Kto podaje pierwszy rękę na przywitanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

podawanie dłoni
Fot. Nattapong Wongloungud / EyeEm / Getty Images
W sytuacjach biznesowych, formalnych lub towarzyskich, bardzo często zastanawiamy się nad tym, kto pierwszy podaje rękę. Współcześnie nie powinniśmy zapominać o zasadach savoir-vivre’u, a także o dobrym wychowaniu i kulturze osobistej.

W przypadku rozmowy kwalifikacyjnej, pierwszej randki oraz spotkania biznesowego często zastanawiamy się nad etykietą i nad tym, kto podaje pierwszy rękę. Niektórzy uważają, że znaczenie ma hierarchia, inni mówią, że płeć, a jeszcze inni, że wiek. Kto pierwszy podaje rękę na rozmowie kwalifikacyjnej, a jak to wygląda w sytuacjach damsko- męskich? Podpowiadamy.

Więcej:

Podawanie ręki na przywitanie a zasady savoir-vivre’u

Reguły savoir-vivre’u to zasady konwenansów towarzyskich, a także znajomość obowiązujących obyczajów. Reguły te mają spore znaczenie zarówno w sytuacjach formalnych, jak i nieformalnych. Zasady savoir-vivre’u dotyczą zarówno prezentacji, jak i ubioru, sposobu zachowania i form towarzyskich oraz komunikacji. Powitanie drugiej osoby jest bardzo ważnym elementem prezentacji i sposobu komunikacji niewerbalnej. Ogólnie, można stwierdzić, że na pytanie: kto komu pierwszy podaje rękę? zasady savoir-vivre’u nie dają jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od sytuacji.

Rozmowa kwalifikacyjna: kto pierwszy podaje rękę?

W sytuacjach biznesowych wszystko zależy od hierarchii. W tym wypadku znaczenia nie ma ani wiek, ani płeć. Okazuje się, że najważniejsze jest stanowisko pracy. W związku z tym, można stwierdzić, że pierwszy wyciągnąć rękę powinien szef, kierownik lub manager danej firmy lub działu. Na rozmowie rekrutacyjnej kandydat nie powinien jako pierwszy podawać ręki, tylko poczekać aż zrobi to rekruter lub pracodawca. W sytuacji rozmowy kwalifikacyjnej przyjmuje się, że osoba ubiegająca się o pracę ma niższe stanowisko niż rozmówca. Jeżeli w trakcie rozmowy pojawi się więcej niż jedna osoba, to najlepiej poczekać na to, kto pierwszy wyciągnie rękę, a następnie przywitać się z każdym po kolei. Jeżeli szukasz pracy, to nigdy nie wyciągaj ręki jako pierwszy, tylko zaczekaj aż zrobi to pracownik firmy, do której aplikujesz. Jest to żelazna zasada savoir-vivre’u i świadczy nie tylko o dobrym wychowaniu, ale także o przestrzeganiu reguł biznesowych.

Kto pierwszy podaje rękę na powitanie?

W sytuacjach prywatnych zasady savoir-vivre’u są mniej sformalizowane. Oznacza to, że rękę jako pierwsza podaje kobieta lub osoba starsza. Jeżeli witamy się z kobietą, to nie powinna ona wstawać z miejsca, jednak jeżeli pani wita się z panem, to mężczyzna powinien wstać, a nawet lekko ukłonić się na powitanie. Dodatkowo, warto zauważyć, że w sytuacji, w której jesteśmy u kogoś w domu, to gospodarz powinien pierwszy podać rękę gościom. Oczywiście współcześnie tego typu reguły są coraz rzadziej przestrzegane. Zdarza się jednak, że trafimy na osobę, która zna zasady savoir-vivre’u i popełnimy gafę towarzyską. Właśnie dlatego lepiej jest posiadać ogólną wiedzę i znać te reguły.

Jak podawać dłoń na przywitanie? Najczęściej popełniane błędy

Niestety, zdarza się, że mężczyźni pomijają kobiety w trakcie powitania i witają się tylko ze sobą. Jest to spowodowane swobodnym męskim stylem, a także błędem powtarzanym od czasów szkoły. Okazuje się, że mężczyźni mogą czuć się niezręcznie, gdy muszą jako pierwsi podać rękę kobiecie. Niestety panie nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że to one powinny jako pierwsze wyciągnąć dłoń. Wielokrotnie zdarza się więc, że kobiety oczekują aż mężczyźni podadzą im rękę, co wprowadza całe towarzystwo w niezręczną sytuację. Poza odpowiedzią na to, kto pierwszy wyciąga rękę, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób uścisnąć dłoń. Przede wszystkim uścisk nie powinien być zbyt silny, ponieważ sprawia to wrażenie nieprzyjemne. Dłoń należy więc podać w sposób stanowczy i zdecydowany, ale z umiarkowaną siłą. Kolejną gafą jest potrząsanie dłonią drugiej osoby przez długi okres czasu, co może powodować dyskomfort. Dłoń powinna być także sucha, ciepła i czysta. W sytuacji, w której ręka jest brudna, lepiej w ogóle jej nie podawać. Uścisk warto połączyć z uśmiechem i spojrzeniem w oczy rozmówcy. Co ważne, nigdy nie wolno odtrącić ręki osoby, która podaje dłoń. Jest to zachowanie niegrzeczne i może wprawić w zakłopotanie rozmówcę. Kolejnym błędem jest podawanie ręki przez stół lub witanie się w toalecie. Zdarzają się sytuacje, w których nie wiemy, kto powinien zainicjować powitanie. W takim wypadku należy lekko się ukłonić i poczekać na dalsze kroki. Zwyczaj podawania ręki rozmówcy jest ważny nie tylko z punktu widzenia kultury i savoir-vivre’u, ale także pozwala na ocieplenie stosunków i wyrażenie szacunku.

Zobacz film: Savoir-vivre na jachcie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Bernadetta Jeleń

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!