Hobby

Dobry kołowrotek spinningowy – pewny sposób na wodne drapieżniki

Kołowrotek spinningowy

Fot. InStock/ Getty Images

Hobby

Dobry kołowrotek spinningowy – pewny sposób na wodne drapieżniki

Kołowrotek spinningowy

Fot. InStock/ Getty Images

Jesteś początkującym wędkarzem, zaczynasz dopiero przygodę ze spinningiem, stary kołowrotek się zużył, pora więc na świeże inwestycje w sprzęt. Zaglądasz do sieci, a tam okazuje się, że wybór kołowrotków spinningowych jest bardzo duży. Które są najpopularniejsze i polecane przez wędkarzy? Który wybrać? Co różni kołowrotek spinningowy do 300 zł od tego do 100 zł? Możemy sprawdzić to razem.

Sum, szczupak, okoń, sandacz – zmagania z rybami drapieżnymi cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością. To wymagająca i często nierówna walka, dlatego, żeby osiągnąć sukces, musimy zaopatrzyć się w wysokiej jakości sprzęt do wędkowania. Podstawowe elementy zestawu w wędkarstwie spinningowym to wędzisko, spora gama przynęt (blachy obrotowe czy wahadłowe, a także woblery) oraz – oczywiście – kołowrotek spinningowy.

  • Kołowrotek spinningowy do 100 zł
  • Kołowrotek spinningowy do 200 zł
  • Kołowrotek spinningowy do 500 zł

Kołowrotek spinningowy do 100 zł

Fajny młynek, najlepiej za niewielkie pieniądze – wędkarze często pytają o taki kołowrotek spinningowy, który nie będzie zbyt drogi, ale sprawnie obsłuży żyłkę lub plecionkę. Od czego zacząć? Najważniejsze, to mieć świadomość, że nie kupimy jednego kołowrotka spinningowego, który będzie pasował do wielu różnych wędek i sprawdzi się przy każdym rodzaju poławianych ryb. Jaki sprzęt kupić, kiedy dopiero zaczynamy przygodę z wędkarstwem spinningowym? Nowy? Używany? Coś na próbę? No cóż, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wędką, to warto postawić na sprzęt nieco tańszy, ale sprawdzony. W segmencie kołowrotek spinningowy do 100 zł producenci oferują naprawdę wiele możliwości, a my dzięki temu będziemy mogli niedużym kosztem ćwiczyć swoje umiejętności. Co proponują wytrawni specjaliści w tym przedziale cenowym? Tak naprawdę kołowrotek spinningowy do 100 zł, (maksymalnie kołowrotek spinningowy do 150 zł ) przyda się przede wszystkim wędkarzom będącym dopiero w fazie nauki spinningowania. Jak twierdzą doświadczeni wędkarze, na tym etapie położenie hamulca nie musi być priorytetem przy wyborze sprzętu. Dopiero kiedy wędkarz po pewnym czasie spinningowania sam przekona się, z jakim ułożeniem hamulca czuje się lepiej, to inwestując w wyższej klasy sprzęt powinien dokonać już bardziej sprecyzowanego wyboru. Podobnie liczba przełożeń, ilość łożysk – to wszystko elementy, na których dokładną analizę czas przyjdzie, kiedy już trochę poprawimy technikę naszej nowej pasji. Ryobi, Shimano, Daiwa, Dragon – wiele profesjonalnych firm oferuje kołowrotki spinningowe do 100 zł. Wystarczy wybrać się do sklepu wędkarskiego, pogadać ze sprzedawcą, który na pewno wie sporo o sprzęcie. Następnie warto sprawdzić, jak sprzęt, który zamierzamy kupić, leży w dłoni. A jak dokonamy niezbyt szczęśliwego wyboru? Cóż, kupując tanio, niewiele tracisz.

Zobacz też: Wędkowanie. Najlepsze metody w wędkarstwie dla początkujących

Kołowrotek spinningowy do 200 zł

Kiedy mamy już za sobą pewne doświadczenia z łowieniem, na pewno wiemy, że większość młynków nie przepada za wodą, piaskiem ani kurzeniem się. Po pewnych czasie ich używania niezbędna jest konserwacja, ale za pierwszym razem smarowanie warto wykonać je z kimś, kto ma za sobą pewne doświadczenie. Kołowrotek spinningowy może dostarczyć nam mnóstwo satysfakcji, ale po prostu musimy o niego dbać. Wybierając kołowrotek spinningowy do 200 zł musimy liczyć się już z bardziej profesjonalnym sprzętem. Powinniśmy mieć pewne określone preferencje i oczekiwania, trzeba więc wiedzieć czego szukamy i czego wymagamy od dobrego kołowrotka. W dokonaniu właściwego wyboru na pewno mogą pomóc nam bardziej doświadczone osoby, ale i tak dobrze wiedzieć, o co pytać sprzedawcę w sklepie wędkarskim. Przed zakupem dobrze jest zaznaczyć sprzedającemu, że interesuje nas kołowrotek spinningowy np. do 250 zł maksymalnie, wtedy obsługujący od razu pokaże nam modele mieszczące się w tym przedziale cenowym.

Stając zaś przed konkretnym wyborem, na jaki kołowrotek spinningowy z jakim hamulcem najlepiej się zdecydować? Wielu wędkarzy stawia na dobry kołowrotek z przednim (górnym) hamulcem (znajduje się z przodu szpuli). Dlaczego taki wybór wydaje się najlepszy? Głównie ze względu na wagę kołowrotka. Tego rodzaju sprzęt posiada nieco mniej skomplikowaną konstrukcję, jest bardziej kompaktowy. A kiedy oddajemy wielogodzinne rzuty, waga sprzętu wydaje się mieć zasadniczy wpływ na nasz komfort.

Zobacz też: Wędka muchowa - zestaw dla prawdziwych wędkarzy

Kołowrotek spinningowy do 500 zł

Używanie wysokiej jakości sprzętu, to czysta przyjemność. Mocny, pewny, wytrzymały, działa przez długie lata. Musimy mieć świadomość, że kołowrotek do profesjonalnego spinningowania to powinien być wydatek, którego jakość nie zawiedzie nas nawet w najtrudniejszych momentach. Przeciążenia jakie musi znieść kołowrotek spinningowy przy kilku godzinach wędkowania są niebagatelne, dlatego nastawiając się na poważny spinning musimy rozważyć, czy większą oszczędnością będzie kupno sprzętu w granicach 500-700 złotych (nawet na raty), czy opieranie się na półśrodkach. Wydając takie pieniądze warto wiedzieć, co jest istotne w budowie kołowrotka spinningowego i na jakie paramtery zwrócić uwagę przede wszystkim. Przełożenie – to od niego zależy, jak szybko żyłka będzie nawijać się na szpulę. Określa liczbę obrotów szpuli po jednym obrocie korbki. Jeśli wybierasz spinningowanie, warto poszukać sprzętu z przełożeniem 5.0 lub wyższym. Bardzo ważnym wskaźnikiem jest pojemność szpuli, dzięki któremu będziemy wiedzieć, ile żyłki zmieści się na kołowrotku. Podczas połowów spinningowych ciągle pracujemy i kołowrotkiem, i wędką. Im cięższy sprzęt mamy do obsłużenia, tym bardziej będziemy się męczyć. Co więc zrobić? Wybrać lekki kołowrotek, o wadze w granicach 250 – 350 gramów. Powinniśmy zwrócić także uwagę na liczbę łożysk, ale tutaj zdania są podzielone. Mnogość łożysk nie musi wcale oznaczać, że kołowrotek spinningowy będzie lepszy od tego, który wyposażony jest tylko w parę łożysk.

Zobacz też: Wędki karpiowe - czym kierować się przy ich wyborze?

Zobacz film: Rey na tropie ryby. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
85
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0