Gorące tematy

Moja żona tramwajarka - książka o Henryce Krzywonos

Gorące tematy

Moja żona tramwajarka - książka o Henryce Krzywonos

"Moja żona tramwajarka” to opowieść o Henryce Krzywonos. To opowieść męża o żonie, wspólnym życiu, niezwykłej rodzinie i wielkiej polityce. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Henrykę Krzywonos i Krzysztofa Strycharskiego.

  • „Moja żona tramwajarka” - o czym opowiada książka?
  • Jak powstała książka „Moja żona tramwajarka”? Krzysztof Strycharski zdradził szczegóły
  • Kto pojawi się w książce „Moja żona tramwajarka”?


Zobacz też: "Całe szczęście, jestem kobietą" Książka Romy Gąsiorowskiej zmieni wasze życie


„Moja żona tramwajarka”  - o czym opowiada książka?

Poznali się w 1987 roku. Ona - Henryka Krzywonos - słynna na całą Polskę tramwajarka, sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych, lat 34. On – Krzysztof Strycharski - właściciel warzywniaka i żuka, lat 23. Henryka poprosiła go o pomoc w przewiezieniu mebli. Trzy miesiące później byli już po ślubie! Sześć lat później mieli pod opieką dwanaścioro dzieci w swoim rodzinnym domu dziecka. Gdy się usamodzielniły, ona wróciła do polityki i... znów jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci opozycji.

„Moja żona tramwajarka” to książka o życiu Krzysztofa Strycharskiego w cieniu znanej żony, nazywany „panem Krzywonosem” mąż Henryki Krzywnos opowiada o wspólnym życiu, wielkiej polityce, która była w nim stale obecna, o mierzeniu się z dziedzictwem "Solidarności", o rodzinnych radościach i smutkach.

Jak powstała książka „Moja żona tramwajarka”? Krzysztof Strycharski zdradził szczegóły

Ta książka, pisana przez dwa lata, nie jest szczegółową biografią Henryki Krzywonos, ale moją osobistą opowieścią o kobiecie, którą kocham, naszych dzieciach, przyjaciołach – tych prawdziwych i tych, którzy wydawali się przyjaciółmi – tak mówi o książce Krzysztof Strycharski. - Jest to też trochę książką o mnie, a także o politycznej rzeczywistości, tej przeszłej i tej obecnej.

Kto pojawi się w książce „Moja żona tramwajarka”?

W książce pojawia się szereg postaci, które Henryka Krzywonos spotkała na swojej drodze: od Anny Walentynowicz i Jacka Kuronia, przez Marię Kaczyńską, Jolantę Kwaśniewską i Lecha Wałęsę, po Agatę Młynarską i Zbigniewa Wodeckiego.

Premiera książki przypadła dokładnie w 66. urodziny Henryki Krzywonos – 27 marca.


Więcej:

Co sądzisz o tym artykule?
55
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
09.04.2019
marta
wspaniała książka! czyta się szybko, lekko i przyjemnie, jest pełna dowcipu i po rostu dobrze napisanej historii niezwykłej-zwykłej kobiety/