Zimna woda zdrowia doda - mówi polskie przysłowie. Kąpiele w lodowatej wodzie od wieków uważane są świetną metodę walki z wieloma schorzeniami. Wiedzą o tym entuzjaści morsowania, których z roku na rok systematycznie przybywa. Jakiś czas temu w ich szeregi wstąpiła pani Krystyna Galara. Ma 93 lata i jest najstarszą morsującą „foczką”.
93-letnia „foczka”
Synowa pani Krystyny Galary zapisała się do klubu morsów prawie 5 miesięcy temu. Pomysł przypadł 93-latce do gustu tak bardzo, że sama postanowiła dołączyć do grupy. Dotychczas temat kąpieli w zimnej wodzie znała jedynie z telewizji, ale od razu wydał jej się przyjemną praktyką. Decyzję teściowej synowa przyjęła z niemałym zaskoczeniem, ale i podziwem. Dziś pani Krystyna jest najstarszą „foczką” w Polsce. Jak przyznaje, morsowanie jest tym, czego dotychczas jej w życiu brakowało.
Zobacz także: Morsowanie jako sposób na zdrowie. Zalety i przeciwwskazania
To jest przyjemność! Po tym, jak się wyjdzie, człowiek czuje się mocniejszy. Czuję, że jestem żwawsza - mówi Krystyna Galara.
ZOBACZ: Morsy, foczki i zimna woda – rozmowa o zaletach morsowania.
Morsowanie – co to jest?
Morsowanie polega na krótkotrwałym zanurzeniu się w bardzo zimnej wodzie. Praktyka ta korzystnie wpływa na organizm oraz przyczynia się do poprawy zdrowia i odporności. Dobroczynne działanie zimna potwierdzają liczne badania naukowe. Niskie temperatury działają przeciwzapalnie na ludzki organizm, zarówno w schorzeniach narządów ruchu, jak i w przypadku ogólnoustrojowego stanu zapalnego, wywołanego np. otyłością. Zimno ma wpływ na białka uwalniane do krwiobiegu przez tkankę tłuszczową oraz mięśnie szkieletowe.
Po wyjściu z wody jest niesamowity strzał endorfin, fala dobrego nastroju. Zwykłem mówić, że to robi mi dzień, ponieważ jest fantastyczny nastrój i niesamowity przypływ energii. Trzeba to robić z głową. Ja zalecam rozgrzanie się przed, chociaż są różne szkoły. Trzeba planowo zagospodarować sobie miejsce, w którym się rozbieramy, ułożyć sobie rzeczy, żeby po tym, jak wyjdziemy z wody ubierać się od góry, w miarę sprawnie. Nie można przesadzać. Trzeba słuchać swojego organizmu i nie siedzieć na siłę zbyt długo
– wyjaśnia aktor Piotr Zelt, który morsuje od 2 lat.
Kontakt z zimnem pobudza mechanizmy obronne organizmu, usprawnia krążenie i poprawia wydolność układu sercowo-naczyniowego. Morsowanie powoduje lepsze ukrwienie, dzięki czemu organizm sprawniej pozbywa się nadmiaru tkanki tłuszczowej, co w efekcie ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów. Korzystnie wpływa również na wygląd skóry – wygładza ją i ujędrnia.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Jak zacząć morsować? Zobaczcie, jak to robią dzieci-morsy
Morsowanie jako sposób na zdrowie. Zalety i przeciwwskazania
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Autor: Agata Polak