umowy społecznej.

Zobacz naszą sondę: Czy Twoi sąsiedzi naruszają ciszę nocną? Głosuj i zobacz, jak sytuacja wygląda u innych

Narzędzia prawne 

Konflikty sąsiedzkie dobrze jest rozwiązywać polubownie. Niestety, zwrócenie uwagi nie zawsze przynosi pożądany skutek. Czasami sytuacja, z którą się borykamy wymaga sięgnięcia po bardziej radykalne środki. Jednym z nich jest telefon na policję, który może skończyć się dla uciążliwego sąsiada upomnieniem lub nawet mandatem. Jeśli problem się powtarza i mamy do czynienia z uporczywym zakłócaniem porządku, możemy uciec się do złożenia powództwa w sądzie. Istotne jest, żeby pozew oparty był na obiektywnych przesłankach, w przeciwnym razie zostanie odrzucony.

Radca prawny - Przemysław Ligęzowski:

Jeżeli nie mamy definicji ciszy nocnej, trzeba pamiętać, że są przepisy, które definiują porządek dzienny, czyli całodobowy tryb naszego funkcjonowania. Nie tylko porę nocną. Pamiętajmy, że w dzień również możemy wezwać policję. W ostatecznej sytuacji, jeżeli mówimy o właścicielu, wspólnota mieszkaniowa może zarządzić uchwałę o licytacji jego nieruchomości. Jeżeli chodzi o najemcę, możemy zażądać w powództwie cywilno-prawnym jego eksmisji - wyjaśnił Przemysław Ligęzowski, radca prawny. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Skok przez osiedlowe płotki i szambo...Jak ułożyć sobie stosunki z trudnym sąsiadem?

Bareizmy wiecznie żywe na osiedlach. Czego nie wolno robić sąsiadom za ścianą?

2 tys. zł grzywny za grę na fortepianie w domu. Sąsiedzi doprowadzili do skazania i wyprowadzki muzyka

Co sądzisz o tym artykule?
2
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0