Mowa ciała według wielu badaczy decyduje o tym, jak skuteczny i spójny jest komunikat kierowany do nas przez rozmówców i odwrotnie. Mimika, gesty, postawa ciała i kontakt wzrokowy mają wpływ na to, czy informacje, które przekazujemy, a także cele, jakie sobie stawiamy w rozmowie, będą prawidłowo odczytane przez naszego rozmówcę, a także czy nasza komunikacja zostanie odebrana jako spójna i przekonująca.
Inaczej mówiąc, jeśli mowa ciała współgra z komunikacją werbalną, mniej miejsca zostaje na wątpliwości i wszelkie dysonanse w odbiorze informacji. Mowa ciała kobiety oraz mowa ciała mężczyzny mają wiele elementów wspólnych, da się jednak zaobserwować przykłady zachowań charakterystyczne dla jednej bądź drugiej płci.
Więcej:
- Mapa myśli – czym jest i jak ją zrobić?
- Na czym polega manipulacja i jakie są jej rodzaje?
- Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Mowa ciała kobiety a mowa ciała mężczyzny – różnice
Poza kilkoma wyjątkami mowa ciała mężczyzn i kobiet w wielu sytuacjach jest niemal identyczna. Wyjątki te dotyczą sytuacji, w których jednej ze strony (lub obydwu stronom) zależy na nawiązaniu bliższej czy intymnej relacji z drugą osobą.
Mowa ciała zakochanych
Jak rozpoznać, że komuś się podobamy? Jak okazać komuś, że jesteśmy nim zainteresowani? Czy istnieje mowa ciała zakochanych ? W literaturze można spotkać opisy zachowań charakterystycznych dla kobiet i mężczyzn chcących zwrócić na siebie czyjąś uwagę. Kobiety rzekomo częściej poprawiają włosy, mężczyźni wypinają tzw. klatę i wciągają brzuch. Stają się bardziej rozmowni, wręcz głośni, by wyróżnić się na tle innych „samców”. Dłuższe zatrzymanie wzroku na osobie, która się nam podoba, to szansa, aby okazać jej zainteresowanie, a nawet fascynację. Jednak równie dobrze możemy trafić na osobę nam niechętną lub taką, która sygnały te odbierze jako zbyt nachalne, a wówczas efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Bardzo szybko można okazać swoje intencje lub rozpoznać intencje drugiego człowieka, zbliżając się do niego na tzw. dystans intymny . To odległość do około 50 cm, więc jeśli druga osoba nie reaguje zwiększeniem owego dystansu, nasza relacja może mieć przed sobą przyszłość.
Mowa ciała kłamców – jak poznać, że ktoś chce nas okłamać?
Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie . Szczególnie jeśli chodzi o ludzi, których słabo znamy lub widzimy pierwszy raz. Najgorzej jeśli trafimy na osobę, która ma z kłamstwa wymierną korzyść i jest dobrze przygotowana, by ją z naszą „pomocą” osiągnąć. Osoby, które znamy, mają to zadanie znacznie bardziej utrudnione. Próbę kłamstwa rozpoznamy w zmianie ich zachowania. Jeśli podczas rozmowy unikają wzroku , przejawiają objawy zdenerwowania, np. bawią się dłońmi czy przedmiotami, odwracają głowę, możemy założyć, że nie mówią nam wszystkiego lub celowo wprowadzają nas w błąd. Innym przejawem nieszczerych intencji rozmówcy może być manipulowanie rękoma w okolicach twarzy. W poradnikach można także natrafić na przykłady zasłaniania ust , dotykania powiek, szyi, uszu czy luzowania krawata lub kołnierzyka.
Mowa ciała w polityce
Niekiedy także politycy mówią nam nieprawdę bez mrugnięcia okiem. Niektórzy z nich są do tego profesjonalnie przygotowywani . Często taki trening polega na zracjonalizowaniu sobie treści, które mają być przekazane. Wówczas polityk zakłada, że działa w słusznej sprawie, więc nie okazuje w żaden sposób zdenerwowania, a my nie widzimy żadnych zachowań, które budziłyby nasze podejrzenia. Odczytywanie mowy ciała nie na wiele się tu zda, podobnie jak w przypadku, gdy nasz rozmówca cierpi na tzw. mitomanię . Przekaz werbalny jest wtedy w pełni spójny z mową ciała, a kłamstwo praktycznie niemożliwe do wykrycia, bo osoba, z którą rozmawiamy, wierzy, że to, co mówi, jest prawdą.
Mowa ciała – dłonie, wzrok, dotyk
Dłuższe zatrzymanie wzroku na oczach rozmówcy może być odebrane jako przesadne zainteresowanie nim samym, a nie tym, co ma nam do powiedzenia. Unikanie wzroku czy częste mruganie to często oznaki zdenerwowania i chęci ukrycia czegoś. Jeśli podczas rozmowy ktoś zaczyna nas dotykać, poklepywać, głaskać , oznacza to chęć skrócenia dystansu, ale czasem też świadczy o okazywaniu dominacji. Widać to wyraźnie w polityce. Tu poklepywanie czy silny (a nawet zbyt silny) uścisk są na porządku dziennym. Możemy wykonać proste ćwiczenie. Przyjrzyjmy się pod tym kątem materiałom wideo ukazującym polityków ustawiających się do wspólnego zdjęcia.
Mowa ciała na rozmowie kwalifikacyjnej
Jak wykorzystać mowę ciała podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Dwukierunkowo – kontrolując to, co chcemy przekazać (czyli mieć na uwadze to wszystko, co opisaliśmy już powyżej), a także równolegle starając się odczytać mowę ciała naszego rozmówcy. Jeśli do każdej rozmowy podejdziemy jak do ćwiczenia z odczytywania mowy ciała , to z dużym prawdopodobieństwem będziemy mogli przewidzieć rezultat rozmowy kwalifikacyjnej, zanim jeszcze dostaniemy oficjalną odpowiedź od rekrutera.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN