Hobby

Zimowa odzież wędkarska

Łowienie ryb zimą w ciepłej odzieży wędkarskiej

Fot. alexkich/Getty Images

Hobby

Zimowa odzież wędkarska

Łowienie ryb zimą w ciepłej odzieży wędkarskiej

Fot. alexkich/Getty Images

Poza zakupem sprzętu wędkarskiego, niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednią odzież wędkarską, która zapewni komfort i wygodę podczas łowienia ryb. W obecnych czasach nie tylko profesjonaliści, ale i amatorzy wędkarstwa mają dostęp do odpowiedniego ubioru dobrej jakości.

Nieprzemakalne spodnie, buty, kurtka, okulary przeciwsłoneczne i czapka to podstawowe wyposażenie każdego szanującego się wędkarza. Odpowiedni ubiór dostosowany do warunków atmosferycznych jest podstawą komfortowego wędkowania.

Odzież wędkarska - czym powinna się charakteryzować?

Nowoczesna odzież wędkarska już od dawna nie jest tylko efektownym dodatkiem dla profesjonalnych wędkarzy. Dobra odzież wędkarska musi być wykonana z materiałów najwyższej jakości, odpornych na przetarcia i rozdarcia. Musi cechować się bardzo dobrą izolacją termiczną - materiał powinien być z grupy tzw. oddychających, aby ograniczać pocenie się nawet przy wysokich temperaturach. Komfort w czasie wielogodzinnych połowów zapewni strój odpowiednio dopasowany i niekrępujący ruchów. Dobra odzież wędkarska powinna charakteryzować się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, funkcjonalnością, wygodą oraz atrakcyjną ceną.

Spodnie i kurtka - podstawowe elementy odzieży wędkarskiej

Spodnie wędkarskie, mające bezpośredni kontakt z wodą, są podstawowym elementem ubioru wędkarza. Szczególnie jeśli stosuje się metodę spinningową, wędkarz musi się czuć komfortowo i nie marznąć, stojąc wiele godzin w wodzie. Najlepiej zaopatrzyć się w spodnie długie, nieprzemakalne, które są przy tym odprone na urazy mechaniczne. Przy wyborze odpowiedniego modelu trzeba zwrócić uwagę, czy spodnie są wyposażone w pasek, regulację wysokości, regulowane i dające się odpiąć szelki oraz odpowiednią liczbę kieszeni z wododpornymi zabepieczeniami.

Dobrze dobrana kurtka to kolejny kluczowy element odzieży wędkarskiej. Przy jej wyborze trzeba kierować się trwałością materiału (najlepiej dwuwarstwowego). Materiał kurtki powinien być wododporny, a jednocześniej zapewniać dobrą cyrkulację powietrza. Dobrze uszyta kurtka wędkarska powinna spełniać kilka podstawowych wymogów. Po pierwsze odpowiednia kurtka wędkarska powinna posiadać wiele kieszeni, które umożliwią przechowywanie różnych przedmiotów, np. przynęt, spławików, zapałek itp. Wewnętrzne kieszenie kurtki muszą być nieprzemakalne, aby bezpiecznie trzymać w nich cenniejsze rzeczy, takie jak dokumenty czy kluczyki samochodowe. Kolejny element to rękawy - powinny posiadać rzepy umożliwające zaczepianie przydatnych akcesoriów. Niezbędnym elementem są ściągacze (zarówno w pasie, jak i na brzuchu), które pozwalają na takie dopasowanie kurtki, żeby nie krępowała ona ruchów. I wreszcie kaptur, który powinien mieć regulowaną wysokość. Obecnie można kupić kurtkę wędkarską z tzw. inteligentnym kapturem, który porusza się razem z głową.

Odzież wędkarska - co jeszcze wchodzi w jej skład?

Kolejny ważny element odzieży wędkarskiej to buty. Powinny być lekkie, a jednocześnie mocne i wytrzymałe. Wodery, czyli spodniobuty, przeznaczone są dla spinningistów łowiących z wody. Wodery składają się z dwóch części - kalosza oraz połączonej z nim wodoszczelnej nogawki. Muszą być wykonane z bardzo trwałego materiału, szczególnie odpornego na uszkodzenia mechaniczne i charakteryzować się dobrą przyczepności do podłoża.

Odzież wędkarska to także odpowiednio dobrana czapka, która chroni głowę przed słońcem, wiatrem i chłodem. Czapki z daszkiem bardzo praktyczne będą w słoneczne i upalne dni, natomiast na dni chłodne lepsze będą kapelsuze zapobiegajace wychłodznieu głowy.

Ostatnim podstawowym elementem odzieży są okulary przeciwsłoneczne. Oczywistym ich zadaniem jest chronienie oczu wędkarza przed zbyt intensywnym światłem słonecznym. W związku z tym najlepiej sprawdzą się okulary polaryzacyjne, czyli blokujące przenikanie rozproszonych promieni świetlnych, co ochroni oczy przed szybkim zmęczeniem.

Zobacz film: Wędkarstwo podlodowe w Kanadzie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Odzież wędkarska zimowa - jak wybrać?

Podstawową cechą różniącą odzież wędkarską zimową od odzieży wędkarskiej zwykłej jest konieczność zainwestowania w termiczną bieliznę. Koszulki, spodenki i skarpetki powinny zapewniać ciepło w czasie wędkowania w zimie. Czapka na zimowe połowy powinna być wykonana z polaru, najlepiej żeby dodatkowo posiadała futrzane nauszniki. W szczególnie zimne dni warto zainwestować w tzw. komin, który ochroni usta i twarz przed mrozem.

Rękawiczki są niezbędnym elementem odzieży wędkarskiej zimowej. Dobrą radą jest wybranie rękawiczek o numer lub o dwa większych - dzięki czemu nie będą przylegać do końcówek palców, co jest dużą zaletą w szczególnie mroźne dni.

Co sądzisz o tym artykule?
67
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0