Wędkarstwo karpiowe jest specjalną metodą połowu, polegającą na łowieniu ryby z brzegu. W Polsce ten rodzaj łowienia pojawił się stosunkowo późno - w latach 90., ale bardzo szybko zyskał sporą popularność wśród wędkarzy.
Czym kierować się przy wyborze wędki karpiowej?
Wędkarstwo karpiowe rządzi się specyficznymi prawami. Wędka karpiowa i cały pozostały osprzęt musi odpowiadać warunkom, w jakich przebywa ryba, a także musi być przystosowany do jej zwyczajów i wagi.
Przy skutecznym polowaniu na karpia decydującą rolę ma wybór odpowiedniej wędki karpiowej. Dobre wędki karpiowe muszą się charakteryzować przede wszystkim dużą wytrzymałością. Tego rodzaju wędki składają się z dwóch lub trzech części. Wędki karpiowe sztywne i mocne o akcji szczytowej umożliwiają bardzo dalekie rzuty. Z drugiej strony, wędki karpiowe miękkie lepiej amortyzują szarpnięcia karpia w czasie jego holowania. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko zerwania się ryby.
Optymalna długość wędki karpiowej to 3,60-3,90 m. Co ważne - dłuższe wędki umożliwiają dalsze rzuty.
Podstawowe parametry określające wędki karpiowe
Najważniejszym parametrem dla wędek karpiowych jest ciężar wyrzutu. Jest to parametr (określany w gramach), który wyznacza maksymalny i minimalny ciężar wyrzucanego zestawu. Wyrzucanie zestawu o wadze poniżej zalecanej przez producenta może skutkować zbyt krótkim rzutem, natomiast przekroczenie górnej granicy może doprowadzić do uszkodzenia wędki. Dobór ciężaru wyrzutu zależy od łowiska, na którym będziemy polować na karpia. Na małych zbiornikach lepiej sprawdzają się wędki karpiowe o mniejszym ciężarze wyrzutu i akcji parabolicznej.
Wędka karpiowa jest też określana takim parametrem, jak krzywa ugięcia. Jest to wskaźnik określający wytrzymałość wędziska. Inaczej mówiąc, jest to siła potrzebna do ugięcia wędziska tak, aby szczytówka z dolnikiem utworzyły kąt prosty. Najczęściej wskaźnik ten wyrażany jest w funtach.
Wskaźniki są niezwykle przydatne w konstruowaniu zestawu o optymalnym ciężarze, aby jak najefektywniej wykorzystać możliwości rzutowe wędziska, a co za tym idzie - dobrać kołowrotek i wytrzymałość żyłki.
Elementy konstrukcji zestawu karpiowego
Jeżeli chodzi o materiał z jakiego wykonane są wędki karpiowe to najlepsze są te z włókna węglowego. Optymalny ciężar wędki karpiowej powinien mieścić się w przedziale 200 - 400 g. Warto też zainwestować w wytrzymałe i dobre jakościowo przelotki. Jest to uzasadnione dużym obciążeniem, na jakie narażone są przelotki w wędkach karpiowych, a także kontaktem z zanieczyszczoną wodą. Podczas kupowania wędki karpiowej trzeba koniecznie sprawdzić czy przelotki ustawione są w linii prostej, a pierwsza z nich ma odpowiednio dużą średnicę - żyłka będzie mogła rozwijać się swobodnie.
W przypadku kołowrotka koniecznie trzeba sprawdzić, czy jest on odpowiedniej jakości. Musi być solidny, wytrzymały i - co kluczowe - dobrze układać się w ręku, co zapewni komfort łowienia. Bardzo ważna jest też długość dolnika - osoby wysokie powinny sprawdzić, czy jest wystarczająco długi, dzięki czemu będą mogły wykonywać dalsze wyrzuty.
Kołowrotek przy stosowaniu wędek karpiowych powinien być mocny, o otwartej szpuli, na której zmieści się co najmniej 140 m żyłki o wytrzymałości 3,6 kg. Żyłka musi równomiernie rozkładać się na szpuli, aby ryba po połknięciu przynęty mogła ją bez trudu rozwijać. Jeżeli planujemy łowienie w akwenach gdzie jest dużo roślinności wodnej, warto zaopatrzyć się w solidniejsza żyłkę o wytrzymałości 4,5-5,4 kg, aby nie zerwała się w przypadku zaplątania o wodorosty.
Jaką wędkę karpiową wybrać - 2- czy 3-składową?
Wędki karpiowe dzielą się na dwie główne grupy - 2-składowe i 3-składowe. Czym one się różnią i który rodzaj jest lepszy? Pierwszą dość oczywistą różnicą jest kwestia transportu - wędka 3-składowa po złożeniu zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Ważniejsze wydają się jednak cechy związane z samym łowieniem. Wędki karpiowe 2-składowe z całą pewnością są trwalsze i wytrzymalsze. Poza tym doświadczeni wędkarze wskazują, że przy holowaniu złowionego karpia o wiele lepiej sprawuje się wędka karpiowa 2-składowa - ta wędka pracuje dużo stabilniej i spokojniej. Wydaje się więc, że dla samej jakości łowienia lepsze są wędki karpiowe 2-składowe.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN