Lewatywa w domu – czy to na pewno dobry pomysł?

lewatywa
Fot. Koldunov / Getty Images
Lewatywa często kojarzy się nam z przykrym zabiegiem, dlatego wielu pacjentów woli wykonywać ją w domowym zaciszu. Niestety, nie jest to w stu procentach bezpieczne, dlatego lepiej zdać się na wykwalifikowany personel. Dlaczego?

Celem lewatywy jest usunięcie kału zalegającego w jelicie grubym. Najczęściej wykonuje się ją z powodu zaparć, planowanego badania jelit lub przed porodem czy operacją. Lewatywa zwykle nie jest bolesna, ale może być nieprzyjemna i krępująca. Pacjenci często szukają więc w internecie instrukcji, jak samodzielnie zrobić lewatywę w domu. Nie jest to jednak postępowanie rekomendowane przez lekarzy.

Więcej:

Jak zrobić lewatywę?

Skutkiem ubocznym lewatywy może być ból brzucha, biegunka i odwodnienie organizmu. Jeśli jednak koniecznie chcemy zrobić ją w domu, najbezpieczniej jest zaopatrzyć się w płyn do lewatywy i jednorazowy sprzęt do irygacji dostępne w aptece. Zdecydowanie odradza się stosowanie samodzielnie wykonanego roztworu z mydła, ponieważ może on mieć niewłaściwy skład, co z kolei sprawi, że bardziej sobie zaszkodzimy, niż pomożemy.

Lewatywa w domu krok po kroku – instrukcja

W pierwszej kolejności należy przygotować zestaw do lewatywy zakupiony w aptece, a następnie rozłożyć na podłodze ręcznik lub podkład medyczny. Przygotowujemy również wazelinę lub oliwkę do posmarowania doodbytniczej końcówki zestawu. Worek na płyn należy zawiesić na przykład na wieszaku na ręczniki i wypełnić kupionym w aptece płynem. Następnie kładziemy się na boku, z ugiętymi kolanami, a posmarowaną końcówkę wprowadzamy do odbytu na głębokość kilku centymetrów.

Jeśli poczujemy dyskomfort lub ból, postarajmy się rozluźnić. Warto być świadomym, że końcówka jelita ma na tyle dużą średnicę, by zmieścić rurkę od zestawu, mięsień odbytu zaś również jest wystarczająco rozciągliwy.

Następnie odblokowujemy przepływ wody – wlewa się ona do jelit dzięki działaniu grawitacji, dlatego worek z płynem musi wisieć wyżej niż się ułożyliśmy. Gdy już cała woda spłynie z worka, możemy wykonać delikatny masaż brzucha lub na przykład… potańczyć chwilę. Wypróżnienie powinno nastąpić po kilku minutach.

Zobacz także: Bulgotanie w jelitach i inne „brzuchowe” atrakcje

Jak zrobić lewatywę przed porodem? Wykonuje się ją w zasadzie tak samo, skład roztworu do lewatywy nie będzie się różnił niczym od roztworu przygotowywanego w przypadku zaparć. Lekarze i położne zdecydowanie odradzają samodzielne wykonywania lewatywy ciężarnym.

Jak zrobić lewatywę gruszką?

Specjalne gruszki do wykonania lewatywy również kupimy w aptece. Zasady postępowania są podobne, z tą różnicą, że w przypadku irygatorów woda wpływa do odbytu siłą grawitacji, w przypadku gruszki jest natomiast wtłaczana ręcznie. Jak zrobić lewatywę w domu gruszką? Nabieramy płynu do lewatywy do gruszki, uprzednio uciskając ją tak, by opróżnić z powietrza. Następnie wkładamy końcówkę rurki (tzw. kanki) do odbytu i wciskamy zawartość gruszki.

Jak zrobić lewatywę domowym sposobem dziecku? Jeśli chodzi o dzieci, najlepiej poprzestać na podaniu czopków. Jeśli dziecko nie wypróżni się po nich, trzeba koniecznie udać się do lekarza. Lewatywa może zostać wykonana w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności leżenia w szpitalu lub przez pielęgniarkę w domu. Jeśli zastanawiasz się więc, jak zrobić lewatywę gruszką dziecku – pamiętaj, że żaden sprzęt nie gwarantuje pełni bezpieczeństwa dziecka ze względu na niewielki rozmiar jego odbytu i jelit, które bardzo łatwo uszkodzić.

Jak zrobić lewatywę w domu bez sprzętu?

Tu odpowiedź będzie podobna, jak w przypadku pytania: „jak zrobić lewatywę dziecku?”, czy „jak zrobić lewatywę strzykawką?” – a więc w żadnym wypadku nie próbujcie tego w domu. Fora internetowe pełne są „złotych rad” dla osób, które wstydzą się pójść do apteki, ale korzystanie z nich jest działaniem na własne ryzyko – uszkodzenia odbytu czy jelita mogą być nieodwracalne.

Zobacz także: Dieta oczyszczająca na wiosnę według Szaciłłów

Jak zrobić lewatywę z kawy?

Lewatywy z kawy to popularny sposób na detoksykację organizmu. Niestety ich skuteczność to mit, ponieważ najlepszy i jedyny detoks, jaki możemy sobie zafundować, wykonują za nas nasze wątroba i nerki. Dbajmy o nie przez zdrową dietę wolną od używek, a żadne lewatywy nie będą na potrzebne. Jeśli jednak koniecznie chcemy wiedzieć, jak zrobić lewatywę z kawy w domu, by przekonać się, czy ta pomoże nam w czymkolwiek, należy wsypać trzy łyżki kawy (zwykłej, nie rozpuszczalnej) do litra wrzątku, a następnie parzyć ją przez kilkanaście minut. Kawę koniecznie należy przecedzić przez gęste sitko, najlepiej przez jednorazowy filtr do ekspresów ciśnieniowych. Następnie trzeba schłodzić ją do 36 stopni, wlać do pojemnika do lewatywy i postępować tak samo, jak z gotowym płynem. Lewatywa z kawy to zabieg wykonywany na własne ryzyko, który nie jest rekomendowany przez lekarzy.

Jak zrobić lewatywę psu?

Jeśli nasz pies cierpi na zaparcia, w pierwszej kolejności trzeba zgłosić się z nim do weterynarza. Tylko on może określić, czy lewatywa będzie w ogóle potrzebna, ewentualnie udzielić instrukcji, jak zrobić lewatywę psu. Ponieważ odbyt psa różni się od ludzkiego, podczas wykonywania lewatywy tym bardziej łatwo go uszkodzić.

Zobacz film: Oregano - poprawia smak i pomaga w trawieniu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości