Niespokojny sen noworodka może być czymś zrozumiałym. Maluch co chwilę wybudza się na karmienie i zmianę pełnej pieluchy. Jakie są jednak przyczyny stale powtarzającego się budzenia w nocy kilkumiesięcznego dziecka?
Powszechnie uważa się, że nikt nie śpi tak głęboko jak dzieci. Tymczasem niespokojny sen niemowlaka nad ranem i w nocy wcale nie należy do rzadkości.
Z czego wynika niespokojny sen niemowlaka?
Niemowlęta śpią inaczej niż osoby dorosłe. Ich sen wcale nie musi być głęboki i niczym niezmącony. Wynika to z tego, że u dorosłych dominującą fazą snu jest faza NREM, podczas której śpimy mocno, wydajnie się regenerując, trudniej nas wtedy też zbudzić. Z kolei niemowlęta zapadają głównie w fazę REM , która charakteryzuje się snem płytkim. Dzieci mogą być wtedy niespokojne i w reakcji na różne bodźce, czy to dźwiękowe, czy też zapachowe, mogą bardzo łatwo wybudzać się ze snu. Niektóre niemowlęta mogą po chwilowym kwileniu zapaść ponownie w sen, inne wręcz przeciwnie - zaczynają głośno płakać. Takiemu maluchowi można ulżyć, biorąc go na ręce i utulając, aż do zaśnięcia. Niespokojny sen niemowlaka w nocy i nagłe wybudzanie się ze snu mogą być też komunikatem dziecka, że coś mu przeszkadza albo dzieje się z nim coś niedobrego.
Niespokojny sen niemowlaka - objawy
Gdy dziecko śpi niespokojnie, nie zawsze od razu się przebudza. Niemowlę może wiercić się, jakby było mu niewygodnie. Często towarzyszą temu ruchy gałek ocznych i gwałtowne ruchy rąk i nóg. Niespokojny sen niemowlaka objawia się również wydawaniem przez malucha dźwięków. Dziecko może jedynie kwilić, ale bywa też, że popłakuje przez sen. Jeśli płacz go nie budzi, najlepiej poczekać, aż maluch sam się uspokoi. Niekiedy z dziecięcego łóżeczka podczas snu niemowlęcia dochodzą odgłosy sapania, gaworzenia, chrapania czy nawet śmiania się.
Niespokojny sen niemowlaka - przyczyny
Niespokojny sen noworodka i niemowlaka może wynikać z całkiem naturalnych przyczyn i nie zawsze trzeba się nim niepokoić. Warto jednak przyjrzeć się dziecku i jego otoczeniu, by spróbować określić, czy coś jednak nie zakłóca snu malucha. Zwłaszcza jeśli ten budzi się z płaczem i trudno go uśpić ponownie. Przyczyną nagminnych pobudek niemowlęcia może być:
- Nieuregulowany harmonogram dnia - pamiętajmy, że dziecko najlepiej funkcjonuje, kiedy ma stałe pory snu, posiłku czy kąpieli. Rozregulowanie jego harmonogramu może skutkować problemami z zasypianiem wieczorem i pobudkami w nocy.
- Za dużo wrażeń w ciągu dnia może utrudniać mu wyciszenie i uspokojenie się przed snem - niemowlakowi, który sypia niespokojnie, warto ograniczać ilość bodźców, zwłaszcza wieczorem. Pomóc może też relaksująca kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego i delikatny masaż z oliwką przed snem.
- Marzenia senne - sny niemowląt mogą wywoływać niemal te same reakcje organizmu co u dorosłych. Dziecko może się wiercić, wydawać różne dźwięki, robić miny czy nawet przebudzić się z krzykiem.
- Niewygoda - niemowlę może się wiercić i budzić z powodu uwierającej lub pełnej pieluchy, drażniącej ciało piżamy czy nierównego materaca.
- Temperatura w sypialni - dziecko może spać niespokojnie z powodu przegrzania, może mieć za ciepłą piżamę, kołdrę. Pokój, w którym śpi niemowlę, powinien być przewietrzony, a temperatura powietrza nie powinna przekraczać 20 stopni.
- Suche powietrze w sypialni - analogicznie do temperatury w pokoju, w którym śpi dziecko, właściwe nawilżenie powietrze jest kluczowe dla komfortu snu niemowlaka. Najlepiej utrzymywać je na poziomie 50-70 procent.
- Choroba - niemowlę może budzić się w nocy również z powodu bólu. Może doskwierać mu kolka, zaparcia czy wzdęcia. Rozpoczynająca się infekcja sprawia, że dziecko jest rozdrażnione i też gorzej śpi. Ząbkowanie, podczas którego bolą podrażnione dziąsła, również często objawia się problemami ze snem.
Niespokojny sen dziecka a pasożyty
Niemowlę, które z miesiąca na miesiąc jest coraz bardziej kontaktowe i towarzyskie, raczkuje, spotyka się z innymi dziećmi, jest narażone na zarażenie pasożytami. Już u takich kilkumiesięcznych maluchów można spotkać owsiki lub glisty. Jednym z objawów zarażenia pasożytami jest niespokojny sen. Jeśli zaburzeniom snu towarzyszą inne symptomy, takie jak: bóle brzucha, zaczerwienienie odbytu, rozdrażnienie, wiercenie się, brak apetytu i spadek masy ciała, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i przebadać dziecko pod kątem zakażenia pasożytami.
Mimo że niespokojny sen noworodka i niemowlaka w większości przypadków nie jest powodem do obaw, warto obserwować swoje dziecko. Wszelkie odstępstwa od normy czy nieutulony płacz niemowlaka najlepiej przedyskutować na wizycie u pediatry.
Zobacz także: Co zrobić gdy niemowlę nie chce spać?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN