Z uwagi na częstotliwość zmiany żywiciela, kleszcze często przenoszą groźne drobnoustroje chorobotwórcze. Czas potrzebny na zainfekowanie jest uzależniony od odporności danego osobnika, jego stanu zdrowia, ale przede wszystkim czasu żerowania. Co działa najlepiej na kleszcze? Dla psa, który większość czasu spędza na dworze, żaden z dostępnych preparatów nie wykaże się stuprocentową skutecznością. W tym wypadku najważniejsze jest podejście właściciela i regularny przegląd sierści czworonoga.
Zobacz także:
Kleszcz – niebezpieczny pasożyt już atakuje
Jak usunąć kleszcza u kota? Co stosować, by uniknąć kleszczy?
Co działa na kleszcze? Preparaty dla psa i ich skuteczność
Częstotliwość przyczepiania się kleszczy jest kwestią indywidualną. Niektórym psom wystarczy proste zabezpieczenie w postaci obroży, inne zaś potrzebują kilku preparatów, które i tak nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa. Psy żyjące w mieście z reguły rzadziej łapią tego typu pasożyty. Wystarczy jednak wyprawa na działkę czy do lasu, aby zwierzak nabawił się kleszcza. Rolą właściciela jest odpowiednie dobranie metod zabezpieczenia i stosowanie ich zgodnie z zaleceniami. Które z nich zasługują na uwagę?
- Obroża dla psa przeciw kleszczom – jedno z najpopularniejszych i najtańszych zabezpieczeń. Niestety jej skuteczność jest dosyć ograniczona, z uwagi na możliwość luzowania się. Obroża na kleszcze nie nadaje się dla psa obdarzonego bujną sierścią. Większość modeli musi dotykać powierzchni skóry, w przeciwnym razie ich działanie będzie mocno ograniczone. W przypadku szczeniaków również należy wykorzystać inne metody. Małe zwierzęta mają bowiem tendencję do gryzienia wszystkich przedmiotów, a w tym wypadku może skończyć się to nawet zatruciem. Właściciele nie powinni wybierać najtańszych egzemplarzy. Obroża dla psa na kleszcze kupiona za kilka złotych z pewnością nie wykaże się skutecznością. Najlepszym rozwiązaniem są modele wodoodporne, które działają przez kilka miesięcy.
- Krople dla psa na kleszcze – podawane na skórę, wzdłuż linii kręgosłupa. Aby preparat zachował skuteczność, przez około 2 godziny po zakropleniu nie wolno dotykać psa, ani dopuścić do zamoczenia sierści. Zakaz kąpieli obowiązuje 3 dni przed podaniem i 3 dni po podaniu kropli. Kurację należy powtarzać zwykle co miesiąc. Trzeba zauważyć, że środki zawierające w swoim składzie głównie olejki eteryczne nie będą skuteczne. Może się okazać, że konieczne będzie przetestowanie kilku różnych preparatów z odmiennymi składami.
- Tabletki dla psa na kleszcze – podawane czworonogom raz na kilka miesięcy, wykazują się stosunkowo dużą skutecznością. Zapewniają ciągłą ochronę, jednakże działają dopiero po wbiciu się pasożyta. Weterynarze zalecają ich stosowanie w przypadku, gdy powyższe metody nie sprawdziły się u czworonoga. Tabletki przeciw kleszczom są smaczne dla psa, choć nie wszystkie osobniki będą nimi zainteresowane. Ich wielkość jest dopasowana do rasy czworonoga.
- Inne środki na kleszcze dla psów – oprócz wyżej wspomnianych zabezpieczeń, część właścicieli wykorzystuje naturalne metody w postaci olejków eterycznych czy ziół, takich jak czystek kreteński, wrotycz pospolity, lawenda, szałwia. Po zaparzeniu należy spryskać nimi skórę psa. Niestety skuteczność metod naturalnych jest dosyć ograniczona. Można je stosować jako dodatek, należy jednak pamiętać o regularności.
Kleszcz u psa – objawy choroby
Jak zostało już wspomniane, żadna z metod nie daje gwarancji pełnego bezpieczeństwa. Każde wyjście na spacer powinno zostać zakończone dokładnym przejrzeniem sierści. Jak usunąć kleszcza u psa? W tym celu należy wykorzystać pęsetę lub specjalny przyrząd zakupiony w aptece. W ostateczności można posłużyć się także palcami, po uprzednim nałożeniu jednorazowych rękawiczek.
Należy złapać pasożyta możliwie najbliżej skóry i wykręcić zdecydowanym ruchem w lewo. Rankę trzeba dezynfekować, zaś pajęczaka wrzucić do ubikacji lub spalić. Jeśli kleszcz nie został wyjęty w całości i u psa została główka, należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Źle wyrwany pasożyt może zainfekować czworonoga, dlatego tak ważna jest szybkość reakcji.
Po jakim czasie mogą pojawić się objawy choroby, nawet gdy kleszcz u psa został usunięty? Choroby odkleszczowe, takie jak babeszjoza, ujawniają się w ciągu tygodnia do trzech z objawami takimi jak: gorączka, brak apetytu, apatia, brunatny mocz, żółtaczka. Kleszcze u psa mogą przenieść bakterię wywołującą boreliozę. W miejscu ukąszenia pasożyta pojawia się rumień. Choroba ta objawia się wysoką gorączką i zapaleniem stawów. Najpoważniejszą konsekwencją boreliozy są zaburzenia neurologiczne.
Choroba odkleszczowa u psa to również m.in. erlichioza, anaplazmoza i bartoneloza. W przypadku zauważenia niepokojących objawów właściciele czworonogów powinni jak najszybciej udać się z nimi do weterynarza. Brak leczenia, zwłaszcza w przypadku babeszjozy, może skończyć się śmiercią w ciągu kilku dni.
Jak usunąć kleszcza u psa?
Kiedy zauważamy u psa kleszcza, należy go jak najszybciej wyciągnąć, stosując się do poniższych zasad:
- kleszcza nie wolno smarować alkoholem, czy tłuszczem, w przeciwnym razie pajęczak przed usunięciem zwróci swoją zawartość, a to może zwiększyć możliwość zakażenia,
- Kleszcza nie usuwamy palcami,
- do usunięcia kleszcza warto użyć specjalnego zestawu, który można nabyć u weterynarza bądź w sklepie zoologicznym,
- kleszcza należy złapać widełkami i kręcić w jedną stronę, nigdy w różne.
Szmatka - piesek do adopcji
Sali (inaczej Szmatka) ma ok. 4 miesięcy, waży niecałe 4 kg. Akceptuje inne zwierzęta. Piesek jest spokojny i grzeczny. Zaczyna rozumieć, że należy zachować czystość w domu.Uczy się chodzić na smyczy. Potrzebuje spokojnego domu i czasu, żeby zaufać człowiekowi.
Pies jest pod opieką Fundacji Znajdki.
Więcej informacji o piesku można znaleźć na stronie fundacji.
Fot. Kamil Piklikiewicz / East News
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN