Metamorfoza pokoju dziecka: jak ją przeprowadzić niewielkim kosztem? Zobacz rady ekspertki

Dzień Dobry TVN
Czy jest dziecko, które co pewien czas nie marzy o zmianie w aranżacji swojego kąta? W miarę jak mały człowiek dorasta, pragnie otaczać się przedmiotami, które odpowiadają aktualnym potrzebom i upodobaniom. Jak podrasować dziecięcy pokój nie wydając fortuny na remont i meble, w Dzień Dobry TVN podpowiada Magdalena Kordaszewska, ekspert ds. zabawek, terapeuta sensoryczny.

Ekspertka dzieli pomysłami, jak szybko i tanio dokonać zmian w pokoju dziecka. Ważne jest, że metamorfozy proponowane przez Magdalenę Kordaszewską rodzice mogą przeprowadzić sami, bez pomocy fachowców. Co więcej, w takie odświeżenie pomieszczenia można zaangażować dziecko, zyskując w ten sposób wspólnie spędzony czas, a także wspierać rozwój sensoryczny malucha. Kto wie, może dzięki kreatywnym zajęciom we własnym pokoju w dziecku obudzi się pasja.

Jakimi zasadami kierować się, urządzając pokój dla dziecka?

Ekspertka podkreśla, że urządzanie pokoju dziecka, warto zacząć od przyjęcia dziecięcej perspektywy. W Dzień dobry TVN pokazuje jak zaaranżować przestrzeń, dbając o różne potrzeby maluchów.

– Trochę inaczej spojrzałam na pokój dziecięcy pod kątem funkcjonalności i tego, jakie obszary są w tym pokoju – mówi ekspertka i pokazuje elementy wyposażenia, które mogą łączyć różne funkcje – zapowiada.

Magdalena Kordaszewska radzi, by zapewnić dziecku w jego pokoju:

  • Zróżnicowane oświetlenie Światło dla malucha to synonim bezpieczeństwa, komfortu. To także sposób na urządzenie przytulnego wnętrza. Ciepłe światło sprawdzi się podczas zasypiania. Praktycznym rozwiązaniem są nowoczesne ledowe lampki, które nie wymagają zasilania prądem, dzieci mogą je łatwo łatwo włączać i wyłączać, a nawet zabrać ze sobą do łóżeczka. Atrakcyjnym gadżetem są lampki, które jednocześnie pełnią funkcję głośników na bluetooth.
  • Miejsce do relaksu Każdy z nas potrzebuje zakątka, w którym może pobyć sam ze sobą, wyciszyć się. Taką funkcję mogą pełnić tipi, kokon-huśtawka czy domek z papieru, miękka pufa. - Można na nią skakać, turlać się na niej albo czytać książki i to jest przestrzeń prywatna dla dziecka – mówi ekspertka. Takie akcesoria znacząco wpłyną na komfort maluch szczególnie, jeśli mieszkamy na małej przestrzeni.
  • Wyposażenie, które pomaga w nauce samodzielności Pokój dziecka można urządzić tak, aby dziecko samodzielnie sięgało po książki i zabawki – sprawdzonym sposobem są ustawić specjalne niskie regały na książki, z których zachęcająco będą wyglądać barwne okładki. –Taki regał aż kusi, by sięgnąć po książkę i j przeczytać – m owi ekspertka. Korzystając samodzielnie z mebli dziecko będzie dumne ze swojej niezależności. Jest też szansa, że pokocha czytanie i łatwiej będzie je nakłonić do sprzątania zabawek. – Bo co rodzice lubią najbardziej w pokoju dziecka? Porządek! – żartuje ekspertka i podpowiada, jak go utrzymać. Rozwiązaniem są ozdobne torby z miękkich tkanin, pudła i kosze.
  • Przestrzeń do zabaw Przykładem funkcjonalnej rzeczy jest dywan 3D, np. z nadrukiem miasta, który może być świetnym placem zabaw dla maluchów. Wgłębienia na ulice, wypukłe boiska, rzeki, domy czy parkingi staną się integralna częścią pokoju. Możemy też rozłożyć silikonowe tory, aby podłoga zamieniła się w autostradę. Taki dywan, na którym są drogi i samochody, staje się placem zabaw dla dzieci i nic więcej nie trzeba – zapewnia ekspertka.

Jak dostosować pokój do rozwoju sensorycznego dziecka?

"Przyszłym artystom i inżynierom" ekspertka proponuje m.in. szafkę z narzędziami i samochód z tektury do samodzielnego składania. właśnie umieszczają w pokoju dziecka tego typu meble możemy włączyć je w działanie. Dla maluchów pomaganie będzie świetną zabawą, ale także ćwiczeniem motorycznym.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na player.pl.

Zobacz także:

Drugie życie luster. "Czasami sprzedawca wyjmuje nową rzecz, której nikt jeszcze nie widział i wiem, że to jest to"

Pokój dla dziewczynki w stylu plażowym z elementami boho. "Dodatki to głównie rzeczy z naturalnych materiałów"

Polski Ład. Mieszkania bez wkładu własnego i bony mieszkaniowe. Zasady, kwoty i koszty

Autor: Magdalena Zamkutowicz

podziel się:

Pozostałe wiadomości