Olejki eteryczne i ich właściwości. Zastosowanie do kąpieli i sauny

Olejki eteryczne to naturalne esencje roślinne o szerokim działaniu pielęgnującym i leczniczym. Nie tylko działają doraźnie, ale stosowane regularnie, wyeliminują również przyczyny skórnych dolegliwości. Jaki olejek wybrać i jak je stosować?

Olejek eteryczny to pozyskana z różnych części rośliny esencja, zawierająca w sobie maksymalne stężenie wartości pielęgnujących, leczniczych i odżywczych. Na tle toników, hydrolatów i wód roślinnych wyróżniają się przede wszystkim właściwościami antyseptycznymi. W zależności od tego, z jakiej rośliny zostały pozyskane, wykazują działanie pobudzające, oczyszczające, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, odprężające czy antydepresyjne. Pięknie pachną i mogą być wykorzystywane w różny sposób. Naturalne olejki eteryczne ogrywają znaczącą rolę zarówno w pielęgnacji ciała, jak i łagodzeniu dolegliwości różnych schorzeń. Z powodzeniem mogą być również wykorzystywane w gospodarstwie domowym.

Olejki eteryczne - zastosowanie

Ich zastosowanie w głównej mierze uzależnione jest od rośliny, z której zostały pozyskane, a także jej właściwości. Warto podkreślić, iż w dziedzinie pielęgnacji, znalazły szerokie zastosowanie dla osób o każdym typie cery i w każdym wieku. Jedną z największych zalet stosowania olejków jest ich szybkie, prawie natychmiastowe, działanie. Dzięki zawartości mikrocząsteczek, aplikowane bezpośrednio na skórę bądź poprzez inhalację, od razu przenikają w głębokie warstwy skóry i układ oddechowy. Przynoszą ulgę już w kilka minut po podaniu. Do zalet naturalnych olejków eterycznych należą również: niska cena, szeroka dostępność, możliwość stosowania ich przez dłuższy czas, łatwa aplikacja. Jakie mają zastosowanie?

  • olejki eteryczne dodane do kąpieli,
    • olejki eteryczne dodane do sauny i inhalacji (parówek),
      • aplikacja olejku bezpośrednio na zmienione miejsca na skórze,
        • mieszanie olejków, np. z olejami i stosowanie ich jako wcierki,
          • stosowanie olejków eterycznych do masażu,
            • dodawanie olejków do codziennych kremów, balsamów, serum, w celu wzmocnienia efektu działania,
              • dodanie olejków eterycznych do prania, np. pieluszek dziecięcych w celu odkażenia i dezynfekcji,
                • dodanie kilku kropel olejku do worka odkurzacza, aby naturalnie odświeżyć powietrze.

                  Jedną z największych zalet korzystania z olejków eterycznych jest dodanie kilku kropel do kąpieli bądź sauny. Pomimo swoich właściwości leczniczych, pod wpływem rozpuszczenia ich w dużej ilości wody, a także pod wpływem temperatury, stężenie wartościowych substancji staje się niskie i nie uodparnia organizmu na jego działanie. W takiej postaci olejki mogą być stosowane do pielęgnacji i podniesienia odporności małych dzieci. Uwalniane pod wpływem pary lecznicze związki przenikają do układu oddechowego, udrażniając górne i dolne drogi oddechowe. Dzięki właściwościom napotnym olejki eteryczne pomagają na katar i stany przed grypowe. Warto dostosować olejek do własnych potrzeb skóry i organizmu.

                  Olejki eteryczne na uspokojenie i pobudzenie

                  Teraz, gdy jesteśmy w domu, tym bardziej możemy korzystać z dobroczynnej mocy olejków eterycznych. Zachęca do tego aromaterapeutka Joanna Łożyńska. W studiu Dzień Dobry TVN doradziła, na jaki olejek powinniśmy zwrócić uwagę, jeśli potrzebujemy się uspokoić stresującą sytuacją i poprawić humor?

                  Takim olejkiem najprostszym, ale najlepiej działającym, to będzie czerwona pomarańcza. To jest taki olejek, który rzeczywiście jednocześnie uspokaja, ale fajne jest to, że też dodaje takiego dobrego nastroju

                  - wyjaśniła specjalistka i poleciła także kojący zapach olejku lawendowego.

                  Choć olejki można dodawać do specjalnych kominków na podgrzewacze lub do dyfuzorów, dzięki czemu zapach rozejdzie się po mieszkaniu, Joanna Łożyńska najbardziej poleca wdychanie ich z dłoni lub bezpośrednio z buteleczki.

                  Czasami jednak zamiast ukojenia potrzebujemy potężnej dawki energii, która pozwolić skoncentrować się na pracy lub nauce. Jaki wtedy aromat wybrać?

                  Taka czysta mięta pieprzowa zastępuje espresso. Jeżeli ktoś chce ograniczyć picie kawy, to naprawdę 2 minuty inhalowania (…), to jest po prostu 1:1. Głowa się budzi

                  - zapewniała aromaterapeutka.

                  Olejek eteryczny lawendowy

                  Wykazuje działanie rozluźniające i odprężające. Masaż z dodatkiem olejku koi bóle mięśniowe i bóle ścięgien. Działa wyciszająco na stany zapalne. Kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego działa przeciwgrzybicznie i antybakteryjnie na całe ciało. Osoby borykające się z grzybicą stóp, powinny stosować profilaktyczną kąpiel kilka razy w tygodniu. Delikatny i nieco cytrusowy zapach działa uspokajająco i relaksująco. Dlatego lawenda stosowana jest jako środek wyciszający i ułatwiający zasypianie.

                  Olejek eteryczny z drzewa herbacianego

                  To naturalny środek przeciwzapalny, antybakteryjny i dezynfekujący. Polecany jest dla osób z problematyczną skórą trądzikową, łuszczącą się i ze stale nawracającymi stanami zapalnymi skóry ciała i głowy. Może być stosowany jako wcierka, dodatek do codziennych kosmetyków lub aplikowany samodzielnie na skórne zmiany. Regularne kąpiele z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego uregulują pracę problematycznej skóry, jednocześnie ją dezynfekując.

                  Olejek eteryczny pomarańczowy

                  Jego cytrusowy i delikatnie słodko-kwaśny zapach odświeża, pobudza i pozytywnie nastraja. Stosowany na skórę, dzięki zawartości witaminy C, rozjaśnia i działa przeciwzmarszczkowo. Doskonale się sprawdzi aplikowany za uchem, w formie perfum. Dodany do odkurzacza lub atomizera pięknie odświeży powietrze.

                  Olejek eteryczny miętowy

                  Odpręża, łagodzi bóle, napięcie mięśni, niweluje stres. Stosowany na skórę, łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Reguluje pracę układu pokarmowego, przynosząc ulgę w niestrawnościach, bólach brzucha i nudnościach. Olejek eteryczny miętowy dodany do kąpieli, latem ochłodzi i napędzi do działania. Stosowany w saunie, zrelaksuje.

                  Olejek eteryczny z drzewa sandałowego

                  Wykazuje właściwości antybakteryjne i jest doskonałym antidotum w stanach zapalnych skóry. Dodany do kąpieli bądź sauny, natłuści skórę, otaczając ją ochronną powłoką. Olejek eteryczny z drzewa sandałowego polecany jest zwłaszcza do skóry podrażnionej. Kąpiel z dodatkiem olejku z drzewa sandałowego przyniesie ulgę w bólach menstruacyjnych i ułatwi zasypianie.

                  Więcej na temat aromaterapii dowiesz się też z archiwalnego nagrania „Domowe olejki eteryczne”:

                  Zobacz także:

                  Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

                  Autor: Adrian Adamczyk

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości