Wędka muchowa - zestaw dla prawdziwych wędkarzy

Wędkarz
Fot. Richard Clark/Getty Images
Wędkarstwo muchowe jest najbardziej dynamiczną ze wszystkich metod wędkarstwa. Osoba łowiąca ryby na muchę musi bardzo często zarzucać zestaw i wyciągać go z wody. Dopiero po wielu miesiącach nauki można dojść do wprawy.

Zestaw do wędkarstwa muchowego jest zestawem bardzo wymagającym. Musi być trwały, odpowiednio sprofilowany i przystosowany do łowiska. Niespełnienie tych kryteriów spowoduje, że nie odniesiemy sukcesów w łowieniu na muchę.

Rodzaje wędki muchowej

Wędki przeznaczone do łowienia metodą muchową najczęściej określane są według klas AFTM (stworzonych przez Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Wędkarskiego). Klasy mieszczą się w przedziale od 1 do 12. Co ważne - do każdej kategorii wędki dedykowane są określone linki, których oznaczenie odpowiada klasie wędki, do której są przypisane. Klasa 1 - 2 oznacza wędki najlżejsze, 3 - 4 kije do łowienia na tzw. suchą muchę. Wędki z klasy 5 - 6 są najbardziej uniwersalne - mogą służyć do połowu ryb różnych gatunków, takich jak jaź, lipień, pstrąg czy kleń. Klasa 7 - 8 to wędki przeznaczone typowo do połowu szczupaka i troci. Ostatnia grupa (klasa 9 - 12) to kije z kategorii najcięższych, polecane szczególnie do połowu łososia i troci. Kije z tej kategorii są jedno- lub dwuręczne. Ponadto wędki muchowe można podzielić na szybkie, które nie wymagają doskonałej techniki rzutu i pozwalają rzucać na duże odległości. Kije miękkie przeznaczone są natomiast dla bardziej doświadczonych wędkarzy z lepszą techniką. Z drugiej strony są łatwiejsze w czasie holowania zdobyczy. Warto też zwrócić uwagę na łączniki poszczególnych elementów kija - muszą być one trwałe, powinny też eliminować wszelkie luzy na łączeniu.

Wędka muchowa - jak wybrać pierwszy kij?

Eksperci polecają, aby pierwsza wędka do łowienia na muchę była wędką uniwersalną, czyli z klasy 5 lub 6. Dopiero po kilku miesiącach nauki i zdobyciu odpowiedniego doświadczenia powinno się poszukać wędki najbardziej pasującej do naszych predyspozycji.

Wędka muchowa, na której będziemy się uczyć tej metody łowienia, musi być bardzo solidna, ponieważ metoda ta jest niezwykle wymagająca dla sprzętu. Poza tym łowienie wędką słabej klasy, zamiast umożliwić naukę, tylko zniechęci nowego adepta wędkarstwa. Dlatego zakup taniej wędki może tylko zaszkodzić. W dobrą muchówkę trzeba zainwestować od 2000 do 4500 zł. Można też poszukać wędki używanej - za około roczny sprzęt można już zapłacić połowę wyjściowej ceny. Jest to tym bardziej atrakcyjne, że producenci dają gwarancję na swoje produkty od 5 lat nawet do dożywocia.

Jak dobrać zestaw do wędkarstwa muchowego?

O rodzajach wędek muchowych napisaliśmy już wyżej. Sam kij to jednak nie wszystko. W skład zestawu do wędkarstwa muchowego wchodzi jeszcze kilka elementów, które muszą dobrze współgrać z wędziskiem:

· Linka muchowa - doświadczeni wędkarze do łowienia metodą muchową polecają określony rodzaj linek. Są to typy DT 4F oraz WF 4F. Oznaczenie 4F świadczy o tym, że linka jest pływająca (F) oraz ma określony ciężar (4). WF oznacza natomiast, że linka jest jednostronnie przeciążona z 9-metrową głowicą (nawijamy ją na kołowrotek od cieńszej strony), a kod DT, że linka jest obustronnie koniczna (zwężająca się symetrycznie z obu końców)

· Kołowrotek - kołowrotki do metody muchowej są również precyzyjnie oznaczone . Aby móc na nie nawijać rodzaj linek wskazanych powyżej, kołowrotek musi mieć oznaczenie 4/5. Na taki kołowrotek można nawinąć linkę o długości do 50 m. Na początku warto zaopatrzyć się w kołowrotek o szerokiej szpuli - dzięki temu unikniemy skręcania i plątania się linki.

· Dodatkowe akcesoria do zestawu muchowego - spray lub smar umożliwiający lepszą pracę zestawu, podkładka pod linkę muchową, łącznik do linki muchowej oraz przypon, którego rozmiar (od 0,10 do 0,20) zależy od wielkości ryb, jakie przewidujemy złapać.

Wędki muchowe - zestaw dla początkujących

Doświadczeni wędkarza sugerują, aby pierwsze krotki w wędkarstwie muchowym stawiać w metodzie na tzw. suchą muszkę. Metoda ta wymaga częstych rzutów (tzw. suszenia muszki), co wymusza na mało doświadczonym wędkarzu szybką naukę techniki zarzucania. Jeżeli odpowiednio opanujemy tę technikę, wszystkie pozostałe metody łowienia muchowego będą stały dla nas otworem. Wędka muchowa dla początkujących powinna mieścić się w przedziale 259 - 275 cm i charakteryzować się akcją średnią lub wolno średnią. Linka do tego zestawu musi być linką pływającą (F typu DT), która będzie łatwa w użyciu na krótkich dystansach, na które łowi się w czasie nauki tej metody. Kołowrotek z ruchomą szpulą, tak jak linka, musi odpowiadać klasie wędziska. Jego waga musi skutecznie wyważyć cały zestaw. Ostatnie elementy to podkład, który nawijamy na kołowrotek, przypon koniczny oraz łącznik, który pozwala na zamknięcie całego zestawu.

Zobacz film: Między nami wędkarzami. Źródło: Dzień Dobry TVN 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!