Ręcznie robione pisanki są wciąż bardzo popularne podczas Świąt Wielkiej Nocy. Zdobienie jajek na Wielkanoc to długa tradycja w Polsce i innych krajach takich jak Ukraina czy Rosja. Ozdabianie pisanek może być świetną zabawą i sposobem na spędzenie czasu wspólnie z rodziną. Wzory na pisankach wielkanocnych różnią się w zależności od regionu, a technik zdobienia jest co najmniej kilka. Prawdziwe jajka można zastąpić styropianowymi – pisanki wielkanocne ze styropianu mogą być tak samo ładne, jak te tradycyjne. W jaki sposób ozdabiać jajka wielkanocne?
Pisanki ludowe
W wielu regionach Polski od wieków ozdabia się pisanki w ten sam sposób, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Przykładowo, pisanki malowane woskiem są popularne zwłaszcza w okolicach Krakowa. Ta tradycyjna technika polega na rysowaniu na jajku wzorów szpileczką zanurzoną w roztopionym wosku, a następnie gotowaniu ich w barwniku. Kiedyś do barwienia jajek stosowano wywar z liści czerwonej kapusty lub z łusek cebuli. Pod wpływem ciepła wosk na jajku rozpuszcza się, jednak miejsca, na które był naniesiony, nie zabarwiają się. W wielu regionach Polski popularne są też pisanki skrobane. Technika ta polega na zabarwieniu jajek lub wydmuszek farbką bądź wywarem, a następnie na skrobaniu igłą bądź cienkim nożykiem wzorów na skorupce. Wzory na pisankach drapanych są często bardzo skomplikowane – artyści ludowi potrafią spędzać godziny, a nawet całe dnie, by stworzyć piękne jajko wielkanocne. Kolejną tradycyjną techniką ozdabiania pisanek jest oklejanie ich niewielkimi kawałkami papieru lub włóczką. Wzory tworzone na oklejankach mogą być bardzo różnorodne – wszystko zależy od wyobraźni osoby ozdabiającej jajka wielkanocne. Jeszcze inną metodą jest delikatne dziurawienie skorupki w wydmuszce, by w ten sposób powstała ażurowa pisanka. Pisanki wielkanocne ze wstążki powstają z kolei po owinięciu ich cienkimi wstążkami. Każda tradycyjna technika wymaga nieco wprawy, dlatego nie należy zrażać się, jeśli pierwsze pisanki nie wyjdą najlepiej.
Nowoczesne sposoby na ozdabianie pisanek
Pisanki można również ozdabiać w mniej tradycyjny sposób. Jedną z prostych metod na zrobienie ładnej, efektownej pisanki jest ozdobienie jej brokatem. Technika ta nie jest skomplikowana i poradzą sobie z nią nawet najmłodsi. Aby wykonać taką pisankę, należy na ugotowane jajko nanieść cienką warstwę kleju biurowego. Następnie jajko należy obsypać lub obtoczyć w brokacie. Można również tworzyć brokatowe wzory – w tym wypadku należy jedynie posmarować klejem tę część jajka, na której ma się pojawić kolorowy brokat. Do ozdabiania pisanek można też użyć specjalnych farbek – za pomocą cienkiego pędzelka każdy stworzy na nich różnokolorowe wzory, a nawet małe obrazy.
Do ozdobienia wielkanocnych jajek można też użyć zwykłego lakieru do paznokci. Aby na pisankach uzyskać piękne, abstrakcyjne wzory, należy wylać lakier (lub kilka kolorów lakieru) do niewielkiego naczynia z chłodną wodą, zamieszać całość, a następnie zanurzyć w nim jajko. Po wyjęciu jajka z wody należy pozostawić je do wyschnięcia.
Jajka wielkanocne można też pomalować zwykłym czarnym wodoodpornym markerem. W tym celu najlepiej wykorzystać jajka o śnieżnobiałych skorupkach lub wcześniej pomalować je białą farbką. Na skorupki można nanosić różne geometryczne wzory, zaczynając od tych najprostszych – kresek, kropek czy kółek. Tak przygotowane pisanki będą mieć nowoczesny, minimalistyczny charakter, staną się więc idealnym uzupełnieniem minimalistycznie urządzonych wnętrz.
Wydmuszka czy gotowane jajko?
Przy zdobieniu pisanek należy zastanowić się, czy użyć do tego ugotowanych jajek, czy wydmuszek. Gotowane jaja są łatwiejsze do ozdobienia, jednak szybko się psują. Można je przechowywać w lodówce przez kilka dni, później trzeba je wyrzucić. Z kolei wydmuszki mogą być przechowywane o wiele dłużej, jednak z racji tego, że są bardzo kruche, trudniej jest je ozdobić. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie pisanek ze styropianu, które ani się nie zbiją, ani nie zepsują.
Pisanki do kolorowania
Kolorowanki z pisankami wielkanocnymi to dobry sposób, by zapoznać się z różnymi wzorami na pisanki i spróbować swoich sił „na sucho”. Na papierze można eksperymentować z doborem kolorów bez obawy o to, że zepsuje się wydmuszkę. Kolorowanki mogą posłużyć zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Wiele wydawnictw oferuje kolorowanki z pisankami, które zawierają tradycyjne wzory z różnych regionów Polski.
>>> Zobacz także:
- Zrób to sam, czyli proste triki na efektowne pisanki
- Wszystko, co musisz wiedzieć o jajkach. Dlaczego warto je jeść?
- Ozdoby wielkanocne zrób to sam – zajączek, pisanki i inne kreatywne dekoracje z papieru
Autor: Adrian Adamczyk