Leki na przeziębienie w ciąży to temat, który jest kłopotliwy dla każdej przyszłej mamy. Wszystkie bowiem obawiają się, że mogą one zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Na ile obawy dotyczące tego, że leki na przeziębienie w ciąży mogą być grożne, są słuszne?
Nie jest prawdą, że leki na przeziębienie dla ciężarnych muszą być wyłącznie naturalne. Tak samo nieprawdą jest, że wszystkie dary natury będą w pełni bezpieczne dla kobiet w stanie błogosławionym. Zobacz, które z nich można stosować.
- Leki na przeziębienie w ciąży - bezpieczna walka z kaszlem
- Jakie leki na przeziębienie w ciąży - zwalczanie kataru
- Leki na ból gardła w ciąży - które będą bezpieczne dla dziecka
- Leki na przeziębienie dla kobiet w ciąży - zwalczanie gorączki
Leki na przeziębienie w ciąży - bezpieczna walka z kaszlem
Kaszel jest szczególnie niebezpieczny dla ciężarnych. Wyjątkowo uporczywy może bowiem prowadzić nawet do skurczów macicy i porodu przedwczesnego. Jak go zwalczyć? Przede wszystkim powinno się ustalić, czy dokucza kaszel suchy, czy mokry. Na ten pierwszy pomoże domowy syrop z siemienia lnianego bądź napar z prawoślazu. Syrop z siemienia można przygotować, zalewając 2 łyżeczki produktu połową litra wody i gotując przez niecały kwadrans. Przy mokrym kaszlu można stosować inhalacje z rumianku lub syrop z czosnku. Kilka ząbków wystarczy zalać sokiem z cytryny i przegotowaną wodą, a następnie odstawić na kilka dni w ciemne miejsce. Warto zrobić to już na etapie suchego kaszlu, który z czasem może przerodzić się w mokry.
Można przygotować również syrop na oba typy kaszlu. W jaki sposób? Wystarczy posiekać dwie główki cebuli i zasypać je dwiema łyżkami cukru, a następnie poczekać, aż warzywo puści soki. Łyżeczkę tak przygotowanej mikstury powinno się pić kilka razy dziennie.
Te leki na przeziębienie w ciąży stosowane z umiarem nie zaszkodzą dziecku. Nie należy przyjmować bez konsultacji lekarskiej środków hamujących odruch kaszlu, np. syropów z kodeiną.
Zobacz też: Pilates - w ciąży i dla początkujących
Jakie leki na przeziębienie w ciąży - zwalczanie kataru
Katar to jedna z pierwszych dolegliwości, na które skarżą się przeziębione osoby. Jakie leki na przeziębienie w ciąży pomogą go zwalczyć? Przede wszystkim powinno się stosować inhalacje, np. z naparem z mięty, olejkiem z lawendy, a nawet ze zwykłą solą kuchenną. Wystarczy tylko wlać je lub wsypać do miski, pochylić się nad nią, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać opary przez kilka minut. Ulgę podczas przeziębienia w ciąży przyniesie również zakraplanie nosa wodą z solą morską lub solą fizjologiczną. Powinno się natomiast unikać leków obkurczających śluzówkę. Mogą one przeniknąć do krwi i zaszkodzić dziecku.
Należy także pamiętać, że na własną rękę można leczyć katar, jednak gdy infekcja się przeciąga albo objawy nasilają należy skonsultować się z lekarzem.
Leki na ból gardła w ciąży - które będą bezpieczne dla dziecka
Również obolałe gardło i problemy z przełykaniem mogą dać się mocno we znaki w trakcie choroby. Jakie leki na gardło w ciąży można bezpiecznie stosować? Dobrym pomysłem będą płukanki, np. z szałwii lub czarnego bzu. Pomoże też płukanie gardła naparem z siemienia lnianego, które działa osłonowo na śluzówkę. Niektóre tabletki przeciwzapalne i leki na ból gardła w ciąży także nie zaszkodzą, warto jednak sprawdzić na opakowaniu, czy nie zawierają niebezpiecznych dla ciężarnych substancji i dodatkowo skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem. Niektóre pastylki mogą się wydawać niegroźne, jednak w rzeczywistości mogą zagrozić dziecku. Tak dzieje się np. w przypadku popularnych leków z tymiankiem i podbiałem, które niekiedy wywołują u ciężarnych zaburzenia krążenia.
Zobacz też:
Ciąża pozamaciczna to niebezpieczna dla zdrowia kobiety sytuacja
Leki na przeziębienie dla kobiet w ciąży - zwalczanie gorączki
Stan podgorączkowy, a więc temperaturę do 38oC, ciężarne mogą próbować zwalczać samodzielnie w domu. Dobrze działają np. maliny, w tym sok, syrop czy napar. Szkodliwe bywają jedynie ich liście, które wywołują czasami skurcze macicy, dlatego przed kupnem np. herbatki należy dokładnie sprawdzić jej skład. Pomoże również napar z lipy oraz herbata z miodem i cytryną. Wszystkie te środki działają bowiem napotnie, dzięki czemu nie tylko pomagają zwalczyć gorączkę, lecz także szybko przynoszą ulgę.Niestety nie w każdym przypadku możemy sobie pomóc domowymi sposobami. Czasem trzeba skorzystać ze środków leczniczych. Leki na przeziębienie dla ciężarnych bez recepty to między innymi środki z paracetamolem. Nie można stosować takich preparatów dłużej niż przez 3 dni. Jeśli gorączka utrzymuje się powyżej tego czasu, trzeba natychmiast udać się do specjalisty.
W okresie ciąży należy być wyjątkowo ostrożnym w leczeniu na własną rękę. Dlatego zawsze warto zasięgnąć porady lekarza. Domowe sposoby służą raczej przeczekaniu najtrudniejszych chwil przed wizytą u specjalisty. Nie tylko leki na przeziębienie w ciąży mogą zaszkodzić dziecku, choroba matki także bywa zagrożeniem dla nienarodzonych pociech. Lepiej dmuchać na zimne!
Zobacz też: Ból pleców w ciąży. Jak sobie poradzić i co stosować na ból pleców w ciąży?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN