Sport i fitness

Nowe pokolenie polskich skoczków. Młodzi następcy Kubackiego i Stocha tryumfowali na turnieju w Rosji

„Razem skaczą po medale”, reporter: Martyna Mikołajczyk

Sport i fitness

Nowe pokolenie polskich skoczków. Młodzi następcy Kubackiego i Stocha tryumfowali na turnieju w Rosji

„Razem skaczą po medale”, reporter: Martyna Mikołajczyk

Tymoteusz Dyduch, Tymoteusz Cienciała i Marcin Kryska na początku roku zajęli całe podium międzynarodowego Turnieju Świątecznego dla młodych skoczków. Juniorzy wspólnie trenują, przyjaźnią się i wzajemnie wspierają. Mimo, że konkurują ze sobą na skoczni, na co dzień świetnie się dogadują.

Podium klasyfikacji końcowej międzynarodowego Turnieju Świątecznego dla młodych skoczków zajęli reprezentanci Polski -  Marcin Kryska, Tymoteusz Dyduch i Tymoteusz Cienciała. W wyścigu po zwycięstwo pokonali młodzież z Rosji, Finlandii, Słowacji, Czech, Bułgarii, Kazachstanu i Białorusi.

Mali skoczkowie

Tymek Dyduch, Marcin Kryska i Tymek Cienciała od najmłodszych lat jeżdżą na nartach. Od kilku lat wspólnie trenują skoki. Chłopcy uczęszczają do tej samej szkoły, przyjaźnią się i rywalizują. Łączy ich nie tylko wspólna pasja, ale i marzenia o medalach olimpijskich i mistrzostw świata.

Jak jestem na skoczni, czuję motylki w brzuchu, a potem myślę: „W sumie, raz się żyje”. Najbardziej chodzi o zabawę i przyjaźń 

– wyznał Tymek Cienciała.

ZOBACZ: Wywiad z małymi skoczkami - o przyjaźni i karierze

Tymek Dyduch, Marcin Kryska i Tymek Cienciała w studiu Dzień Dobry TVN.

Nowy projekt dla polskich skoków

Młodzi skoczkowie są beneficjentami nowego projektu o nazwie X-JUMP.com, którego współtwórcą jest Andrzej Cienciała, tata Tymka. Oprócz tego, że chłopcy uczą się w Szkole Mistrzostwa Sportowego i trenują w klubach, są także pod fachową opieką zespołu, który zapewnia im sprzęt i możliwość rywalizacji z zagranicznymi skoczkami. Koszty utrzymania jednego zawodnika to około 20 tysięcy złotych rocznie, dlatego liczba skoczków wspieranych przez program będzie zależała od możliwości finansowych projektu. Obecnie X-JUMP.com zajmuje się trzema chłopcami wytypowanymi przez trenerów Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku.

Szukamy dzieci, które to lubią, które chcą skakać i są zaangażowane. Wynik to rzecz drugorzędna i jeżeli dobrze prowadzi się dzieci, to on i tak przyjdzie

 – wyjaśnił Andrzej Cienciała, tata Tymka i współtwórca programu X-JUMP.com.

Twórcy projektu szukają sponsorów. Planują zwiększyć liczbę wpieranych przez siebie skoczków z trzech do około dziesięciu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Wyjątkowy sezon Dawida Kubackiego. Zobacz, jaki skoczek jest prywatnie

Puchar Świata w Zakopanem okiem komentatora sportowego. Czego się życzy skoczkom narciarskim?

Apoloniusz Tajner chwali Dawida Kubackiego: „Skacze wspaniale, jest świetnie przygotowany”

Co sądzisz o tym artykule?
84
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0