Jak działa maseczka z żelatyny? Przepisy na maseczkę z żelatyny

Jak działa maseczka z żelatyny?
Westend61/Getty Images
Źródło: Westend61
Jeśli lubisz oczyszczać twarz i włosy domowymi sposobami, maseczka z żelatyny może Ci się spodobać. Maseczka z żelatyny i mleka pomaga usunąć problematyczne zaskórniki. Maseczka z żelatyny może być też traktowana jako łagodna kuracja przeciwzmarszczkowa.

Maseczka z węgla i żelatyny to prawdziwy hit wśród domowych zabiegów pielęgnacyjnych twarzy i włosów. Dzięki niej doskonale oczyścisz cerę i usuniesz nagromadzone na niej zanieczyszczenia czy nieestetyczne zaskórniki. Maseczka na wągry z żelatyny sprawi, że skóra twarzy stanie się gładka i rozświetlona.

Maseczka z żelatyny na twarz – właściwości

Od wielu lat żelatynę z powodzeniem stosuje się w zabiegach pielęgnacyjnych na twarz i włosy. Maseczka z żelatyny ze względu na swój bogaty skład dba o piękny wygląd cery. To naturalne źródło białek oraz peptydów doskonale radzi sobie ze skórą trądzikową. Oczyszcza pory, rozjaśnia, wzmacnia naczynia krwionośne. W żelatynie znajduje się kolagen – białko, które doskonale nawilża, ujędrnia i odbudowuje skórę. Maseczka z żelatyny na zmarszczki ze względu na opóźnianie procesów starzenia jest równie skuteczna, co gotowe kosmetyki przeciwzmarszczkowe. Cennym składnikiem w żelatynie jest także biotyna, która wpływa na prawidłową strukturę skóry i włosów (przeciwdziała wypadaniu i siwieniu). Maseczka z żelatyny i mleka jest źródłem kwasów nukleinowych, węglowodanów, soli mineralnych oraz wielozadaniowej witaminy K (polecana do cery naczynkowej, dzięki niej skóra ma lepsze krążenie, szczelniejsze naczynia krwionośne i jednolity koloryt). Doskonałe działanie wykazuje też maseczka na wągry z żelatyny – skutecznie niweluje zaskórniki, oczyszcza zatkane pory, a jednocześnie sprawia, że tłusta cera nie świeci się i jest bardziej matowa. Papka wykonana z żelatyny jest często stosowana jako maseczka "peel off". Jak działa? Rozpuszczona żelatyna nałożona na twarz po kilku minutach zastyga, tworząc jednolitą, elastyczną masę. Za pomocą palców można ją delikatnie ściągnąć jednym ruchem. Maska odkleja się od cery wraz ze wszystkimi zanieczyszczeniami, które na niej były – znikają wtedy zaskórniki, bród czy nadmiar sebum.

Maseczka z żelatyny – przepis

W podstawowym przepisie 2 łyżki żelatyny rozpuszcza się w 2 łyżkach gorącej wody. Gdy papka przestygnie, nakłada się ją na twarz i trzyma przez 20 min. Potem wystarczy maseczkę zmyć (lub zerwać z wągrami) letnią wodą. Popularne przepisy - maseczka na wągry z żelatyny i inne rodzaje:

  • Maseczka z węgla i żelatyny – 2 łyżeczki żelatyny rozpuszczamy w 2 łyżeczkach gorącej wody i mieszamy z 2 rozkruszonymi tabletkami węgla aktywnego (maska na 20 min, oczyszcza, odkaża, złuszcza martwy naskórek).
    • Maseczka z żelatyny i mleka – 2 łyżeczki żelatyny rozpuszczamy w 4 łyżkach gorącego mleka (maska na 20 min, wyrównuje pH skóry, łagodzi podrażnienia i regeneruje).
      • Maseczka z żelatyny, miodu i cytryny –2 łyżeczki żelatyny rozpuszczamy w 2 łyżeczkach gorącej wody, mieszamy z 2 łyżeczkami miodu i kilkoma kroplami soku z cytryny (maska na 20 min, nawilża, łagodzi podrażnienia i rozjaśnia przebarwienia).

        Maseczka z żelatyny na twarz – jak stosować?

        Zanim nałożymy maseczkę, warto zastosować delikatne oczyszczenie twarzy tonikiem lub peelingiem. Dzięki temu wstępnemu zabiegowi cera będzie lepiej przygotowana na wchłanianie niezbędnych witamin i minerałów. Maseczka na wągry z żelatyny powinna być nakładana punktowo, szczególnie w obrębie strefy T (czoło, nos, broda). Należy przy tym omijać obszar wokół oczu i brwi (by ich przypadkowo nie wyrwać). Maseczka z żelatyny na wągry będzie bardziej skuteczna, jeśli jej nie zmyjemy wodą, tylko wysuszone płaty delikatnie zerwiemy z twarzy. Tego typu maseczka peel off z żelatyny jest pomocna także w drobnej depilacji.

        Maseczka z żelatyny i mleka nie powinna być stosowana często, by nie naruszać wodnej gospodarki skóry. Optymalnym rozwiązaniem jest używanie jej raz w tygodniu, najlepiej wieczorem, gdy cera może odpocząć od nadmiaru kosmetyków i czynników zewnętrznych – słońca, chłodu czy wiatru.

        Czy maseczka z żelatyny na twarz ma przeciwwskazania ? Niestety tak. Żelatyna odżywia, ale też i lekko wysusza, dlatego osoby ze skórą suchą i wrażliwą powinny zrezygnować z takich maseczek. Trzeba pamiętać też o przeprowadzeniu próby uczuleniowej – naniesieniu niewielkiej ilości papki np. na nadgarstek i upewnieniu się, że po 24h nie nastąpi reakcja alergiczna - swędzenie lub wysypka.

        Maseczka z żelatyny na włosy

        Żelatyna za sprawą biotyny korzystnie działa na strukturę i porost włosów. Kompresy z tym składnikiem wygładzają i ułatwiają rozczesywanie kosmyków. Maseczka na włosy z żelatyny jest polecana szczególnie w przypadku zniszczonych, osłabionych i rozdwajających się pasm. Maseczka z żelatyny jest idealna do domowego zabiegu laminowania:

        1. Łyżkę żelatyny rozpuszczamy w 3 łyżkach bardzo gorącej wody. Gdy papka zgęstnieje dodajemy 2 łyżki nawilżającej maseczki do włosów.
          1. Na dłonie nakładamy maskę i delikatnie przeciągamy nimi po kolejnych pasmach.
            1. Głowę owijamy czepkiem foliowym i ręcznikiem, trzymamy 40 minut.
              1. Na końcu płuczemy głowę chłodną wodą, która domknie odżywione łuski włosa.

                Zobacz wideo: Pielęgnacja dojrzewającej cery

                Zobacz też:

                Izabela Janachowska mierzy się z hejtem na swój temat: "Widać, że to pisze ktoś, kto jest totalnym frustratem"

                Wojtek ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" wspomina przeprowadzkę żony. Agnieszka: "Byłeś dosłownie przerażony"

                Trendy ślubne na 2021/2022. Ekspertka: "W tym sezonie najważniejsze jest bycie sobą"

                Autor: Adrian Adamczyk

                Źródło zdjęcia głównego: Westend61

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości