Domowe sposoby

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego – na co pomaga i jak go stosować?

olejki eteryczne

Fot. Amy_Lv / Getty Images

Domowe sposoby

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego – na co pomaga i jak go stosować?

olejki eteryczne

Fot. Amy_Lv / Getty Images

Naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego nie ma nic wspólnego z herbatą, ale jest od niej o wiele zdrowszy. Pomaga na grzybicę, pleśń, zakażenia jamy ustnej i trądzik, a do tego pięknie pachnie, więc chętnie jest wykorzystywany także przez aromaterapię.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego, czyli Tea Tree Oli , odkryty został dzięki pierwszym wyprawom do Australii, która jest oryginalnym krajem pochodzenia tego krzewu. Kapitan Cook i jego załoga wykorzystywali jego liście do parzenia napoju przypominającego herbatę. Napar miał pomóc w walce ze szkorbutem. Z kolei rdzenni Aborygeni przykładali papkę z liści bezpośrednio na rany, aby przyspieszyć ich gojenie.

Co zawiera naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego?

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego pozyskuje się w procesie destylacji, głównie z liści i młodych gałęzi krzewu. W składzie olejku odkryto już 100 różnych składników . Unikalność olejku eterycznego z drzewa herbacianego zapewniają przede wszystkim dwa z nich:

· Terpinen-4-ol o leczniczym działaniu na choroby skóry, przyspieszający regenerację naskórka,

· Cyneol o właściwościach przeciwzapalnych, przydatnych szczególnie podczas przeziębienia.

W składzie olejku herbacianego można wskazać także terpineole, pinen i inne.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego – zastosowanie

Naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego ma szerokie i różnorodne zastosowanie. Przede wszystkim jednak ma działanie lecznicze na skórę oraz działanie przeciwzapalne. Dlatego też wykorzystuje się go głównie:

· przy infekcjach i innych problemach skórnych,

· przy infekcjach i chorobach górnych dróg oddechowych,

· przy problemach jamy ustnej,

· do pielęgnacji stóp, głównie przeciwgrzybiczej.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego jest wykorzystywany również w aromaterapii . Oprócz tego stosuje się go przeciw owadom oraz jako środek odkażający, m.in. dziecięce pieluszki.

Działanie przeciwbakteryjne olejku eterycznego z drzewa herbacianego

Naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego działa nie tylko przeciwbakteryjnie, ale i przeciwwirusowo . To sprawia, że jest skutecznym środkiem w walce z różnego rodzaju infekcjami, takimi jak: przeziębienie, ból gardła, kaszel, katar, zapalenie zatok. Udowodniono, że olejek eteryczny z drzewa herbacianego niszczy zarówno bakterie Gram-dodatnie, jak i Gram-ujemne , a więc także te odpowiedzialne za choroby górnych dróg oddechowych. Olejek z drzewa herbacianego stosuje się przede wszystkim w formie inhalacji.

Zastosowanie olejku eterycznego z drzewa herbacianego w walce z grzybicą

Naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego pomaga w różnorodnych problemach dermatologicznych . Grzybica stóp jest zaś najważniejszym z nich. Olejek eteryczny stosuje się w formie nierozcieńczonej, albo używa jako składnik maści i zasypek. Trzeba go jednak stosować regularnie, wzrasta wtedy szansa na zapobieganie nawrotom grzybicy i likwidację nieprzyjemnego zapachu. Na paznokcie olejek herbaciany jest stosowany także przy onycholizie , czyli chorobie polegającej na odwarstwianiu płytki paznokcia od skóry.

Zastosowanie olejku eterycznego z drzewa herbacianego w walce z trądzikiem

Naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego działa bakteriobójczo na bakterie beztlenowe. Te z kolei odpowiadają za powstawanie zmian trądzikowych. Nic więc dziwnego, że firmy kosmetyczne często wykorzystują olejek jako składnik linii pielęgnacyjnych dedykowanych skórze trądzikowej . Sam olejek eteryczny z drzewa herbacianego warto rozcieńczać przy nakładaniu na skórę trądzikową. Używanie nierozcieńczonego preparatu jest niebezpieczne i może wywołać niepożądane zmiany. Olejek można też dodawać do kremów i toników.

Olejek eteryczny świetnie radzi sobie także z innymi zmianami skórnymi, np. likwiduje wypryski. Co ważne, delikatnie rozjaśnia miejsca po krostkach, dzięki czemu ewentualne przebarwienia są mniej widoczne. Używanie go w rozcieńczonej formie gwarantuje, że nie dojdzie do przesuszenia skóry.


Zobacz film: Ciasto na bazie herbaty. Źródło: Dzień Dobry TVN

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego – gdzie kupić?

Naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego można bez większego problemu kupić w aptece, drogerii, sklepach ekologicznych i internecie. Cena to około 10-15 zł za 10 ml (w zależności od gatunku oleju). Ten najlepszy gatunkowo olejek z drzewa herbacianego potrafi kosztować nawet 30 zł za 10 ml. Ważne natomiast, aby wybierać czyste olejki, bez dodatków olejów mineralnych i zbędnych składników zapachowych , np. “Kej” - naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego.

Zobacz także:

Olejek eukaliptusowy – zastosowanie w pielęgnacji.

Olejek arganowy czy ajurwedyjski? Który lepszy?

Co sądzisz o tym artykule?
81
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0