Organizacja pogrzebu – o czym trzeba pamiętać?

Organizacja pogrzebu – jakie formalności załatwić?
RichLegg/Getty Images
Zgon należy zgłosić w urzędzie stanu cywilnego w ciągu 3 dni od śmierci. Przed pochówkiem trzeba załatwić formalności: zgromadzić niezbędne dokumenty, wybrać zakład pogrzebowy, zadecydować o miejscu pochówku, ustalić termin pogrzebu i mszy, zakupić kwiaty. Zwykle wystarczy kilka dni, by dopełnić formalności pogrzebowe.

Choć śmierć bliskiej osoby jest ogromnym ciosem, w ciągu kilku kolejnych dni należy zorganizować pogrzeb, co wiąże się z koniecznością udania się do określonych instytucji. Warto zwrócić się z prośbą o pomoc w organizacji pochówku do wybranego domu pogrzebowego. Wiele zakładów oferuje kompleksowe usługi, co zwalnia bliskich zmarłego z obowiązku załatwiania wszystkich formalności. Rodzina powinna pamiętać również o możliwości uzyskania zasiłku pogrzebowego – jednorazowego świadczenia przeznaczonego na pokrycie kosztów pogrzebu.

Organizacja pogrzebu – dokąd się udać?

O śmierci bliskiego należy powiadomić urząd stanu cywilnego – rodzina ma na to trzy dni od daty zgonu. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego zakładu pogrzebowego, który zajmie się najważniejszymi formalnościami. Warto przemyśleć wybór, gdyż wiele domów pogrzebowych przejmuje od rodziny większość obowiązków – stara się o zasiłek pogrzebowy, przeprowadza rozmowę z księdzem, organizuje cały pogrzeb. Często jest to duże ułatwienie dla rodziny pogrążonej w żałobie. To, o czym bliscy muszą bezwzględnie pamiętać, to skompletowanie dokumentów potrzebnych do zorganizowania pogrzebu. Należy przygotować kartę zgonu ze szpitala (dokument potwierdzający śmierć wystawiony przez lekarza), dowód osobisty zmarłego, a także dokument potwierdzający zatrudnienie bądź przebywanie na rencie czy emeryturze (wycinek emerytury, świadectwo pracy itp.). Wybierając się do zakładu pogrzebowego, trzeba ustalić, czy ciało ma zostać poddane kremacji, czy będzie pochowane w sposób tradycyjny. Na miejscu można wybrać trumnę, a także porozumieć się co do terminu pogrzebu. Rodzina wybiera też miejsce pochówku, najczęściej jest to cmentarz przy parafii, do której należał zmarły. Kolejnym krokiem jest wizyta w parafii w celu omówienia szczegółów mszy świętej odprawianej podczas pogrzebu. Ważnym elementem przygotowań jest rozwieszenie tzw. klepsydry, czyli informacji o zgonie bliskiego oraz dacie i miejscu pogrzebu. Jest to sposób powiadamiania osób, z którymi rodzina nie ma kontaktu na co dzień, a którzy znali zmarłego i mogą chcieć uczestniczyć w pochówku. Klepsydra zawisa zazwyczaj w miejscu zamieszkania i w miejscu pracy, a także w kościele. Innym sposobem powiadomienia o pogrzebie jest zamieszczenie nekrologu np. w gazecie. Bliższą rodzinę i znajomych informuje się zazwyczaj telefonicznie. Jeśli pogrzeb ma mieć oprawę muzyczną, należy postarać się o muzyka, który zagra na trąbce czy skrzypcach. Niekiedy podczas pogrzebu wygłaszana jest mowa pożegnalna, najczęściej napisana przez kogoś z najbliższej rodziny.

Formalności pogrzebowe – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Przed pogrzebem należy zatroszczyć się również o odpowiedni strój dla zmarłego, a także dla najbliższych żałobników. Rodzina przez rok od śmierci bliskiego nosi żałobę – ciemne stroje. Również zmarły jest najczęściej ubierany na czarno, choć ostatecznie to bliscy decydują, jak będzie wyglądał strój. Wiele zakładów pogrzebowych oferuje usługi ubierania czy nawet malowania zmarłego przed ułożeniem ciała w trumnie (tanatokosmetyka). Zmarłego chowa się często z jakimś szczególnie mu bliskim przedmiotem codziennego użytku (np. chusteczka), ale także z różańcem, modlitewnikiem, łańcuszkiem z medalikiem czy obrazkiem. Na bliskich spoczywa także obowiązek zakupu wieńców z pożegnalnym napisem na szarfie. Wiele rodzin decyduje się również na rodzinne spotkanie po pogrzebie, nazywane konsolacją, a potocznie stypą. Z założenia takie spotkanie służy ugoszczeniu gości, którzy często przybywają na pogrzeb z daleka. Jest to także moment, gdy bliscy zmarłego mogą się spotkać, pobyć ze sobą chociaż przez krótki czas, wesprzeć najbliższą rodzinę. Zdarza się, że to sam zmarły wyraził życzenie, aby po jego śmierci rodzina zebrała się w jednym miejscu i uczciła jego pamięć.

Po pogrzebie

Po pogrzebie przychodzi czas na wybór pomnika, nagrobka, a więc podjęcie decyzji, jak będzie wyglądało miejsce spoczynku bliskiego. Należy określić kolor, materiał wykonania, wielkość nagrobka, ale także ewentualny napis. Na niektórych pomnikach umieszczane jest również zdjęcie zmarłego, przygotowywane są specjalne wazony na kwiaty. Czas po pochówku to również okres, gdy zamawiane są msze w intencji zmarłego. O kolejnych terminach rodzina informowana jest już podczas pogrzebu. Najczęściej pierwsze intencje to msze wykupione przez najbliższą rodzinę i przyjaciół.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Kwarantanna w budynku na cmentarzu. Decyzja władz Lipna wywołała oburzenie

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!