Technologia

Pierwszy w Polsce wyrok za wysyłanie spamu. Sąd: "Już pojedyncza taka wiadomość narusza dobra osobiste"

Technologia

Pierwszy w Polsce wyrok za wysyłanie spamu. Sąd: "Już pojedyncza taka wiadomość narusza dobra osobiste"

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli zasądził zadośćuczynienie pieniężne na rzecz osoby, która na swój adres mailowy otrzymywała dużą ilość niezamówionej informacji o komercyjnym charakterze. To pierwszy w Polsce wyrok dotyczący spamu. - Jest rewolucyjny dla konsumentów i przedsiębiorców - powiedział ekspert ds. nowych technologii Maciej Kawecki.

Mężczyzna domagał się m.in. zasądzenia zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych, do którego miało dojść na skutek wysyłania spamu na jego pocztę mailową. Powód dowodził, że spam burzył jego spokój ducha, a ciągłe kasowanie go zajmowało czas oraz przeszkadzało w sprawnym korzystaniu z komputera i telefonu. Sąd przychylił się do argumentacji mężczyzny, uznając jednocześnie, że już pojedynczy spam prowadzi do naruszenia dóbr osobistych takich jak spokój wewnętrzny, prywatność czy swoboda korespondencji.

Do tej pory sądy tak odważnie nie regulowały internetu

- stwierdził dr Maciej Kawecki.

Przełomowy wyrok w Polsce

Według naszego gościa, wyrok jest rewolucyjny dla konsumentów, ponieważ otwiera drogę do dochodzenia roszczeń względem ogromnej liczby przedsiębiorców oraz przełomowy dla przedsiębiorców, bo dziś mail marketing jest jedną z najczęstszych form promocji.

Boję się, że przedsiębiorcy będą chcieli korzystać z usług podmiotów trzecich spoza Unii Europejskiej, które jurysdykcji nie mają

- powiedział dr Kawecki.

Kosztowna praktyka

Zgodnie z wyrokiem mężczyzna otrzymał zadośćuczynienie finansowe w wysokości 500 zł. Zdaniem naszego gościa, ta kwota wydaje się niewielka, ale gdyby spojrzeć na kraje, w których praktyka orzekania w tych sprawach jest duża, to tam również zaczynało się od bardzo małych kwot.

A dzisiaj sądy w Australii, w Viktorii orzekają karę pozbawienia wolności, uznając, że spam bardzo ingeruje w nasze życie prywatne i wiąże się z ryzykiem opuszczenia istotnej wiadomości

- powiedział dr Kawecki.

Jak uchronić się przed spamem?

Według naszego gościa, najlepiej założyć skrzynkę mailową, która będzie służyła tylko do otrzymywania tego typu wiadomości.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
76
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0