Moringa – nigdy nie umierające drzewo, superfood i antybiotyk w jednym

moringa
Picasa/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Moringa to roślina niezaprzeczalnie już zaliczana do tak zwanej superżywności. Liście Moringa można traktować jak małą fabrykę witamin A, E, C. Herbata Moringa, podobnie jak olej wytwarzany z jej liści to naturalny antybiotyk o działaniu przeciwgrzybicznym i antywirusowym.

Właściwości Moringa w dużej mierze wynikają z miejsca jego pochodzenia. Drzewo Moringa rośnie u podnóża Himalajów, gdzie nie dociera na co dzień tyle zanieczyszczeń, ile mamy w naszych wsiach i miastach. Tutaj ziemia i powietrze są po prostu o kilka poziomów czystsze. Obecnie uprawia się 14 odmian drzewa . Właściwości Moringa Oleifera sprawiają zaś, że jest to odmiana najczęściej uprawiana. Drzewo nigdy nie umierające, cudowne drzewo – te określenia mają swoje podstawy. Moringa potrafi owocować nawet podczas suszy, radzi sobie w chłodniejszych temperaturach, a wycięta jest w stanie odrosnąć. Taka roślina po prostu musi mieć cudowne właściwości.

Co zawiera liść Moringa?

Lecznicze zastosowanie Moringi nie powinno nikogo dziwić. Wystarczy przyjrzeć się składowi tego, co to drzewo i jego liście w sobie zawierają. Jeśli zdamy sobie sprawę, że pijąc herbatę moringa możemy przyjmować choć zbliżone dawki witamin do tych podanych poniżej, to od razu chcemy sięgnąć po kolejną filiżankę.

Drzewo moringa zawiera:

  • 7 razy więcej witaminy C niż pomarańcze,
  • 4 razy więcej witaminy A niż marchewka,
  • 4 razy więcej witaminy E niż kiełki pszenicy,
  • 25 razy więcej żelaza niż szpinak,
  • 15 razy więcej potasu niż banany.

Olej Moringa to nie tylko doskonały zbiór antyoksydantów, choć tutaj warto zwrócić uwagę na zeatynę ułatwiającą przyswajanie witamin i minerałów .

W liściach znajdziemy również pierwiastki wpływające na wapniową gospodarkę organizmu (bor, mangan, chrom). Chrom służy również poprawie metabolizmu i pomaga w odchudzaniu, dlatego tabletki Moringa na odchudzanie robią w internecie prawdziwą furorę.

Moringa – co to jest za lek?

Moringa – liście tego drzewa kiedyś wykorzystywano jako antidotum na jad skorpiona i pająka Dzisiaj kapsułki Moringa, a także proszek i herbata, są często wykorzystywane jako suplementy przy wielu dolegliwościach, m.in. przy:

  • chorobach serca : Moringa poprawia pracę układu krążenia, obniża cholesterol,
  • anemii : drzewo Moringa ma doskonały wpływ na układ krwionośny,
  • chorobie Alzheimera : liście Moringa wspomagają pracę mózgu i układu nerwowego,
  • stresie oksydacyjnym : kapsułki Moringa można uznawać za naturalną multiwitaminę, która przy okazji wspomaga proces detoksykacji organizmu,
  • problemach z poziomem cukru w organizmie: Moringa pomaga go regulować,
  • chorobach wątroby : oczyszcza ją i wspomaga jej pracę, normuje poziom enzymów.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze działanie Moringi. Właściwości lecznicze sprawiają, że działa ona jak antybiotyk. Kluczowa okazuje się także biodostępność tej naturalnej multiwitaminy. Warto wspomnieć, że Moringa zawiera witaminy B1, B2, B3, B6, B7, D i K, wapń, miedź, cynk, kwercetynę, kempferol, beta sitosterol, Omega 3, Omega 6 i Omega 9.

Moringa: olej, tabletki, herbata

Moringa olejodajna służy do wytwarzania oleju, który uznawany jest za zdrowszy od najlepszej gatunkowo oliwy z oliwek. Proszek Moringa jest z kolei wykorzystywany jako przyprawa w kuchni. Najbardziej popularnym sposobem suplementacji tego cudownego superfood’u są jednak kapsułki. W Polsce trudno o świeżą roślinę, dużo łatwiej już o proszek Moringa, zioła, olej. W kosmetyce sprawdza się także świetnie olejek Moringa, pozyskiwany ze świeżych liści.

Nie ma pełnej zgody co do dawkowania tego leku. Mimo iż badania nie wykazały efektów ubocznych stosowania Moringi, to zaleca się rozpoczęcie kuracji od mniejszych dawek. Tabletki Moringa powinny odpowiadać 6 g suszu z liści podzielonych na 2-3 dawki w ciągu dnia, przyjmowane przez 2-3 dni w tygodniu. Kurację można również rozpocząć od połowy łyżeczki sproszkowanych liści i powoli stopniowo tę dawkę zwiększać.

Moringa: zastosowanie w kosmetyce

Olej Moringa na twarz to tylko jedno z możliwych zastosowań tych wszystkich cudownych właściwości drzewa w kosmetyce. To jednak przede wszystkim właśnie olejki z liści Moringa są uznawane za ogromnie wartościowy dodatek do balsamów, kremów, emulsji. Olej z drzewa Moringa ma właściwości wygładzające, nawilżające i pielęgnujące, a przy tym wykazuje zdolność do utrzymywania zapachów.

Zaskakujące może okazać się wykorzystanie nasion Moringa, z pomocą których można naturalnie oczyścić wodę nawet z 90% substancji trujących.

Liście moringa: cena i gdzie kupić

Cena olejku Moringa, podobnie jak tabletek, może być bardzo zróżnicowana. Ceny za tabletki wahają się od 19 do nawet 100 zł. Wszystko zależy od składu, dodatkowych substancji i oczywiście od zawartości samej Moringi. Warto zwrócić uwagę także na kraj pochodzenia i sposób uprawy.

Gdzie kupić olej Moringa? W tym samym miejscu, co tabletki, proszek czy świeżą Moringę. To produkt, którego nie dostaniemy w normalnym sklepie. Trzeba udać się albo do sklepu ze zdrową żywnością, ekologicznego, zielarskiego lub też poszukać w internecie.

Zobacz też:

Sok z rokitnika – właściwości i przeciwwskazania

Miód, porzeczki, pomidory, czosnek, czyli polskie superfoods!

Polskie "superfoods". Przepisy na pesto z jarmużu, chłodnik jagodowy, placek z maślanką i borówkami

Zobacz video: Zielony koktajl z fenomenalnym proszkiem moringa

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!