Krótkie wędzidełko napletka to przypadłość, która może być łatwo usunięta. Warto pokonać wstyd i zagłębić temat!
Czym jest krótkie wędzidełko?
Zacznijmy od szybkiej powtórki z anatomii. Wędzidełko jest fałdem skóry, który łączy żołądź z napletkiem Dzięki jego obecności napletek nie zsuwa się poza rowek zażołędny, zwłaszcza w czasie silnego podniecenia. Zbyt krótkie wędzidełko uniemożliwia zsunięcie się napletka, powoduje także ból w trakcie próby wykonania tej czynności. Wada ta powodować może przykre konsekwencje, a jej istnienie odkrywane jest z reguły przez chłopców, którzy weszli w wiek dojrzewania — dostają wzwodu i poznają własne ciało.
Z czego wynika krótkie wędzidełko?
Za krótkie wędzidełko napletka spowodowane może być wadą wrodzoną lub skróceniem na skutek przebytych urazów, lub infekcji prącia. Warto zaznaczyć, że większość tego typu wad wynika z urazu mechanicznego Jak wspomniano we wcześniejszym zdaniu, zbyt krótkie wędzidełko może również wynikać z jego wcześniejszych urazów. Lekko naderwane wędzidełko zagoi się samo, jednak powstałe blizny mogą powodować jego skracanie się. W efekcie będzie ono coraz bardziej podatne na naderwanie lub zerwanie się. Dobrze skonsultować wszelkiego rodzaju podejrzenia uszkodzenia wędzidełka z urologiem, by móc uniknąć tego typu niedogodności.
Objawy, które daje za krótkie wędzidełko
Podstawowym utrudnieniem, które spowodowane jest przez krótkie wędzidełko napletkowe to bolesne pociąganie żołędzi prącia, w czasie zsuwania napletka. Z tego powodu mężczyzna może skarżyć się ból podczas stosunku seksualnego, a także czasem przedwczesny wytrysk. Krótkie wędzidełko prącia utrudnia także zachowanie prawidłowej higieny tego rejonu ciała, a co za tym idzie może powodować stany zapalne.
Krótkie wędzidełko napletka — zabieg
Operacja krótkiego wędzidełka to niezbyt skomplikowany zabieg chirurgiczny przeprowadzany w trybie ambulatoryjnym (oznacza to, że pacjent po wykonaniu zabiegu nie musi być hospitalizowany). Polega on na nacięciu i odpowiednim ponownym zszyciu wędzidełka, tak aby je wydłużyć. Zabieg ten, zwłaszcza przeprowadzony przez doświadczonego chirurga, jest obarczony niskim ryzykiem powikłań. Frenuloplastyka przeprowadzona może być nie tylko u dorosłych mężczyzn, ale i młodych chłopców — wiek nie jest ograniczeniem w przypadku tego zabiegu.
Zaleca się oszczędny tryb życia w czasie rekonwalescencji. Ból występujący po zabiegu można zmniejszyć, unikając siedzenia przez kilka dni. Od seksu i masturbacji należy wstrzymać się przez 3-4 tygodnie po wykonaniu zabiegu.
Czym grozi nieoperowane krótkie wędzidełko?
Jak wspomniano wcześniej zbyt krótkie wędzidełko to nie tylko dyskomfort czy ból podczas seksu. Nieoperowana wada może prowadzić do zerwań i naderwań wędzidełka, które w efekcie będzie stawać się coraz krótsze, i podatne na kolejne uszkodzenia, a odczuwany podczas stosunku ból będzie stawał się mocniejszy. Prowadzi to do wpadnięcia w tzw. błędne koło.
Krótkie wędzidełko u noworodka
Sprawdzenie w przypadku niemowlaka, czy jego wędzidełko nie jest zbyt krótkie, jest niemożliwe. Wynika to z fizjologicznego braku możliwości zsunięcia napletka do mniej więcej 3. roku życia dziecka. Jest to całkowicie naturalne. Jeżeli po tym czasie zaobserwujesz u swojego dziecka problemy w tej kwestii, warto udać się do chirurga dziecięcego, który zweryfikuje Twoje podejrzenia i postawi odpowiednią diagnozę. Nie należy zbyt długo zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ im szybciej zostanie przeprowadzona operacja krótkiego wędzidełka u dziecka, tym lepiej dla niego. Głównie ze względów zdrowotnych, ponieważ swobodne zsuwanie się napletka pozwala dokładniej zadbać o higienę intymną u malucha. Ponadto uniknie on bólu, stresu i wstydu w dorosłym życiu. Wada ta nie znika z czasem i nie ma możliwości, aby dziecko z niej samoistnie wyrosło.
Krótkie wędzidełko napletka a stulejka
Mimo podobnych objawów, czyli problemów z całkowitym odsłonięcie żołędzi prącia, są to całkiem odrębne dolegliwości. Z tych dwóch to właśnie krótkie wędzidełko napletkowe (czy jego nienaturalne skrócenie) jest mniej poważnym przypadkiem. Stulejka jest to zwężenie otworu napletka. Operacja poszerzenia go jest bardziej skomplikowanym zabiegiem, aniżeli wydłużenia wędzidełka. Ponadto po jej wykonaniu zaleca się także dużo bardziej radykalne przestrzeganie higieny intymnej.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN